• Start
  • Wiadomości
  • Gdzie możliwe jest grillowanie i palenie ognisk w Gdańsku - i jak korzystać z tych atrakcji?

Gdzie możliwe jest grillowanie i palenie ognisk w Gdańsku - i jak korzystać z tych atrakcji?

Majówka w tym roku raczej nie zamierza rozpieszczać nas pogodowo, ale sezon na spotkania w plenerze, także przy grillu i ognisku, dopiero się zaczyna. Sprawdziliśmy, gdzie i na jakich zasadach wolno w Gdańsku korzystać z tych wiosenno - letnich przyjemności.
01.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grillowanie cieszy się dużą popularnością, nie musisz wyjeżdżać z Gdańska, by przygotować smaczną ucztę...
Grillowanie cieszy się dużą popularnością, nie musisz wyjeżdżać z Gdańska, by przygotować smaczną ucztę...
Fot. moerschy/pixabay.com

 

Od razu zdradzimy - dużo łatwiej urządzić grilla w Gdańsku, niż ognisko, choć i ta druga opcja jest możliwa do spełnienia, jeśli wystarczająco wcześnie ją zaplanujemy.

 

Grill stacjonarny na placu sąsiedzkim (dawny zieleniec Cebulka) w Brzeźnie przy ul. Gdańskiej /PCK
Grill stacjonarny na placu sąsiedzkim (dawny zieleniec Cebulka) w Brzeźnie przy ul. Gdańskiej /PCK
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Grillowanie

Jak informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni: - Nie ma zapisów prawnych, które zabraniałyby grillowania na terenach zieleni, chyba, że występują wewnętrzne regulaminy takich przestrzeni ustanowione prawem miejscowym (o tym więcej w dalszej części artykułu - red.). Ważne jest też, żeby miejsce, w którym organizujemy grilla uprzątnąć razem z popiołem. Rozżarzone węgle stygną wiele godzin, w dlatego warto zawczasu przygotować butelkę z wodą, którą będzie można ugasić palenisko i przyspieszyć czas stygnięcia popiołu.

Organizując grillowanie w miejskim plenerze nie można dopuścić do sytuacji niszczenia istniejącej infrastruktury (np. wysypując gorący popiół do kosza) albo zieleni (wypalenie trawy).

 

W Gdańsku znajdziemy miejsca specjalnie przygotowane do grillowania - stacjonarne grille z rusztem, wystarczy zabrać ze sobą węgiel drzewny):

  • grill przy zbiorniku wodnym przy ul. Cedrowej na Ujeścisku
  • altana grillowa przy zbiorniku Zielony Staw przy ul. Potęgowskiej na osiedlu Zielonym i Leszczynowym
  • grill na Podleśnej Polanie w Górnym Wrzeszczu
  • grill na placu sąsiedzkim (dawny zieleniec Cebulka) w Brzeźnie przy ul.Gdańskiej /PCK
  • altany grillowe i stoły piknikowe na terenie przy ul. Królewskie Wzgórze,

 

W Parku Reagana do dyspozycji są także liczne place ze stołami piknikowymi i miejscem do ustawienia własnego grilla.

 

Przy zastosowaniu się do zasad BHP i zasad bezpieczeństwa w obchodzeniu się z grillem, można grillować z własnym sprzętem również w innych parkach i na zieleńcach z wyłączeniem parków zabytkowych i placów zabaw.

Gdańskie parki, w których grillowanie jest zabronione to: Park Oliwski, Park Oruński, Park Brzeźnieński im. Haffnera, Park w Jasieniu im. ks. Bronisława Kabata, Park Przymorze, Park Kuźniczki, Park w Królewskiej Dolinie, Park Ferberów oraz Park Steffensów (który jest w trakcie wpisywania do rejestru zabytków).

 

Piknikowe stanowisko w Parku Reagana w Gdańsku, jeśli chcesz grillować, sprzęt musisz przynieść ze sobą
Piknikowe stanowisko w Parku Reagana w Gdańsku, jeśli chcesz grillować, sprzęt musisz przynieść ze sobą
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Własnego grilla bez przeszkód odpalimy także na plaży. 

- Ale oczywiście należy pamiętać o posprzątaniu po sobie - podkreśla Grzegorz Pawelec rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodku Sportu.

 

Palenie ognisk

Jeśli chodzi o tereny zielone w Gdańsku, ognisko rozpalić można wyłącznie w dwóch wyznaczonych do tego miejscach w Parku Reagana:

  • w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża,
  • przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej.

 

Warunkiem skorzystania z paleniska jest złożenie wniosku o zgodę zorganizowanie ogniska drogą mailową (gzdiz@gdansk.gda.pl oraz uz@gzdiz.gda.pl) lub osobiście, w Dziale Zieleni GZDiZ, przynajmniej siedem dni przed planowaną imprezą.

Po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia rezerwacji, trzeba jeszcze samodzielnie zawiadomić

o terminie spotkania Straż Miejską, Straż Pożarną i Policję. Później wystarczy zadbać o wystarczającą ilość drewna (nie może ono pochodzić z zadrzewień lub wyposażenia parku!), uporządkowanie terenu po biesiadzie oraz skuteczne zagaszenie ognia przed opuszczeniem parku. W razie wątpliwości - zasady obowiązujące na terenie paleniska są zamieszczone na tablicach informacyjnych.

- Jeśli zależy nam na konkretnej dacie urządzenia ogniska, warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i wcześniej zarezerwować termin - radzi Magdalena Kiljan.

 

To jedno z dwóch palenisk w Parku Reagana gdzie, po uzyskaniu zgody, można urządzić ognisko
Jedno z dwóch palenisk w Parku Reagana gdzie, po uzyskaniu zgody, można urządzić ognisko
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jeśli chcemy zorganizować ognisko na plaży, zawsze trzeba pomyśleć o tym z dużym wyprzedzeniem.

- Palenie ogniska jest możliwe po uzyskaniu zgody dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni na wykorzystanie pasa technicznego do celów innych niż ochronne w wyjątkowych przypadkach - tłumaczy Magdalena Kierzkowska rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni. - Nie w każdym miejscu w pasie technicznym ognisko może zostać rozpalone, wnioski rozpatrywane są indywidualnie, w zależności od czynników bezpieczeństwa, jak również pogodowych oraz prowadzonych aktualnie prac statutowych Urzędu.

Na wydanie decyzji zgodnie z procedurą Urząd ma 30 dni, ale jak zaznacza Magdalena Kierzkowska: - Wnioski są procedowane zgodnie z datą przyjęcia, niezwłocznie.

 

Ognisko na plaży w Gdańsku? No, to już nie jest takie proste... (zdjęcie ilustracyjne)
Ognisko na plaży w Gdańsku? No, to już nie jest takie proste... (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay.com

 

Wzór wniosku i dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Urzędu (zakładka informacje - załatwianie spraw).

Za wydanie decyzji pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 10 zł. Do wniosku należy dołączyć zgodę właściciela/zarządcy terenu (w tym wypadku Gdański Ośrodek Sportu), potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej oraz mapę poglądową obszaru, na którym zamierza się rozpalić ognisko.

Urząd może odmówić wydania pozytywnej decyzji w sytuacjach “zagrożeń powodziowych, pożarowych, wzmożonego ruchu turystycznego lub nie zachowania odległości 100 m od podstawy wydmy od wody (gdy plaża jest wąska)”. 

Uwaga! Wykluczone jest pozyskiwanie drewna na rozpalenie ogniska z obszaru pasa technicznego, z płotków faszynowych lub umocnień, a jednym z warunków jest udokumentowanie wcześniejszego zakupu drewna opałowego.

Istnieją także ograniczenia dotyczące lokalizacji ogniska i jego rozmiaru. Po uzyskaniu zgody na rozpalenie ogniska na plaży, należy stosować się do warunków w niej zawartych (m.in. posiadać własny opał, ognisko musi być zlokalizowane w odległości 10 m od wydmy lub zadrzewień, poinformować Straż Miejską, Straż Pożarną i Policję). 

- Prośby o zgodę na organizację ogniska, przyjmujemy drogą mailową. Musi zawierać ona  termin i lokalizację wydarzenia. Warunkiem rozpalenia ogniska jest zapewnienie we własnym zakresie wszystkich niezbędnych do niego rzeczy, a po zakończeniu uporządkowanie terenu. Nie mamy na gdańskich plażach miejsc typowo dedykowanych pod rozpalanie ognisk, dlatego dość rzadko taką zgodę wyrażamy - przyznaje Grzegorz Pawelec.



TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku