Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jubilerski potentat Swarovski otwiera biuro w Gdańsku. Kilkaset miejsc pracy?

Swarovski nie będzie zatrudniać w Gdańsku szlifierzy kryształów lecz pracowników biurowych w swoim globalnym centrum usług, które ma być rozbudowywane przez kilka najbliższych lat. Na początek na pracę mogą liczyć specjaliści od kadr i finansów.

Jubilerski potentat Swarovski otwiera biuro w Gdańsku. Kilkaset miejsc pracy?
A
A
data publikacji: 02 lutego 2017 r.

Oficjalne ogłoszenie otwarcia biura firmy Swarovski w Gdańsku, od l.: marszałek Mieczysław Struk,  Krzysztof Senger (w-ce prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych), Marcel Angst, Wojciech Krygowski, Paweł Adamowicz
Oficjalne ogłoszenie otwarcia biura firmy Swarovski w Gdańsku, od l.: marszałek Mieczysław Struk, Krzysztof Senger (w-ce prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych), Marcel Angst, Wojciech Krygowski, Paweł Adamowicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przedstawiciele Swarovski Group, firmy znanej przede wszystkim z produkcji oryginalnej biżuterii z kryształami, ogłosili swoją decyzję 2 lutego 2017 r. podczas konferencji w sali Wielkiej Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

- Długo rozważaliśmy wybór lokalizacji dla naszego globalnego centrum usług w Europie. Szukaliśmy miejsca, które zapewni nam możliwość zatrudnienia utalentowanych pracowników ze stałym dopływem młodych kadr z wyższych uczelni. Miejsca z odpowiednią infrastrukturą biurową, pozwalającą na szybki rozwój nowej siedziby, i wreszcie - miejsca, w którym jest wysoka jakość życia - wyliczał Marcel Angst, wiceprezes Swarovski Group ds. operacyjnych finansów i administracji. - Ważna była dla nas również kultura i dziedzictwo historyczne pokrewne tradycji naszej działającej od 120 lat firmy. Wszystko to znaleźliśmy właśnie w Gdańsku. Tutaj “mieszanka” naszych potrzeb okazała się najlepsza.

Marcel Angst dodał, że strategia firmy zakłada maksymalne usprawnienie funkcjonowania działu finansowo-administracyjnego całej grupy - gdańskie centrum usług przejmie wybrane zadania tego działu. Podkreślił również, że w podjęciu decyzji pomogło ogromne zaangażowanie przedstawicieli lokalnych władz (w projekt zaangażowane były zarówno Agencja Rozwoju Pomorza, jak i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego w ramach inicjatywy “Invest in Pomerania”).

- Jesteśmy dumni, że Swarovski, po wielu miesiącach niełatwych negocjacji, podjął właśnie taką decyzję i dziękujemy za nią. Po raz kolejny widać, że współdziałanie miast, agend miejskich i regionalnych odpowiedzialnych za poszukiwanie nowych inwestorów przynosi pozytywne rezultaty - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Liczymy na kilkaset nowych miejsc pracy dla dobrze wykształconych młodych ludzi z pomorskich uczelni, ale także z Polski i Europy.

- Witamy kolejną globalną markę w europejskim mieście Gdańsku. Bardzo się cieszę, że do grona licznych znakomitych firm dołącza Swarovski i poprzez piękno swoich wyrobów doda Gdańskowi blasku - dodał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

O samym biurze, jego wielkości i ostatecznej lokalizacji nie powiedziano na razie zbyt wiele. Wojciech Krygowski, dyrektor zarządzający Globalnym Centrum Usług Swarovski`ego w Gdańsku, podkreślił, że firma działa na razie w biurze tymczasowym w Trytonie, ma ambitne plany rozwoju i w najbliższym czasie rekrutować będzie pracowników do działu finansów i kadr, w przyszłości prawdopodobnie do działu zakupów.

- Ostateczne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte - zaznaczył Wojciech Krygowski. - Z pewnością zależeć nam będzie na kompetentnych, doświadczonych fachowcach, ale mamy także oferty dla osób wchodzących dopiero na rynek pracy.

Oficjalne otwarcie gdańskiej siedziby Swarovskiego nastąpi w czerwcu 2017 r.

Sławne kryształki Swarovskiego przybyły do Gdańska...
Sławne kryształki Swarovskiego przybyły do Gdańska...
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


O SWAROVSKIM

Czeski jubiler Daniel Swarovski, twórca maszyny elektrycznej pozwalającej precyzyjnie szlifować kryształ, założył swoją firmę w 1895 roku w austriackiej wiosce Wattens nieopodal Innsbrucku, gdzie do dziś mieści się główna siedziba koncernu. W skład Swarovski Group wchodzą m.in. firmy: Swarovski Optik (producent m.in. teleskopów), Tyrolit (wytwórca m.in. wierteł, narzędzi i maszyn do obróbki kamieni jubilerskich) oraz Swarovski Crystal Business.

Ta ostatnia odpowiada za projektowanie i sprzedaż kryształów i innych kamieni jubilerskich, gotowej biżuterii i zegarków, a także akcesoriów i systemów oświetleniowych.

Produkty Swarovskiego sprzedawane są w 170 krajach na świecie. Firma zatrudnia 31 tys. pracowników. Jej zakłady produkcyjne znajdują się w Austrii, Liechtensteinie, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Wietnamie i Serbii.

Grupą zarządza rada nadzorcza złożona z piątego pokolenia członków rodziny Swarovski.

W 2015 roku obroty koncernu wyniosły 3,37 miliarda euro (w tym 2,6 miliarda euro w sektorze biżuterii).


-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora