PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

#hot16challenge2 znad morza. Jak rapują dla medyków gdańscy muzycy, poeci i Rychu Papet 

#hot16challenge2 znad morza. Jak rapują dla medyków gdańscy muzycy, poeci i Rychu Papet 
Grzegorz Skawiński, chirurg z GUMedu, zespół Nagrobki, gdańskie zoo, rzecznik marszałka województwa, dziadek Papet z Teatru Miniatura - Trójmiasto przyłącza się do #hot16challenge2. Posłuchaj pomorskich beatów i wpłać datek na polską służbę zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. Zbiórka dostępna jest pod adresem: http://siepomaga.pl/hot16challenge.
Grzegorz Skawiński, gitarzysta Kombii, od wielu lat
Gdańszczanin Grzegorz Skawiński to autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny i frontman takich zespołów jak Kombi, Skawalker, O.N.A. czy Kombii 
fot. youtube

 

Rapuje nawet pingwinka. Zoo w Oliwie podjęło wyzwanie wrocławskiego zoo w #hot16challenge2

 

Rapowanie i składanie beatów może być nie tylko artystycznym działaniem czy zabawą, co udowadnia od trzech tygodni akcja muzyczna i charytatywna #hot16challenge2, która wręcz zawłaszczyła sieć - ponad 310 mln wyświetleń, a także stale rosnąca pula pieniędzy na koncie akcji, która przekroczyła już znacznie kwotę 3 mln zł. Początkowo celem #hot16challenge2 było zebranie 1 miliona złotych.

Zasada jest pozornie prosta - nominowany w ciągu 72 godzin od otrzymania wyzwania musi nagrać 16-wersów tekstu pod dowolny beat i zaprosić do zadania kolejnych wykonawców. Efekty artystyczne różne, ale cel szczytny. Rapują już nie tylko muzycy. Składają rymy aktorzy, pisarze, profesorowie, celebryci, lekarze, nawet instytucje, i z różnym szczęściem politycy. Ramię w ramię przy mikrofonach stanęli Stowarzyszenie Sędziów Polskich Lustitia, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i zespół Śląsk. Nikogo nie dziwi rymujący Don Vasyl

Zbiórka dostępna jest pod adresem: http://siepomaga.pl/hot16challenge, a rozwój akcji można śledzić na stronie http://hot16challenge.network

 

Trójmiasto również przyłączyło się do #hot16challenge2 i zbiera pieniądze na wspieranie służby zdrowia. 

Niezawodny Grzegorz Skawiński z Kombii, niegdyś z Kombi, w rockowym stylu krzyczy do mikrofonu: “Scyzoryk, scyzoryk w mej kieszeni się otwiera, na to co wyrabia się tu, i tam, i teraz.”

 

 

Ryszard Papet, bohater filmów dla dzieci Miejskiego Teatru Miniatura, zamienia się na chwilę w Rycha Papeta i przyznajac, że “każdy raper musi nawijać o hajsie” podaje adres zbiórki. Jak na luzaka przystało, nominuje oprócz ducha polskiego teatru - Ciasteczkowego Potwora i... Nergala, którego odpowiedź nie zawiedzie fanów. Adam Darski rapuje polsku, a jego teledysk na youtube jest poprzedzony informacją, że “film może być nieodpowiedni dla niektórych użytkowników”.

 

 

“Wirusowi” #hot16challenge2 nie oparł się również chirurg Paweł z Gdańska, recytuje o pracy i radzi:

“Nie idźcie do sklepów, jeśli nie musicie, 

noście te maski, się nie udusicie

bo dobre czasy wrócą,

może nawet wkrótce 

i wtedy się wszyscy spotkamy na ...”

 

 

 

Niezmiennie i cudownie ponury zespół Nagrobki zatytułował swój utwór “Walcząc ostro z cieniem”. Maciej Salamon i Adam Witkowski zapewniają, że bawią się dobrze, bo “jesteśmy pewni, że od Himalajów po serce Białorusi, każdy na coś w końcu przecież umrzeć musi”.

 

 

 

Michał eMPi Piotrowski, poeta i rzecznik marszałka województwa pomorskiego zdradza, że wkurzają go ludzie nie noszący maseczek. Coś jeszcze? 

 

 

 

W szlachetnym celu do bitwy na beaty stanęli też m. in.: Olaf Deriglasoff, Maciej Miecznikowski, zespół Alfah Femmes, Krzysztof Jurkiewicz z zespołu “Słodki całus od Buby” i... gdańskie zoo. Wciąż czekamy na reakcje nominowanych - Kuby Świątka z zespołu Popsysze, Grzegorza Kwiatkowskiego z Trupa Trupa i Tymona Tymańskiego


Olaf Deriglasoff (ur. 10 marca 1963 w Gdańsku) – polski gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny
Olaf Deriglasoff (ur. 10 marca 1963 w Gdańsku) – polski gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny
fot. youtube

 

 

Pomysłodawcą akcji #hot16challenge2 jest Karol “Solar” Poziemski, raper związany z wytwórnią SBM Label. Pierwsza wersja akcji #hot16challenge, zainicjowana przez niego, a wzorowana na Ice Bucket Challenge (nominowana osoba wylewała na siebie wiadro z lodem, ale celem żartu było budzenie świadomości na temat choroby stwardnienia zanikowego bocznego i zachęcanie do wpłacania darowizn na badania), była tylko zabawą, ale #Hot16Challenge stał się jednym z najpopularniejszych hashtagów używanych w mediach społecznościowych w 2014 roku w Polsce. Odpowiedziało na akcję 200 polskich raperek i raperów. 

Druga edycja #Hot16Challenge (pod oficjalnym hashtagiem #Hot16Challenge2) ma inny charakter i wystartowała 28 kwietnia 2020. 

W tej ogólnopolskiej akcji wspierającej polską służbę zdrowia w walce z koronawirusem, wzięło już udział prawie 3 tysiące artystów, polityków i celebrytów, a ich wykonania zebrały na youtubie ponad 310 mln wyświetleń. I co najważniejsze, od 28 kwietnia zebrano w ten sposób 3 063 000 zł (stan na godz. 7 rano w piątek, 22 maja - dane zmieniają się szybko), ponieważ wraz z #hot16challenge2 ruszyła zbiórka - “Beef z koronawirusem #hot16challenge” na platformie siepomaga.pl.

Zbiórka dostępna jest pod adresem: http://siepomaga.pl/hot16challenge.

Ryszard Papet tłumaczy dzieciom, jak prawidłowo nosić maseczkę. Zobacz koniecznie!

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze