• Start
  • Wiadomości
  • Jeszcze będzie dobrze! Zobacz znakomity wirtualny występ Chóru GUMedu

Jeszcze będzie dobrze! Zobacz znakomity wirtualny występ Chóru GUMedu

W internecie pojawiło się nagranie występu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który w brawurowy sposób wykonuje utwór Goodnight Sweetheart. Błażej Połom, dyrektor artystyczny Chóru opowiada nam, jak powstało to nagranie i z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć wykonawcy.
30.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wirtualny Chór GUMed
Wirtualny Chór GUMed


Pomysł zrodził się w czasie pandemii, kiedy chór zmuszony jest do zawieszenia swojej aktywności.

- Pomysł, aby spróbować nagrać coś „z domu” zrodził się dość szybko. Czułem, że musimy zrobić coś wspólnie, mimo, że nie możemy się spotkać na cotygodniowych próbach. Przedstawiłem ten pomysł zespołowi. Wszyscy jakby na to czekali. Okazało się, że potrzeba wspólnego śpiewania, zrobienia czegoś „fajnego” pomimo pandemii jest ogromna. Nikogo nie trzeba było namawiać. W nagraniu wzięło udział 46 chórzystów - mówi Błażej Połom.

Zobacz Wirtualny Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:

 

Pan Błażej zastanawiał się co można by wykonać. Wybrał utwór Goodnight Sweetheart (muz.: Calvin Carter/James Hudson, sł.:Robert Sund). To wesoła kompozycja, której wykonanie miało sprawić, żeby słuchacze na chwilę zapomnieli o pandemii i na ich twarzach mógł, choć na chwilę zagościć uśmiech. Największym wyzwaniem stały się sprawy techniczne.

- Jak to zrobić, żeby efekt był zadowalający? Miała to być dla nas zabawa, i tak było, ale chcieliśmy zrobić to możliwie jak najlepiej. Utrzymać stałe tempo i intonację? To ćwiczymy na próbach, ale online? Wraz z Jurkiem Dziewiątkowskim przygotowaliśmy MIDI*, czyli nagrana melodia za pomocą edytora nut. Nagrywamy głosom melodie, żeby łatwiej się było nauczyć. Do MIDI każdy chórzysta nagrał swoją partię. Każdy musiał sam nagrać swoje wykonanie. Śpiewanie online zdecydowanie odpadało. Było to dla nas wszystkich ciekawe, nowe doświadczenie muzyczne. Dla lepszej jakości zdecydowaliśmy się nagrać oddzielnie audio i wideo. To pozwoliło uzyskać bardzo dobrą jakość. Tu wielkie podziękowania należą się Dominice Balmas, która mimo zaawansowanej ciąży złożyła materiał wideo oraz Wojtkowi Szymczewskiemu, który poświęcił ładnych kilka godzin, żeby przygotować materiał audio w profesjonalnym programie. Moją rolę ograniczyłem tylko do ustalenia „szkieletu wykonawczego”, czyli co i w jaki sposób ma zostać wykonane. Resztę każdy chórzysta musiał dać od siebie - opowiada Błażej Połom.

Efekt tych wspólnych starań i żmudnych zabiegów okazał się znakomity. Goodnight Sweetheart w internetowym wykonaniu Chóru GUMedu zwraca uwagę dobrą jakością dźwięku, a patrząc na wideoklip widzimy cały chór. I to nawet z bliska, lepiej niż na sali koncertowej.

- Trzeba dodać, że nie jesteśmy profesjonalnym zespołem i większość chórzystów nie zna nut. Tym bardziej się cieszę i jestem dumny, że udało nam się dać ludziom trochę przyjemnej muzyki. W obecnej sytuacji wszystkim jest trudno, nam również, ale Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w przyszłym roku obchodzi jubileusz 75-lecia działalności. Funkcjonujemy dalej, nieprzerwanie, choć zupełnie inaczej. Spotykamy się online i robimy co w naszej mocy, aby przygotować się do kolejnych artystycznych wyzwań, których mamy sporo w planach, a które, mam takie przekonanie, przyniosą nie mniej wzruszeń i radości naszym odbiorcom. Gorąco wszystkich pozdrawiamy i ściskamy przesyłają siłę i radość płynącą z muzyki i wspólnego z nią obcowania. Jeszcze będzie dobrze!!! - podsumowuje Błażej Połom.


Oto pełna lista wykonawców:

  • Alty:
    Dominika Balmas, Ewa Bień, Michalina Danke, Anna Dejk, Aleksandra Furmańska, Joanna Furmańska, Agata Górzyńska – Kielak, Zuzanna Grochecka, Anna Irga – Staniukiewicz, Dorota Kryńska, Julianna Łączkowska, Weronika Miazek, Ewa Morawiec, Jolanta Nowińska, Małgorzata Stasiłojć, Bożena Stefańczyk, Bogna Stolc, Karolina Szydło – Słabicka, Karolina Tiutiurska, Joanna Tyl, Marta Tyl, Veronika Veremei, Dorota Wieczorek – Kłosowska, Marta Żebrowska - Giers
  • Soprany:
    Anna Adrianowska – Piskulak, Danuta Borowska, Paulina Dąbrowska, Wiktoria Gajewska, Anna Kożyczkowska, Adrianna Kreft, Magdalena Ledóchowska, Faustyna Michałowska, Ewa Siemaszkiewicz, Justyna Walczak, Zuzanna Zembrzuska
  • Tenory:
    Mateusz Grube, Piotr Kłosowski, Adam Kupper, Krzysztof Lorczyński, Paweł Łajkowski
  • Basy:
    Olgierd Dzięcielski, Dariusz Giers, Tomasz Jaskółowski, Jacek Serafin, Michał Staniukiewicz, Ryszard Żyławski

    Dyrygent:
    dr Błażej Połom


*MIDI (skrót od Musical Instrument Digital Interface, z ang. „cyfrowy interfejs instrumentów muzycznych”) – system, (interfejs, oprogramowanie i zestaw komend) służący do przekazywania informacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi. MIDI umożliwia komputerom, syntezatorom, keyboardom, kartom dźwiękowym i podobnym urządzeniom kontrolować się nawzajem oraz wymieniać informacje między sobą. Pozwala także na tworzenie łatwych w obsłudze i programowaniu sekwencerów i syntezatorów perkusyjnych.
(źródło:Wikipedia)

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór