Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak zakochać się w teatrze? Przyjść na randkę do Szekspira w niedzielę

Szybka randka, ploteczki, kino i impreza - w tak nietypowy sposób 453. urodziny swojego patrona Williama Szekspira proponuje uczcić Gdański Teatr Szekspirowski i zaprasza wszystkich chętnych do teatru w niedzielę, 23 kwietnia 2017 już od godz. 12.

Jak zakochać się w teatrze? Przyjść na randkę do Szekspira w niedzielę
A
A
data publikacji: 18 kwietnia 2017 r.

W gdańskiej realizacji Zakochanego Szekspira zobaczymy zespół artystów Teatru Wybrzeże, który zachwycił publiczność w Wesołych kumoszkach z Windsoru. Sztukę wyreżyseruje Paweł Aigner
W gdańskiej realizacji Zakochanego Szekspira zobaczymy zespół artystów Teatru Wybrzeże, który zachwycił publiczność w Wesołych kumoszkach z Windsoru. Sztukę wyreżyseruje Paweł Aigner
Mat. Gdański Teatr Szekspirowski

Randka w teatrze to nic nowego, ale amerykański Speed Dating kontra brytyjski patron? Tego w teatrze jeszcze nie było.

- Pomysł pojawił się, kiedy zaczęliśmy w zespole myśleć o nowej letniej produkcji “Zakochany Szekspir” - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Chcieliśmy zrobić coś nietypowego. Mamy już obsadę, zaczynają się próby czytane, a że zbliżają się też urodziny Szekspira, postanowiliśmy połączyć te tematy.

Szybka randka w teatrze na 453. urodziny Szekspira
Szybka randka w teatrze na 453. urodziny Szekspira
Krzysztof Mystkowski/KFP

Jeśli wierzyć psychologom, podświadomej oceny rozmówcy dokonujemy już w ciągu pierwszych kilkunastu sekund, a od słów ważniejsze są mimika i gestykulacja, mowa ciała. Czyż nie z tego buduje się dobre aktorstwo? Nie z tego składa się teatr?

- To fajne doświadczenie, nie trzeba koniecznie poznawać swojej “drugiej połówki”, ale po prostu kogoś miłego i przyjemnie spędzić czas - przekonuje Hajdysz.

Scenariusz randek przygotowuje profesjonalna firma Speed Dates. Single spotkają się w Sali Głównej teatru, na drewnianych galeriach. Po każdej rozmowie (może być ich nawet kilkanaście) wypełniają formularz, w którym deklarują czy chcą się z daną osobą spotkać powtórnie. Organizator po dwóch, trzech dniach kontaktuje się tylko z tymi osobami, które się nawzajem oznaczyły i dopiero wtedy przekazuje im do siebie kontakty.

Single spotkają się w Sali Głównej teatru, na drewnianych galeriach
Single spotkają się w Sali Głównej teatru, na drewnianych galeriach
Mateusz Ochocki/KFP


Randki są więc anonimowe, trwają pięć minut i mogą być wstępem do dalszych atrakcji, bo urodziny Szekspira teatr będzie świętował do wieczora.

- Dla wszystkich, którzy wezmą udział w randkach przygotowaliśmy na ten dzień niespodzianki związane z premierą “Zakochany Szekspir”: zaproszenie na film, rozmowę z teatralnymi twórcami, afterparty i inne upominki - obiecuje Hajdysz.

Plotki o teatrze i filmie, a na koniec party

Jeśli ktoś jednak ceni sobie znajomości zawierane w bardziej tradycyjny sposób, nie powinien się zrażać. Kino i party są dla wszystkich.

- Można przyjść nierandkując na wszystkie pozostałe wydarzenia - uspokaja Hajdysz. - Film jest biletowany, to symboliczna kwota 5 złotych, a jego zakup upoważnia do wejścia na spotkanie z twórcami nowej premierowej sztuki, które poprzedzi projekcję.

Film to oczywiście “Zakochany Szekspir” w reżyserii Johna Maddena, obsypany siedmioma Oskarami i ogromną liczbą innych nagród. Oprócz gry aktorskiej, reżyserii, scenografii, szczególnie często zwracano uwagę na oryginalny scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda. Najwyższe noty przyznało mu m.in. Stowarzyszenie Krytyków Nowojorskich, Amerykańska Gildia Scenarzystów, jury festiwalu Berlinale, Critic Choise czy Złotych Globów. Po spektakularnym sukcesie w kinach, po tekst sięgnął też teatr, a adaptacji na potrzeby sceny dokonał Lee Hall.

W gdańskiej realizacji zobaczymy zespół artystów Teatru Wybrzeże, który zachwycił publiczność w “Wesołych kumoszkach z Windsoru” Szekspira. Sztukę wyreżyseruje również autor sukcesu “Kumoszek” - Paweł Aigner.

O trudnościach w pozyskaniu tekstu, dlaczego tak rzadko jest grywany nawet na amerykańskich scenach i kto wcieli się w rolę młodego Szekspira w Gdańsku opowiedzą na spotkaniu z widzami: Paweł Aigner, reżyser; prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego oraz aktorzy i zespół Teatru Wybrzeże. Spotkanie odbędzie się przed projekcją filmu, o godz. 18.

- Kto zagra piękną Violę nie mogę teraz zdradzić, bo aktorka jeszcze nie o tym nie wie - śmieje się Paweł Aigner. - Ale obsada jest już prawie zakończona. Wystąpi ten sam zespół aktorów co w "Kumoszkach", wzmocniony przez m. in. Roberta Ninkiewicza, Małgosię Brajner, Małgosię Oracz. Tłum ludzi na scenie, aktor młodociany i pies.

Skąd w “Zakochanym Szekspirze” pies”?

- Scenariusz jest nieco inny niż filmowy, bo to adaptacja autorska Lee Halla. Są sceny z filmu, ale są też nawiązania do innych dzieł, na przykład do “Cyrano de Bergerac” w pewnej, balkonowej scenie - tłumaczy Aigner.

- Wieczór w teatrze zakończy Urodzinowe Afterparty z DJ-em, czyli przyjęcie urodzinowe z tortem i akoholem. Będą tańce, dobra zabawa i wspólne świętowanie - zaprasza Magda Hajdysz.

Gdański Teatr Szekspirowski, 23 kwietnia 2017

Speed Dates: godz. 12 – 18

Spotkanie na temat „Zakochanego Szekspira” oraz pokaz filmu: godz. 18 – 20.30

Urodzinowe Afterparty: start godz. 20.30

Bilety na Speed Dating: 35 zł (zapisy i sprzedaż na stronie http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/)

Bilety na pokaz filmu: 5 zł

Wstęp na afterparty: wolny.

SPEED DATING

Zapisy na randki w odbywają się przez stronę http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/. Proponowane są trzy grupy wiekowe uczestników: godz. 12 – 14 grupa 35-45 lat, godz. 14 – 16 grupa 25-37 lat i godz. 16 – 18, 21-29 lat. Uczestnikami mogą być osoby powyżej 21 roku życia, które przed spotkaniem wypełnią formularz zgłoszeniowy oraz uiszczą opłatę za spotkanie - 35 zł.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora