PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Joanna Cabaj z PiS zrezygnowała z mandatu radnej Miasta Gdańska. Decyzję ogłosiła w czwartek

Joanna Cabaj z PiS zrezygnowała z mandatu radnej Miasta Gdańska. Decyzję ogłosiła w czwartek
29 kwietnia, tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Miasta Gdańska, Joanna Cabaj poinformowała przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości, oraz pozostałych członków klubu PiS, o złożeniu mandatu radnej. Jej miejsce może zająć Alicja Krasula lub Robert Siarnowski.
Joanna Cabaj niespodziewanie złożyła mandat Radnej Miasta Gdańska
Joanna Cabaj niespodziewanie złożyła mandat Radnej Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Joanna Cabaj pełniła funkcję radnej miejskiej pierwszą kadencję. Jest absolwentką studiów doktoranckich UKSW w Warszawie, studiów magisterskich KUL w Lublinie, a także Studium Medycznego w Gdańsku. Do Rady Miasta Gdańska dostała się w 2018 roku z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe. Pracowała w Komisji Edukacji oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Zasiadając w ławach RMG, sprzeciwiała się m.in. miejskiemu programowi edukacji seksualnej ZdrovveLove. Krytykowała także miejski program dofinansowania zapłodnienia in vitro.

Prywatnie pracowała początkowo jako katechetka, a w ostatnim czasie zatrudniła się w jednym ze szpitali covidowych.

W czwartek poinformowała też mailowo Biuro Rady Miasta Gdańska o swojej decyzji. Jej mandat ma wygasnąć już 30 kwietnia br.

 

Kazimierz Koralewski poinformował o decyzji Joanny Cabaj za pomocą Twittera
Kazimierz Koralewski poinformował o decyzji Joanny Cabaj za pomocą Twittera
Screen z Twittera

 

Decyzja radnej Cabaj zaskoczyła klubowych kolegów. Przewodniczący klubu PiS, Kazimierz Koralewski, przyznaje, że nie miał wcześniej żadnych sygnałów w tej kwestii.

- Wiem, że była bardzo zmęczona, ale widzę, że radni z mojego klubu w ciągu dzisiejszego popołudnia, pogodzili się z tym. Zrozumieli jej decyzję - przyznaje Kazimierz Koralewski.

Jak ocenia jej pracę w Radzie Miasta Gdańska?

- Była bardzo zaangażowana, analityczna. W zasadzie z marszu wkroczyła w tą sferę publiczną, naprawdę chciała poznać, jak funkcjonuje miasto. Była bardzo zaangażowana w problemy społeczne, czyli mało materialne. Ja zajmuję się bardziej infrastrukturą i sprawami komunalnymi, "twardymi", a ona uczyła nas tych innych kwestii, które czasem mogły się wydawać nieistotne, a na co szły duże pieniądze miejskie - podkreśla przewodniczący Kazimierz Koralewski. - Była znaczącą radną w naszym klubie, bardzo pracowitą. Przynosiła nam bardzo dużo materiałów do analizy. Robiła sprawozdania w związku z tym. Było widać ogrom wykonanej przez nią pracy. Dociekała też różnych kwestii za pomocą interpelacji - dodaje.

Mandat po Joannie Cabaj może objąć Alicja Krasula, która w ostatnich wyborach samorządowych zajęła miejsce na liście tuż za byłą już radną. Następny w kolejce jest Robert Siarnowski.

Kwestią objęcia wolnego mandatu zajmie się teraz komisarz wyborczy, który musi skontaktować się z Alicją Krasulą i zapytać o jej zgodę. Jeżeli jej nie wyrazi, wówczas komisarz skontaktuje się z kolejnymi osobami, kóre nie dostały się do RMG z tego okręgu. Jeżeli cała procedura przebiegnie sprawnie, to niewykluczone, że już podczas majowej sesji odbędzie się ślubowanie nowej radnej bądź radnego.

Będzie to już kolejna zmiana w składzie klubu Prawa i Sprawiedliwości w tej kadencji. W 2019 r., po tym jak radni Kacper Płażyński i Jan Kanthak zdobyli w wyborach mandaty posłów RP, ich miejsce w gdańskiej radzie zajęła Barbara Imianowska i Przemysław Majewski. W 2020 r., po śmierci Dawida Krupeja, mandat objął Henryk Hałas.

Z Joanną Cabaj nie udało nam się w czwartek skontaktować.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze