• Start
  • Wiadomości
  • Łoboda i Melzacka popłyną na igrzyskach olimpijskich. Pozostali żeglarze wciąż walczą o Tokio

Łoboda i Melzacka popłyną na igrzyskach olimpijskich. Pozostali żeglarze wciąż walczą o start w Tokio

Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) i Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) w klasie 49erFX otrzymały oficjalną nominację na igrzyska olimpijskie. W pozostałych pięciu klasach żeglarskich, w których Polska ma prawo wystawić reprezentanta w Tokio, wewnętrzne kwalifikacje nadal trwają.
08.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polska załoga 49erFX z trenerem (od lewej): Kinga Łoboda, Tomasz Stańczyk i Aleksandra Melzacka
Polska załoga 49erFX z trenerem (od lewej): Kinga Łoboda, Tomasz Stańczyk i Aleksandra Melzacka
fot. Sailing Energy / World Sailing

 

Kinga Łoboda ma niespełna 24 lata, urodziła się w Gdańsku. Uprawiała pływanie, tenis ziemny, wioślarstwo. Jak sama mówi, często z tatą i wujkiem odbywała rejsy po Zatoce Gdańskiej i kaszubskich jeziorach - stąd zrodziło się zamiłowanie do żeglarstwa. Potem uczestniczyła w rejsie Szkoły pod Żaglami przez Atlantyk, w końcu trafiła do klubu AZS AWFiS Gdańsk. Najpierw pływała w klasie Laser Radial, od kilku lat startuje w olimpijskiej klasie 49er FX wraz z Aleksandrą Melzacką (YKP Gdynia). Obie zawodniczki na mistrzostwach świata juniorów w 2018 roku w Marsylii zajęły czwarte miejsce. W 2019 roku na mistrzostwach świata w Nowej Zelandii zostały sklasyfikowane na 12. pozycji, dzięki czemu wywalczyły olimpijską kwalifikację dla Polski. 

Kinga skończyła studia licencjackie na kierunku Biotechnologia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia na Politechnice Gdańskiej.


Krajowe kwalifikacje

Polscy żeglarze wywalczyli kwalifikację olimpijską w następujących klasach 49er, 49erFX, 470 kobiet, Laser Radial, RS:X kobiet i RS:X mężczyzn. O tym, kto wystartuje w Tokio decydują dodatkowe krajowe kwalifikacje, w których brane są pod uwagę:

  • wyniki uzyskiwane w najważniejszych, określonych dla danej klasy regatach, za które zawodnicy otrzymują punkty 
  • wyniki z wyścigów innych regat krajowych i zagranicznych
  • stopień realizacji zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego
  • realizacja indywidualnych celów w zakresie przygotowania motorycznego i antropometrii
  • aktualny stan zdrowia
  • ocena psychologiczna (m.in. ocena umiejętności skutecznego działania pod presją)
  • inne

Dopiero po rekomendacji Zespołu Decyzyjnego, zatwierdzeniu przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego i finalnym potwierdzeniu składu przez PKOl będzie wiadomo, kto będzie reprezentował Polskę w konkurencjach żeglarskich na igrzyskach w Tokio. 

Zasady krajowych kwalifikacji olimpijskich


Łoboda i Melzacka wystartują w Tokio

Łoboda i Melzacka w kraju nie mają praktycznie konkurencji i to one - jako pierwsza z sześciu polskich załóg - otrzymała oficjalną nominację olimpijską zatwierdzoną przez PZŻ.

- Wykorzystaliśmy zapis regulaminu pozwalający na podjęcie wcześniejszej decyzji o powołaniu załogi Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda do reprezentowania Polski na Igrzyskach Tokio 2020 w klasie 49erFX - potwierdza  Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ.

- Bardzo się cieszymy, że nasza nominacja jest już oficjalnie zatwierdzona. Na pewno, dzięki temu, że decyzja ta została podjęta już teraz, możemy w spokoju przygotowywać się do igrzysk, nie myśląc o tym, że jeszcze czegoś nam brakuje, nie myśląc o kolejnych kwalifikacjach - mówi Melzacka. - Planów nie zmieniamy, cały czas chcemy się rozwijać, pracować nad naszymi brakami i minimalizować błędy jakie się pojawiają w naszym żeglowaniu. Do igrzysk mamy jeszcze trochę czasu, więc pełni zapału, wraz z naszym trenerem Tomaszem Stańczykiem działamy, aby w Tokio wypaść jak najlepiej. 

Aktualnie Ola i Kinga trenują w portugalskiej Villamourze, następnie przeniosą się na Majorkę, gdzie wystartują w Pucharze Księżniczki Zofii. Potem w planach mają regaty w Hyeres i majowe mistrzostwa Europy na jeziorze Garda, a po nich rozpoczną się bezpośrednie przygotowania do startu w Tokio, m.in. treningi i zawody na akwenie olimpijskim w Enoshimie. 


Pozostałe polskie załogi jeszcze walczą o Tokio

- W lutym w Australii zakończyły się mistrzostwa świata w klasach Laser, Laser Radial, 49er, 49erFX, RS:X kobiet i RS:X mężczyzn. Gratuluję wszystkim zawodnikom, którzy wygrali krajową rywalizację punktową, ale przypominamy, że to nie oznacza jeszcze, iż będą reprezentować Polskę na igrzyskach - przypomina Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ. 

W dwóch klasach (z pięciu pozostałych) szansę na start w igrzyskach olimpijskich mają gdańscy żeglarze.

W klasie 49er punktowaną część kwalifikacji wygrali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), przed Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim. W tej klasie punktowane będą jeszcze regaty Pucharu Świata na akwenie olimpijskim w Enoshimie, ale przewaga Przybytka i Kołodzińskiego jest tak duża, że rywale nie mają szans na ich wyprzedzenie.

W klasie RS:X mężczyzn odbyły się już wszystkie punktowane regaty, w których Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) okazał się lepszy od Radosława Furmańskiego i Piotra Tarnowskiego.

- Decyzje o nominacjach olimpijskich podejmiemy najpóźniej 30 czerwca 2020 roku - zaznacza Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór