Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Indeks, roczne stypendium, bony na publikację IPN. Ostatnie dni zapisów na Olimpiadę Solidarności

Do 15 listopada trwa rejestracja szkół do V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990)". Na zwycięzców czekają indeksy na czołowe uczelnie wyższe w Polsce, roczne stypendia naukowe i bony na wybrane przez nich publikacje IPN. Nagrody trafią też do nauczycieli przygotowujących uczniów na olimpiadę.

Indeks, roczne stypendium, bony na publikację IPN. Ostatnie dni zapisów na Olimpiadę Solidarności
A
A
data publikacji: 13 listopada 2017 r.

Listopad 2016 rok, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Listopad 2016 rok, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 

- Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, obejmującej okres historii Polski na tle historii Europy i świata lat 1970-1990 - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu. - Od pierwszej edycji Olimpiadzie przyświeca hasło "Historia tak, polityka nie". Na etap szkolny komisja konkursowa przygotowuje zestaw pytań podstawowych, na które odpowiedź powinien znać każdy kto kończy szkołę średnią i wkracza w dorosłe życie. Zachęcam nauczycieli do skorzystania z możliwości sprawdzenia wiedzy swoich uczniów na temat wydarzeń, ludzi i miejsc, które odegrały ważną rolę w dochodzeniu Polaków do wolności.

Rok temu w konkursie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z 530 szkół z całego kraju. W organizacji konkursu na etapie wojewódzkim organizatorom pomagają jednostki samorządowe 16 województw Polski. Ambasadorem V edycji  został zespół Fisz Emade i to oni zagrają dla laureatów podczas finału, który odbędzie się w czerwcu 2018 roku w Katowicach!

Zanim to nastąpi przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka.


Jak wspominają olimpiadę zeszłoroczni laureaci?

- Olimpiada Solidarności dała mi coś, czego nie dała mi żadna inna olimpiada - mówi Michał Zajda, reprezentant drużyny z województwa małopolskiego, która zajęła II miejsce w konkursie. - Nauczyła radzić sobie z wystąpieniami publicznymi oraz, a może i przed wszystkim, Olimpiada to ludzie, z którymi zawiązałem znajomości i wspomnienia, które pozostaną na całe życie.


Opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie organizatorów.-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl