Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jest dawca szpiku dla chorego na białaczkę Marcela!

Dobra wiadomość dotarła do rodziców 7-letniego Marcela z Gdańska w walentynkowy ranek. Niespokrewniony dawca znalazł się w bazie dawców szpiku Poltransplantu. Chłopiec jest w domu, przygotowuje się do zabiegów związanych z przeszczepem szpiku.

Jest dawca szpiku dla chorego na białaczkę Marcela!
A
A
data publikacji: 15 lutego 2017 r.

Konferencja DKMS w Urzędzie Miejskim w Gdańsku luty 2017 rok. Promocja dawstwa dla Marcela i innych chorych
Konferencja DKMS w Urzędzie Miejskim w Gdańsku luty 2017 rok. Promocja dawstwa dla Marcela i innych chorych
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rodzice Marcela dowiedzieli się o chorobie syna w listopadzie 2016 roku, diagnoza brzmiała jak wyrok - ostra białaczka limfoblastyczna. Od ponad roku trwa walka o życie chłopca. Tuż przed chorobą Marcel zaczął naukę w szkole podstawowej, niestety w związku z rozpoczętym leczeniem musiał przerwać edukację.

- Mamusiu będę brał wszystkie lekarstwa, żebym tylko wyzdrowiał i wrócił do domu - obiecuje mamie Marcel.

W Gdańsku w Galerii Bałtyckiej przez weekend 11-12 lutego 2017 roku Fundacja DKMS namawiała do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku dla Marcela ale też innych osób - na swoich "genetycznych bliźniaków" czekają także 33-letnia Ewelina, 27-letni Paweł i 53-letni Janusz.

Przypomnijmy, że fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 970 000 potencjalnych dawców szpiku (dane na wrzesień 2016), a już 3 440 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie! Na stronie DKMS można znaleźć wszelkie informacje na temat wymazu i tego, co stanie się później, jeśli dawca znajdzie genetycznie zgodnego biorcę.
 

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. Przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie formularza “Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP)”. Można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej a także pobrać z Internetu ze strony POLTRANSPLANTU.
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora