• Start
  • Wiadomości
  • Grand Press Książka Reporterska Roku - gdańska książka o Annie Walentynowicz w finale. Zagłosuj!

Grand Press Książka Reporterska Roku - gdańska książka o Annie Walentynowicz w finale. Zagłosuj!

„Walentynowicz. Anna szuka raju”, gdańskich autorów - Doroty Karaś i Marka Sterlingowa - jest na krótkiej liście pięciu książek reporterskich ubiegających się o nagrodę Grand Press 2020. Zanim jury konkursu ogłosi werdykt, głosować mogą czytelnicy - do 7 grudnia, do godz. 23.59, na stronie press.pl.
30.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Walentynowicz, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, zginęła w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Magazyn Time poświęcił jej okładkę, w Gdańsku jest pomnik i skwer jej imienia
Anna Walentynowicz, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, zginęła w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Magazyn Time poświęcił jej okładkę, w Gdańsku jest pomnik i skwer jej imienia
brak autora



Życie Anny Walentynowicz, słynnej suwnicowej, opozycjonistki i bohaterki Sierpnia’80, którą magazyn “Time” uznał za jedną ze stu najbardziej znaczących kobiet stulecia, doczekało się wnikliwej analizy w reporterskiej książce Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Dziennikarze dotarli do niepublikowanych źródeł, świadków, rozwikłali wiele tajemnic. Czytali teczki w IPN, rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny, a nawet z agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. "Walentynowicz. Anna szuka raju" to biograficzne śledztwo, fascynujące ze względu na polityczne odniesienia, ale też opowieść o trudnym życiu kobiety i matki.

- Czuliśmy, że ten materiał ma gigantyczny potencjał - mówi Dorota Karaś. - Aczkolwiek wiele razy podczas pracy zastanawialiśmy się, czy nasze wyobrażenia na temat tego, że życiorys Anny Walentynowicz jest tak uniwersalny dla jej pokolenia, że spotka się z zainteresowaniem, oddźwiękiem i będzie rezonował - jest słuszne.

Autorzy reporterskiej książki Dorota Karaś i Marek Sterlingow
Autorzy reporterskiej książki Dorota Karaś i Marek Sterlingow
fot. Renata Dąbrowska/gdansk.pl


Ich opowieść jest w finałowej piątce pierwszej edycji największego i najbardziej prestiżowego konkursu dziennikarskiego w Polsce, organizowanego przez magazyn „Press” oraz Fundację Grand Press - Grand Press Książka Reporterska Roku 2020.


Wyniki konkursu poznamy 8 grudnia, ale czytelnicy mogą przyznać reportażowi swoją nagrodę głosując na stronie press.pl TUTAJ
Głosowanie trwa do 7 grudnia do godz. 23.59.
Laureatka bądź laureat Nagrody Czytelników otrzyma 5 tys. zł.
Regulamin głosowania czytelników dostępny jest na grandpress.press.pl

 

 
Książkę opublikowało wydawnictwo Znak

 

Rozmowa z autorami: Ukrainka, Polka, gdańszczanka. O Annie Walentynowicz mówią Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Grand Press – największy prestiżowy konkurs dziennikarski – organizuje od 1997 roku magazyn „Press”. Składa się z dwóch części:
1) Nagród Grand Press przyznawanych za najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: News, Dziennikarstwo Śledcze, Publicystyka, Reportaż, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne. Spośród kilkuset nadesłanych materiałów zwycięzców wybiera jury, do którego „Press” zaprasza redaktorów, wydawców i szefów mediów.
2) Konkursu Dziennikarz Roku – jedynego w Polsce konkursu, w którym zwycięzcę wybierają sami dziennikarze. Na Dziennikarza Roku głosują bowiem kolegia redakcyjne polskich mediów. O zwycięstwie decyduje liczba punktów zdobyta w nominacjach redakcji. Tytuł ten może zdobyć osoba, która w danym roku wykazała się szczególnymi osiągnięciami, prezentując profesjonalizm, najwyższe standardy pracy w mediach, przestrzegając etycznych kanonów zawodu. Nagrody tej nie przyznaje się redakcjom ani instytucjom medialnym.

Od 2013 roku przyznawane są nagrody specjalne Grand Press: Grand Press Digital – dla dziennikarza lub redakcji, którzy wykazują się innowacyjnym podejściem do wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej; Grand Press Economy – dla dziennikarza wyróżniającego się wysoką jakością materiałów ekonomicznych. Nominowanych wskazuje redakcja „Press” po konsultacji ze specjalistami – i sama redakcja wybiera zwycięzcę.

W 2015 roku w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego magazyn „Press” ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymują ją wyróżniający się dziennikarze sportowi mający doskonały warsztat dziennikarski, dużą wiedzę, wysoką kulturę zawodową i osobistą.

Od 2020 roku magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowili nagrodę za najlepszą, polską Książkę Reporterską Roku.

 

TV

To przedszkole jest wzorem