PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Juwenalia Gdańskie 2019 rozpoczęte! Wstęp na imprezy bezpłatny PROGRAM
Juwenalia Gdańskie 2019 rozpoczęte! Wstęp na imprezy bezpłatny PROGRAM
Symbolicznym przekazaniem kluczy do miasta rozpoczęły się Juwenalia Gdańskie 2019. Ponownie organizuje je sześć wyższych uczelni. Zaplanowano mnóstwo koncertów na 7 scenach. Wstęp wolny. Zobacz, gdzie warto jeszcze się wybrać w tę sobotę.
Klucz w rękach studentów. Juwenalia Gdańskie 2019
Klucz w rękach studentów. Juwenalia Gdańskie 2019
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gaudeamus igitur w wersji na instrumenty smyczkowe w scenerii Długiego Targu rozpoczął Juwenalia Gdańskie 2019, chwilę potem symboliczne klucze do miasta prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała przedstawicielce studentów Magdzie Śmigielskiej z Politechniki Gdańskiej. Ten jeden dzień należy do studentów.

W jedności siła. Po udanej zeszłorocznej edycji ponownie wszystkie gdańskie uczelnie publiczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański postanowiły znów wspólnie realizują Juwenalia Gdańskie. Młodym ludziom wsparcia udzieliło Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska.

- Bawcie się dobrze, podsumujcie kończący się rok akademicki. Pewnie jeszcze egzaminy przed Wami. Życzę, aby jak najmniej było terminów wrześniowych, ale dzisiaj to jest Wasze święto. Juwenalia Gdańskie uważam za otwarte - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Przy organizacji Juwenaliów studenci różnych uczelni po raz kolejny połączyli siły
Przy organizacji Juwenaliów studenci różnych uczelni po raz kolejny połączyli siły
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Były też krótkie przemówienia obecnych na przedprożach Dworu Artusa przedstawicieli gdańskich uczelni wyższych. W wystąpieniach rektorów dało się wyczuć dyskretne aluzje do tego, że życie studenckie to oczywiście młodość i zabawa, ale też czas nauki.

- Życzę wam miłej zabawy dzisiaj, jutro. Obyście przetrwali resztę soboty i całą niedzielę bez większego szwanku i obyśmy się w poniedziałek rano spotkali na uczelniach – mówił p.o. rektora Politechniki Gdańskiej prof. Piotr Dominiak.
Prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Tomasz Smiatacz dodał: - Rozejrzyjcie się wokół siebie, popatrzcie, kto stoi obok i wtedy dostrzeżecie, jak wielu fajnych, pięknych i mądrych ludzi jest wokół nas. Ta chwila jest rzadka. Bardzo ulotne są chwile piękne. Jako belfer uniwersytetu medycznego życzę państwu zdrowej zabawy i do zobaczenia w poniedziałek.

Występ cheerleaderek
Występ cheerleaderek
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gdańscy studenci uczcili też chwilą ciszy pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a także niedawno zmarłych rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika i byłego rektora Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Romana Kaliszana.

Na zakończenie krótkiej uroczystości jeszcze krótki pokaz cheerleaderek, a potem pochód studentów przy dźwiękach muzyki ruszył przez miasto.

.

Korowód studentów przeszedł ulicami Gdańska
Korowód studentów przeszedł ulicami Gdańska
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


33 artystów na 7 scenach. Miejsca koncertów zlokalizowane są na Pl. Zebrań Ludowych oraz terenach postoczniowych. Zabawa trwać będzie prawie całą noc. Dla wszystkich osób wstęp jest bezpłatny.

Zobacz, gdzie zaplanowano koncerty:

MAIN STAGE / Plac Zebrań Ludowych – od godz. 16.15
wykonawcy: Lady Pank, Tede, Nocny Kochanek, Krzysztof Zalewski, Bass Astral x Igo

SET STAGE / Plac Zebrań Ludowych – od godz. 15.45
wykonawcy: Pawbeats Orchestra + Goście: VNM, Bisz, Marika, Dwa Sławy, Buslav, Flojd, Rover, Bonson, HuczuHucz, Novika, Klaudia Szafrańska

MID STAGE / plac przy ul. Jana z Kolna i ul. Narzędziowców – od godz. 18.00
wykonawcy: Bovska, XXanaXX, Muchy

PLENER 33 / ul. Narzędziowców na zapleczu Klubu B90 – od godz. 15.30
wykonawcy: So Drumatic, Enzu, Zeppy Zep, Rosalie, Holak, Bitamina

B90 / ul. Elektryków – od godz. 0.30
wykonawcy: Kamp!, Catz 'n Dogz

100CZNIA / ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5 – od godz. 17.00
wykonawcy: VNM, Dwa Sławy, Ten Typ Mes

PROTOKULTURA / ul. Niterów 29B – od godz. 18.30
wykonawcy: Simonu, Tallib, Borys, 7PO


Więcej informacji: www.juwenaliagdanskie.pl.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl