Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jeden jest niebieski, drugi czerwony, mają po 60 cm wzrostu, uczą i tańczą

Ważą 5,4 kg, mają prawie 60 centymetrów wysokości i poczucie humoru, którego można im pozazdrościć. Do tego potrafią tańczyć, odgadywać co jest na obrazkach, chociaż zamiast serca mają… procesor - już podczas weekendu, 26 i 27 listopada, każdy będzie miał okazję zobaczyć co potrafią pierwsze, gdańskie roboty!

Jeden jest niebieski, drugi czerwony, mają po 60 cm wzrostu, uczą i tańczą
A
A
data publikacji: 24 listopada 2016 r.

Ponga dzieci poznały już podczas ostatnich ferii zimowych
Ponga dzieci poznały już podczas ostatnich ferii zimowych
fot. Centrum Hewelianum

Ping (niebieski) i Pong (czerwony) bardzo lubią oglądać obrazki i odgadywać co na nich jest. Ping i Pong tzw. roboty humanoidalne, w pełni autonomiczne i programowalne. Oznacza to, że mają niezwykle szeroki wachlarz możliwości i mogą pełnić bardzo wiele funkcji, w tym także edukacyjne.

Pierwszy prototyp powstał w 2006 roku. Gdańscy przedstawiciele są piątą, wersją w swojej rodzinie.

- Robot NAO jest wyjątkowy, ponieważ jest podobny do człowieka, może mieć różne zastosowania i na pewno badania, które są na nim prowadzone, przyczynią się do tego, że będą to roboty przyszłości. Pytanie jak odległej. Na pewno zagoszczą w życiu człowieka, na przykład pomagając łagodniej znieść pobyt w szpitalu czy ucząc nauki nowego języka - mówi Agnieszka Józefowicz, edukator Centrum Hewelianum.

Roboty posiadają szereg urządzeń komunikacyjnych, które służą im do odbierania sygnałów z otoczenia, odpowiedniej ich analizy oraz reakcji na konkretny bodziec. Rozpoznają więc twarze, mogą odtwarzać muzykę, ćwiczą tai-chi, tańczą, wykonują określone dla nich zadania. Na

całym świecie funkcjonuje już około 7000 tysięcy robotów typu NAO.

Pinga i Ponga będzie można zobaczyć w weekend, 26 i 27 listopada, o godzinie: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 w Sali Pitagorasa w Centrum Hewelianum. Jednorazowo w pokazie może wziąć udział 25 osób. Pokaz trwa ok. 30 minut.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie www.hewelianum.pl.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl