PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańskie Targi Książki: znamy datę tegorocznej edycji i gościa honorowego
Gdańskie Targi Książki: znamy datę tegorocznej edycji i gościa honorowego
W marcu odbędzie się 2. edycja Gdańskich Targów Książki - największego na Pomorzu wydarzenia poświęconego literaturze. Podobnie jak w ubiegłym roku, targi odbędą się w Filharmonii Bałtyckiej i potrwają trzy dni. Jacy goście się pojawią?
Gdańskie Targi Książki to największe tego typu wydarzenie na Pomorzu. W Gdańsku takiej inicjatywy, na taką skalę, jeszcze nie było
Gdańskie Targi Książki to największe tego typu wydarzenie na Pomorzu. W Gdańsku takiej inicjatywy, na taką skalę, jeszcze nie było
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Zorganizowane po raz pierwszy w 2018 roku Gdańskie Targi Książki były pierwszą tak dużą inicjatywą poświęconą literaturze na Pomorzu. Podobne wydarzenia odbywają się od lat w całej Polsce i cieszą się ogromną popularnością, jednak Trójmiasto mogło się pochwalić znacznie mniejszymi imprezami czytelniczymi, choć prestiżowymi, jak Literacki Sopot czy gdyński festiwal Miasto Słowa.

W marcu ubiegłego roku to się zmieniło. Magdalena Kalisz wpadła na pomysł, by w Gdańsku odbywały się targi czytelnicze, jakich jeszcze nie było. Co więcej miało to być nie tylko wydarzenie ze stoiskami z książkami, promujące czytelnictwaoi literaturę publikowaną w Polsce, ale również okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego.


Nic więc dziwnego, że organizatorzy postanowili kontynuować ideę. Podczas drugiej edycji Gdańskich Targów Książki, która odbędzie się w dniach 29-31 marca 2019 r. zaprezentuje się 80 wydawnictw z całej Polski.

- Pragniemy przedstawić zróżnicowane spektrum literatury - od głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów po debiutantów - zapowiada Magdalena Kalisz, pomysłodawczyni i współorganizatorka Gdańskich Targów Książki. - Od prozy, przez poezję, książki popularno-naukowe, aż po coraz prężniej rozwijającą się literaturę dziecięcą czy książki artystyczne.


Tak było podczas pierwszej edycji:


Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym organizatorzy zadbają o to, by w wydarzeniu wzięły udział najlepsze polskie wydawnictwa i nazwiska liczące się w świecie literatury. 

Oprócz stoisk z książkami, na czytelników czekać będą liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące, jak spotkania i debaty wokół nowości wydawniczych, wystawy tematyczne oraz warsztaty popularyzujące estetykę i projektowanie książek. 

Nie jest jeszcze znana lista wystawców, ale wiadomo, że oprócz tych, które zaprezentowały się podczas pierwszej edycji, pojawią się także tacy, którzy zadebiutują na gdańskich targach.

- Chcemy gościć uznane i rozpoznawalne marki, ale też prężne niezależne wydawnictwa, którym nie udało się pojawić podczas pierwszej edycji targów. Zależy nam, żeby ta edycja przyciągnęła jeszcze więcej miłośników literatury i przyczyniła się do promocji czytelnictwa w Polsce - dodaje Kalisz.

W tym roku po raz pierwszy na targi został zaproszony także gość honorowy. Będzie nim nie jedna osoba, ale cały kraj - Islandia.

- Związki pomiędzy Polską a tym krajem z roku na rok są coraz bardziej intensywne. Chcemy zaprosić czołowych islandzkich pisarzy i pisarki, poetów i poetki, aby przybliżyć mieszkańcom Pomorza literaturę islandzką - komentuje Kalisz.

Szczegóły dotyczące wydarzenia (będą pojawiać się w ciągu kolejnych dni) oraz formularz zgłoszeniowy dla wystawców: www.gdanskietargiksiazki.pl.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze