PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jedna zbiórka dwa cele. Regionalne Centrum Wolontariatu na ratunek seniorom i gastronomii

Jedna zbiórka dwa cele. Regionalne Centrum Wolontariatu na ratunek seniorom i gastronomii
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku rusza z akcją zakupu gotowych obiadów od lokalnych lokali gastronomicznych, które trafią do potrzebujących takiego wsparcia samotnych seniorów w naszym mieście i zachęca do wpłacania, choćby najdrobniejszych sum na konto przedsięwzięcia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

Już 10 tys. złotych wpłacili darczyńcy na konto zbiórki “Jedna zbiórka - dwa cele” uruchomionej niespełna kilka dni temu przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Potrzebne są środki na realizację dwutorowej pomocy: “

Konsekwencje pandemii dotykają wszystkich wokoło. Wraz z Wolontariuszami nie poddajemy się i działamy pomagając najbardziej potrzebującym. Codziennie wraz z #gdańskpomaga otrzymujemy kilkadziesiąt telefonów od seniorów, którzy przebywają na kwarantannie, nie są w stanie wyjść z domu lub po prostu potrzebują ciepłego posiłku i naszego wsparcia (...) jesteśmy gotowi pomóc również w tej sytuacji. Dlatego ruszamy ze zbiórką pieniędzy na zakup gotowych obiadów od gdańskich restauracji, które przekażemy najbardziej potrzebującym seniorom. (...) wystarczy wpłacić dowolną kwotę by zapewnić potrzebującej osobie obiad, a tym samym wspomóc lokalne gastro!

- czytamy w opisie zbiórki RCW w Gdańsku.

Każda złotówka podarowana w trakcie zbiórki zostanie w 100% przeznaczona na zakup posiłków. (...) Wpłacając pomagacie lokalnej społeczności, seniorom, którzy być może są Waszymi sąsiadami. Pomagacie także knajpom, w których lubicie jeść, a które w obecnym czasie są w ciężkiej sytuacji Wspierajmy się”.

Zbiórka trwać będzie jeszcze 21 dni, ale już teraz wiadomo, że dzięki uzyskanym dotąd środkom finansowym (RCWG nie będzie czekać aż Fb wypłaci pieniądze za trzy tygodnie i teraz już wyłoży zebraną dotychczas sumę - red.), 20 gdańskich seniorów - osób samotnych i niepełnosprawnych, najbardziej potrzebujących - otrzyma dwa ciepłe posiłki w tygodniu przez trzy miesiące.

- Nasi wolontariusze od kilku miesięcy codziennie docierają do seniorów, którzy za pośrednictwem portalu akcji #Gdańskpomaga poprosili o wsparcie w robieniu zakupów, czy wyprowadzanie psa. Poznali przy tym sytuację życiową osób, którym pomagają. Są wśród nich nawet tacy ludzie, którzy od roku nie mieli nic ciepłego w ustach, ale nie zgłaszają się po pomoc instytucjonalną, bo albo się wstydzą, albo uważają, że inni mają gorzej - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Patrząc na dotychczasową dynamikę zbiórki, liczymy, że obiadowym wsparciem uda się objąć więcej osób. Nie trzeba wiele, by pomóc: wśród ponad 200 wpłat, które otrzymaliśmy od darczyńców, dominowały kwoty między 10 a 30 złotych. Zachęcamy do wsparcia naszej akcji, ale też do rozejrzenia się w swoim najbliższym sąsiedztwie: może obok nas mieszka taka samotna osoba, z którą możemy podzielić się swoim obiadem.

Jeszcze w tym tygodniu RCWG kontaktować się będzie z lokalami gastronomicznymi, które zaprosi do stałej współpracy. Kluczem doboru będzie lokalizacja w pobliżu miejsca zamieszkania seniorów objętych pomocą, profil działalności (wybierane będą lokale, które nie specjalizują się w dowozie posiłków) oraz menu - preferowane będą posiłki kuchni polskiej. 

Zbiórkę można wesprzeć za pośrednictwem Facebooka

albo przesyłając tradycyjny przelew: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku Plac Solidarności 1 80-863 Gdańsk; NIP: 5832507309; KRS: 0000021652; Numer konta: 96 1090 1098 0000 0000 0905 1924 Tytuł: Darowizna na cele statutowe "Jedna zbiórka- dwa cele".

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze