Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Karpie, amury, orfy, karasie, jesiotry. Nowe ryby już są w Parku Oliwskim

Ryby, które znalazły się w oliwskim stawie mają po kilkanaście centymetrów długości, łącznie było ich 358 sztuk. Nie zostały dobrane przypadkowo. Zarybianie odbyło się we wtorek, 23 sierpnia. Zobaczcie zdjęcia.

Karpie, amury, orfy, karasie, jesiotry. Nowe ryby już są w Parku Oliwskim
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2016 r.

MP

Podstawowym zadaniem zarybienia stawu w Parku Oliwskim jest uatrakcyjnienie tej przestrzeni.

- W uzgodnieniu ze specjalistami z ZDIZ (Zarząd Dróg i Zieleni - red.) ustaliliśmy możliwe gatunki, które mogą zarybić staw. Są to wyjątkowe okazy, spotykane w polskich parkach, ale nie występujące jeszcze w Gdańsku! - mówi Julia Lewandowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy.

Do stawu wprowadzone zostały gatunki ryb ozdobnych: karp koi, amur, złota orfa, karaś kolorowy, jesiotr biały oraz małże.

- Ryby te nie są dobrane przypadkowo, mają one nie tylko cieszyć oko swoją kolorystyką, ale pełnić ważną funkcję w ekosystemie zbiornika, głównego stawu Parku Oliwskiego - zaznacza Mariusz Andrzejczak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy. - Jesiotry mają za zadanie oczyszczanie stawu z nadmiernej eutrofizacji, małże naturalnie filtrować wodę, a karasie zjadać larwy komarów i innych insektów.

Ryby, które znalazły się we wtorek, 23 sierpnia, w stawie Parku Oliwskiego mają po kilkanaście centymetrów długości. Łącznie było ich 358 sztuk. Po 100 sztuk złotej orfy, karasia kolorowego i jesiotra białego, 50 sztuk amura. Karpia koi będzie tylko 8 sztuk.

- Karp koi to stosunkowo droga ryba, chcemy sprawdzić czy się zaaklimatyzują - wyjaśnia Andrzejczak. - Chcemy też sprawdzić, czy nie polują na nie na przykład czaple. Dwa lata temu miasto zarybiało staw przy ulicy Grunwaldzkiej, czaple w ciągu tygodnia zjadły wszystkie ryby. No, ale tam jest płytko, bo około metra głębokości.

Zarybianie Parku Oliwskiego będzie powtórzone późną wiosną 2017 roku.
 

ZDJĘCIA Z ZARYBIANIA STAWU W PARKU OLIWSKIM

MP

MP

MP

MP
MP

MP

MP

MP

MP

MP

MP

MP


Akcja zarybiania została zainicjowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Oliwy we współpracy i pod nadzorem Zarządu Dróg i Zieleni. Uświetniła obchody 90-lecia włączenia Oliwy do Gdańska oraz odbywający się właśnie festiwal muzyki Mozartiana, wspiera też działania Miasta Gdańska związane z aktywną ochroną i rewitalizacją dziedzictwa Parku Oliwskiego.

Sponsorem akcji jest ThyssenKrupp, firma z siedzibą Oliwię. W spotkaniu wziął udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl