• Start
  • Wiadomości
  • “Kąpiele" w miejskich fontannach to zły pomysł. Sanepid zaleca ostrożność

“Kąpiele" w miejskich fontannach to zły pomysł. Sanepid zaleca ostrożność

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann. Picie z nich wody, ale też zanurzanie, zabawa czy chłodzenie się, może grozić chorobą. Nawet przebywanie w pobliżu wytworzonego przez fontannę aerozolu może zaszkodzić.
24.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

fontannabb
Uroczyste otwarcie Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku na skrzyżowaniu ulic św. Ducha i Grobla I, w miejscu gdzie spotykają się cztery historyczne kwartały miasta: Wysoki, Szeroki, Kogi i Rybacki. Wrzesień 2009 roku. Pierwsza fontanna stała tutaj w XVII w.
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Baraszkujące w wodzie gdańskich fontann dzieci i przyglądający się im rodzice to niestety w lecie, szczególnie w upały, częsty widok.  

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą - mówi Anna Obuchowska, rzecznik pomorskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie.

To element krajobrazu nie kąpielisko

Jak mówi Anna Obuchowska, woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego areozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac.

Fontanny to obiekty stanowiące element architektury przestrzeni miejskiej, pełnią funkcję ozdobną miasta, a nie są miejscem do kapieli czy moczenia nóg.

- Na fontannie Heweliusza przy Wielkim Młynie, której właścicielem jest Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna obowiązują zasady korzystania z obiektu widoczne na tablicy w pobliżu fontanny - tłumaczy Dorota Sawczyszyn z GIWK. - Tablica ma charakter edukacyjno-informacyjny. Zgodnie z tymi zasadami na fontannie obowiązuje m.in. całkowity zakaz picia wody z instalacji oraz zakaz kąpieli, dlatego też woda w fontannie nie jest badana pod kątem spełniania wymagań jakościowych dla wody przeznaczonej do spożycia.

Tej wody Sanepid nie bada!

Również Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach, właśnie dlatego że nikt nie zakłada, że ktoś może się w nich kąpać.

- Z kąpieli należy korzystać tylko tylko w miejscach do tego wyznaczonych i wyraźnie oznakowanych - dodaje Obuchowska. - W takich miejscach zapewniona jest obecność ratownika oraz prowadzone są badania stanu sanitarnego wody. Nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach.

Jak dodaje Dorota Sawczyszyn, dla bezpieczeństwa użytkowników fontanny Heweliusza woda w niej poddawana jest m.in. procesom chlorowania i filtracji, ale obiekt nie służy do kąpieli, picia z niego wody, chłodzenia się. A kontrola czystości fontanny prowadzona jest na bieżąco i dotyczy przede wszystkim urządzeń w niej zainstalowanych.

- Niedostosowanie się do zasad korzystania z obiektu podlega karom regulowanym przez kodeks cywilny i wykroczeń - dodaje Sawczyszyn. 

W Gdańsku działa 11 fontann miejskich i pięć na zbiornikach retencyjnych. Przy tych administrowanych przez spółkę Gdańskie Wody znajdują się tabliczki informujące o zakazie kąpieli. W fontannach o obiegu zamkniętym, jak np. w Fontannie Grunwaldzkiej czy Fontannie Czterech Kwartałów, woda jest chlorowana i filtrowana, dodawany jest też do niej środek antyglonowy.

CZYTAJ:

Rusza sezon muzycznych opowieści Fontanny Heweliusza - 5 miesięcy bezpłatnych koncertów

Będzie więcej fontann w Gdańsku. Zobacz, gdzie i kiedy

TV

Pracownicy magistratu oddali krew