PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kiedy decyzja rządowego funduszu Polski Ład? Gdańsk wnioskuje o pieniądze dla trzech inwestycji 

Kiedy decyzja rządowego funduszu Polski Ład? Gdańsk wnioskuje o pieniądze dla trzech inwestycji 
Przebudowa ulicy Kielnieńskiej, modernizacja pobrzeży Długiego i Rybackiego oraz budowa szkoły podstawowej przy ul. Wodnika to trzy strategiczne dla Gdańska inwestycje na łączną kwotę 140,4 mln złotych, które zgłoszone zostały do rządowego funduszu Polski Ład. Poinformowała o tym na swoim Fb prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 
Miasto Gdańsk wystąpiło do rządowego funduszu Polski Ład o kwotę 35,4 mln zł na modernizację Długiego Pobrzeża i Rybackiego Pobrzeża
Miasto Gdańsk wystąpiło do rządowego funduszu Polski Ład o kwotę 35,4 mln zł na modernizację Długiego Pobrzeża i Rybackiego Pobrzeża
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

“Do rządowego funduszu Polski Ład zgłosiliśmy trzy inwestycje o znaczeniu strategicznym dla Miasto Gdańsk oraz jego mieszkańców i mieszkanek. 15 sierpnia zakończył się nabór wniosków. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje Prezes Rady Ministrów. Czekamy na rozstrzygnięcie” - napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na swoim profilu Fb.

Do wpisu dołączona jest infografika, według której z rządowego funduszu jest potrzebne:

  • 85 mln zł na przebudowę ulicy Kielnieńskiej (Osowa)
  • 35,4 mln zł na modernizacja pobrzeży Długiego i Rybackiego nad Motławą
  • 20 mln zł na budowę szkoły podstawowej przy ul. Wodnika (Osowa)

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej współpracownicy konsekwentnie składają wnioski o środki na inwestycje dla samorządów, którymi w ramach przyznanych pul pieniędzy rozporządzają instytucje państwowe. Zazwyczaj projekty przedstawiane przez Miasto Gdańsk są pomijane - co zapewne ma związek z trwającym konfliktem między obozem rządzącym, który dąży do centralizacji państwa, a strzegącymi swej ustrojowej niezależności samorządowymi władzami dużych polskich miast. W grudniu ub. roku okazało się, że z transzy pieniędzy rozdzielonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (całkowita pula to 13,5 mld złotych) samorządy wojewódzkie, które są w opozycji otrzymały 11 procent środków, natomiast te samorządy, które sprzyjają koalicji rządzącej otrzymały 89 procent.

31 marca br. ogłoszono wyniki kolejnego konkursu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na jego podstawie do jednostek samorządu terytorialnego trafiła kolejna transza środków z puli 13,5 mld złotych. - Poznaliśmy dzisiaj wyniki trzeciej edycji i po raz drugi nie ma naszych projektów. Znów nie znamy ani zasad ani kryteriów naboru - stwierdziła wówczas prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

 

W maju br. prezydent Aleksandra Dulkiewicz uczestniczyła w posiedzeniu komisji Senatu RP, debatującej nad Krajowym Planem Odbudowy.

 

Baner
 
Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz
oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl