PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie 2020 zostały przełożone na 2021 rok

Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie 2020 zostały przełożone na 2021 rok
Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 przełożone na 2021 rok - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Decyzja zapadła w porozumieniu z premierem Japonii Shinzo Abe oraz Komitetem Organizacyjnym Igrzysk. To pierwsza taka sytuacja w historii. Udział w olimpijskich regatach wywalczyli m.in. gdańscy żeglarze Kinga Łoboda i Piotr Myszka.
tokyo-2020-1200x675-1-800x450-357ba835_855x590

 

- Nasze przygotowania torpedowane są aktualnie przez sytuację związaną z koronawirusem, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tej nienormalnej sytuacji znaleźć optymalne rozwiązania - mówił Piotr Myszka, żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który w połowie marca otrzymał oficjalną nominację na igrzyska olimpijskie w Tokio.  

Nominację olimpijską wcześniej wywalczyła Kinga Łoboda, zawodniczka gdańskiego AZS AWFiS, w żeglarskiej klasie 49erFX.


W związku z rozprzestrzeniającym się na świecie koronawirusem Narodowe Komitety Olimpijskie, w tym Polski Komitet Olimpijski, nalegały na przesunięcie terminu igrzysk olimpijskich 2020 roku.

We wtorek, 24 marca, odbyła się telekonferencja z udziałem przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha, premiera Japonii Shinzo Abe, przewodniczącego komitetu organizacyjnego Tokio 2020 Mori Yoshiro, gubernatora Tokio Koike Yuriko, przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej MKOl Johna Coatesa, dyrektora generalnego MKOl Christophe’a De Keppera oraz dyrektora wykonawczego Igrzysk Olimpijskich MKOl Christophe’a Dubi. 

Zdecydowano o przesunięciu igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich na 2021 rok. 

MKOl w swoim komunikacie:

„W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji dostarczonych przez WHO prezydent MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale zostaną przeprowadzone nie później niż latem 2021 r. Wszystko w celu ochrony zdrowia sportowców, osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej.

Niespotykane i nieprzewidywalne rozprzestrzenianie się epidemii spowodowało pogorszenie się sytuacji w pozostałej części świata. W poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że pandemia COVID-19 "przyspiesza". Obecnie na całym świecie - i już w prawie każdym kraju - odnotowano ponad 375 000 przypadków, a ich liczba rośnie z każdą godziną”.


Aktualna sytuacja na Pomorzu i w kraju w związku z koronawirusem 


Uzgodniono, że płomień olimpijski pozostanie w Japonii. Ustalono także, że Igrzyska zachowają nazwę Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020.


Do przełożenia igrzysk olimpijskich doszło po raz pierwszy w historii. W przeszłości zdarzało się, że największa impreza sportowa świata była odwołana ze względu na I i II wojnę światową: w 1916 roku - letnie igrzyska, w 1940 - letnie i zimowe, w 1944 - letnie i zimowe).

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl