Juwenalia Gdańskie najlepszą inicjatywą studencką w Polsce

„Jakby to napisać? Mamy to!” – tak poinformowali o wygranej gdańscy studenci na swoim fanpage’u. Juwenalia Gdańskie wygrały w ogólnopolskim prestiżowym plebiscycie Pro Juvenes. To nagroda Parlamentu Studentów RP przyznawana co roku w różnych kategoriach. Gdańsk triumfował w kategorii Inicjatywy i Projekty.
26.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Juwenalia Gdańskie to wydarzenie organizowane przez studentów wszystkich gdańskich uczelni wyższych: Politechnikę Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademie Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademię Muzyczna i Akademię Sztuk Pięknych
Juwenalia Gdańskie to wydarzenie organizowane przez studentów wszystkich gdańskich uczelni wyższych: Politechnikę Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademię Muzyczną i Akademię Sztuk Pięknych
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Plebiscyt „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Zwycięzców wybiera środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które w tym roku przeprowadzono między 14 a 18 listopada. Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w sobotę, 23 listopada, w Auli Politechniki Warszawskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów studenckich, organizacji młodzieżowych i zaproszeni goście.  

Nagrody wyrażają opinię środowiska studenckiego, a laureaci wyłaniani są w trzech kategoriach głównych, tj. Podmioty Studenckie, Wybitni Studenci oraz Inicjatywy i Projekty. Właśnie w tej ostatniej triumfowały Juwenalia Gdańskie. W głównych kategoriach znajdują się podkategorie dotyczące różnych obszarów, m.in. inicjatyw, kultury, zdrowia, czy innowacji.

 



Juwenalia Gdańskie to wydarzenie organizowane przez studentów wszystkich gdańskich uczelni wyższych: Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademię Muzyczną i Akademię Sztuk Pięknych. W tegorocznej imprezie na siedmiu scenach zagrało 24 artystów z takich nurtów muzycznych jak rap, pop, elektronika, rock i inne. Wśród występujących byli m.in. Bitamina, Krzysztof Zalewski, Lady Pank, Nocny Kochanek, XXANAXX, TEDE, Bass Astral x Igo, VNM, Rosalie, Bovska, Ten Typ Mes, Dwa Sławy, Borys LBD i wielu innych artystów. Nie zabrakło nawet orkiestry PawBeats Orchestra i goście. 

CZYTAJ TAKŻE:

Juwenalia Gdańskie 2019 już za nami. Tłumy na koncertach WIDEO I ZDJĘCIA

 

Jak co roku prezydent miasta Gdańska przekazał studentom na czas Juwenaliów Gdańskich, klucze do miasta
Jak co roku, prezydent Miasta Gdańska przekazała studentom na czas Juwenaliów Gdańskich klucze do miasta
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

W Juwenaliach Gdańskich udział mógł wziąć każdy, przestrzenie koncertowe nie były biletowane. W imprezie uczestniczyło około 89 tys. osób. Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej każdy miał łatwy dostęp nie tylko do harmonogramu i map wydarzeń, ale mógł również zrobić sobie zdjęcie z użyciem juwenaliowych grafik i stworzyć swój własny plan koncertów.

- Ogromnie się cieszymy, że została doceniona ta inicjatywa, która z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. To był drugi rok z rzędu, kiedy wydarzenie organizowane były przez uczelnie publiczne. Mogę zapewnić, że nie słabnie nasza chęć do działania, żeby Juwenalia Gdańskie jeszcze bardziej się rozwijały, żeby jeszcze więcej osób mogło wziąć w nich udział i bawić się w Gdańsku – mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która jest producentem Juwenaliów Gdańskich.


Wybitny Student - Szymon Krawczuk z Politechniki Gdańskiej

Ale nagroda dla Juwenaliów Gdańskich to nie jedyne wyróżnienie dla gdańskich studentów. W podkategorii „Wybitni Studenci” najlepszy okazał się Szymon Krawczuk z Politechniki Gdańskiej. Ten młody człowiek swoimi zajęciami mógłby obdzielić co najmniej kilka osób. Z wielu zaangażowań, których się podejmuje, wyliczyć można chociażby te na szczeblu regionalnym czy ogólnopolskim. Od prawie dwóch lat pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego SSPG ds. Dydaktyki i Jakości Kształcenia. Jest w Senacie, Uczelnianej Komisji Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz kilku innych zespołach. We wrześniu został powołany do trzyosobowej delegacji, która reprezentowała polskich studentów podczas European Students’ Convention organizowanej przez European Students’ Union w Helsinkach. Naukowo realizuje się w projektach: HEDGEHOG – realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

 

Innowacyjna Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska zdobyła również nagrodę w kategorii „Studencka Innowacja”, a konkretnie wewnętrzna Platforma eSSPG. Stworzona została przez dwóch działaczy SSPG: Mikołaja Grochowskiego oraz Dawida Ratajczaka.

Dzięki platformie, w jednym miejscu zgromadzić można wszystkie koła naukowe, organizacje oraz komisje i organy samorządowe działające na Politechnice Gdańskiej. Przez eSSPG studenci mogą m.in. zgłaszać wydarzenia, rezerwować sale konferencyjne, składać wnioski o dofinansowanie przez elektroniczny system finansowy.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej