PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Gmachy - Inteligencja Miasta” - plenerowe wydarzenie dźwiękowe w ramach Weekendu Muzeów

“Gmachy - Inteligencja Miasta” - plenerowe wydarzenie dźwiękowe w ramach Weekendu Muzeów
- Zapytałam gmachy, jak one - ze swojej strony - widzą naszą codzienną gonitwę - mówi Izabela Terek-Jopkiewicz z Projektorni GAK, organizatorka oryginalnego wydarzenia “Gmachy - Inteligencja Miasta”, które odbędzie się w ramach Weekendu Muzeów. W sobotnią noc, 15 maja, po raz pierwszy w historii Gdańska przemówią siedziby czterech sąsiadujących ze sobą instytucji przy Nowych Ogrodach. Głosów budynkom udzielili gdańscy aktorzy, opracowanie muzyczne przygotował Michał Jacaszek.
Rozmowa gmachów Urzędu Miejskiego, Sądu, Policji i Szpitala? Tak - podczas Weekendu Muzeów budynki przy Nowych Ogrodach w Gdańsku będą mówić
Rozmowa gmachów Urzędu Miejskiego, Sądu, Policji i Szpitala? Tak, podczas Weekendu Muzeów budynki przy Nowych Ogrodach w Gdańsku przemówią
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 


- Tej jednej nocy staniemy się świadkami rozmowy budynków - czytamy na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury, który w ramach Weekendu Muzeów przygotował nietypowe wydarzenie. - Po raz pierwszy przemówi Urząd Miasta, Policja, Sąd oraz Szpital. Gmachy znaczących instytucji podzielą się swoimi spostrzeżeniami zdobytymi podczas długich lat pracy w służbie mieszkańców Gdańska. Wszystkie one od lat stoją obok siebie, obserwują życie mieszkańców i aktywnie w nim uczestniczą. Bez ich pomocy nam, obywatelom miasta trudno byłoby poradzić sobie z organizacją życia. Zresztą ludzie sami powołali te instytucje i zbudowali dla nich budynki, żeby mieć gdzie załatwiać swoje sprawy. Gmachy z uwagą przyglądają się poczynaniom obywateli i starają się im pomóc, każdy według swoich możliwości i przeznaczenia.

Wywiad z budynkami przeprowadziła Izabela Terek-Jopkiewicz z Projektorni - oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

- Zapytałam gmachy, jak one ze swojej strony widzą naszą codzienną gonitwę - mówi organizatorka. - Podczas rozmowy opiszą między innymi swojego idealnego petenta oraz powiedzą, co skłania je do pomocy ludziom. Tylko one są w stanie przyjąć na siebie tak wiele spraw, ponieważ uważają, że żaden człowiek sam by ich nie udźwignął. Na przykład szpital sądzi, że lepiej dla ludzi będzie, gdy zostawią u niego wszystkie swoje choroby, niż gdyby mieli nosić je w sobie. Gmachy zdradzą również, co robią po godzinach, gdy w biurach gasną światła.

Rozmowy będzie można wysłuchać w sobotę, 15 maja, na ul. Nowe Ogrody. Wydarzenie odbędzie się dwa razy: od godz. 22 do 22.30 oraz od godz. 23 do 23.30.

Rozmowę gmachów zainicjował i nagrał Gdański Archipelag Kultury oddział Projektornia. Realizacja, opracowanie muzyczne i głos Szpitala - Michał Jacaszek. Głosów użyczyli aktorzy scen gdańskich: Policja - Edyta Erlich, Urząd - Jarosław Tyrański, Sąd - Jacek Labijak. Wstęp wolny.

Organizator dziękuje czterem instytucjom za udział i wsparcie organizacyjne projektu. Przygotowanie wydarzenia przebiegało w czasie, gdy nie było wiadomo, czy będzie mogło się odbyć. W roku ubiegłym prace organizacyjne musiały zostać przerwane ze względu na pandemię. Mimo tego wszystkie instytucje ponownie podjęły temat i wspólnie z artystami pracowali nad realizacją. 


Gmachy plakat malutki 2 

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl