• Start
  • Wiadomości
  • Historyczna chwila dla Teatru Wybrzeże. Otwarcie sceny Stara Apteka

Historyczna chwila dla Teatru Wybrzeże. Otwarcie sceny Stara Apteka

Nowoczesna, w pełni profesjonalna i komfortowa dla widzów oraz aktorów scena teatralna Stara Apteka została uroczyście otwarta w czwartek, 18 października, 2018 r. To kolejna, szósta scena Teatru Wybrzeże. Pierwsze spektakle zobaczymy tam już 11 listopada.
19.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczyste otwarcie Starej Apteki z udziałem dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Uroczyste otwarcie Starej Apteki z udziałem dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- To nadzwyczajne wydarzenie, istotne nie tylko dla naszego teatru, ale dla naszego miasta, regionu, a nawet kraju. Tej zabytkowej budowli, istniejącej przez lata tylko na kartach historycznych opracowań, warto nadać nowe życie - mówił podczas otwarcia dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

Na ceremonię otwarcia przyszły tłumy - wśród nich byli licznie zgromadzeni mieszkańcy Trójmiasta, a także znakomici goście, m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Przedstawicielka Unii Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Anna Modzelewska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ludzie ze świata teatru i sztuki. Marszałek Senatu uwiecznił nawet najważniejszy moment uroczystości: 



Tłumy nie powinny dziwić - otwarcie tej sceny było długo wyczekiwane, była to bowiem pierwsza tak duża inwestycja Teatru Wybrzeże od wielu lat. By była możliwa, mieszkańcy i turyści „stracili” przejście przez ulicę Teatralną, prowadzące pomiędzy Dużą Sceną a Czarną Salą i Malarnią. Chyba jednak warto było czekać, biorąc pod uwagę, że Stara Apteka jest sceną nowoczesną, w pełni profesjonalną i komfortową dla widzów, których może pomieścić do 150., oraz aktorów.

Otwarcie długo wyczekiwanej inwestycji odbyło się z pompą - nie brakowało atrakcji i znakomitych gości
Otwarcie długo wyczekiwanej inwestycji odbyło się z pompą - nie brakowało atrakcji i znakomitych gości
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To także scena jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa z powodów historycznych. Zlokalizowana jest bowiem w zabytkowym budynku Starej Apteki, od którego wzięła nazwę, na terenie średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Podczas tworzenia nowej przestrzeni nie zapomniano o historycznej przeszłości tego miejsca.

- Wszystkie prace wykopaliskowe prowadziliśmy pod bacznym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Istotne fragmenty muru, do których dokopano się podczas prac archeologicznych i budowlanych zostały odpowiednio zabezpieczone, wyeksponowane i wkomponowane w przestrzenie nowej sceny i zaplecza - mówi Orzechowski.

Pozyskane podczas prac obiekty zabytkowe, użytkowe i militarne, stanowiące nowożytne świadectwa życia miejskiego można będzie podziwiać w specjalnych gablotach odwołujących się do charakteru tego miejsca.

Tak prezentuje się wnętrze nowej przestrzeni teatralnej. Scena znajduje się pod ziemią
Tak prezentuje się wnętrze nowej przestrzeni teatralnej. Scena znajduje się pod ziemią
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W ramach nowej inwestycji powstała nie tylko nowa scena teatralna z amfiteatralną widownią i dostosowanym do obecnych potrzeb zapleczem technicznym, ale również nowoczesne foyer, które w przyszłości będzie służyć sąsiadującej ze Starą Apteką, odnawianej właśnie scenie Malarnia. Aktualnie trwają prace rewitalizacyjne na ulicy Teatralnej, wzdłuż której mieści się nowa scena - doczeka się nowej nawierzchni i oświetlenia, które przywrócą jej historyczne walory. Planowany termin zakończenia prac, zarówno jeśli chodzi o ulicę Teatralną, jak i o Malarnię, przewidywany jest na październik 2019 roku.

Nazwa Stara Apteka  była określeniem używanym przez gdańszczan na ten budynek, w którym wytwarzano takie kamienne piguły...
Nazwa "Stara Apteka" była określeniem używanym przez gdańszczan na ten budynek, w którym wytwarzano takie kamienne piguły...
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Stara Apteka to już czwarta scena w Gdańsku Teatru Wybrzeże, a szósta tej instytucji w ogóle - pozostałe znajdują się w Sopocie oraz (sezonowa, letnia) w Pruszczu Gdańskim.

Pierwsza premiera na nowej scenie odbędzie się 11 listopada. Wcześniej Teatr Wybrzeże zaprasza na Drzwi Otwarte Starej Apteki. W sobotę i niedzielę, 20 i 21 października, o godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30 i 13:00 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, do odebrania wcześniej w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (więcej informacji pod adresem mailowym: bilety@teatrwybrzeze.pl, lub telefonem: 58 551 50 40, 58 301 13 28). Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny (Gdańsk, ul. Targ Węglowy), parter.

Więcej: Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Przyjdź na otwarcie

TV

Mevo się kręci!