Lekcje Obywatelskie po raz 12. "Nie bądźcie obojętni, skorzystajcie z karty wyborczej"

- Nie bądźcie obojętni wokół tego, co się dzieje wokół was. Skorzystajcie też z uprawnień, jakie daje dowód osobisty i weźcie udział w wyborach. A jeśli nawet nie skorzystacie z prawa wyborczego, zróbcie to w sposób świadomy - zachęcała w poniedziałek, 22 maja, uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Było to jej 12. spotkanie z młodzieżą licealną w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich. 
22.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta przemawiająca do sali, w której siedzą uczniowie
Aleksandra Dulkiewicz była m.in. pytana, dlaczego wybrała politykę jako swoją drogę życia. Wyjaśniła, że wyniosła to w dużej mierze z domu, w którym jej rodzice byli zaangażowani w działalność antykomunistyczną
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaką książkę poleciła uczniom prezydent Gdańska?

Na początku spotkania z uczniami Aleksandra Dulkiewicz przywołała książkę Timothy’ego Snydera “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Każdy z uczniów otrzymał egzemplarz, prawie 130-stronicowej publikacji, amerykańskiego historyka i politologa. Została napisana w 2017 roku po wygranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA. 
 
Zachęcając licealistów do lektury prezydent Gdańska przeczytała wstęp do 9. lekcji pt. “Dbaj o język”
 
Unikaj fraz, które słyszysz od wszystkich innych. Wyrażaj się na swój sposób, nawet jeżeli chcesz przekazać tylko to, co twoim zdaniem powtarzają wszyscy. Postaraj się odgrodzić od internetu. Czytaj książki.

Jakie pytania zadawali licealiści?

Podczas godzinnego spotkania młodzież pytała Aleksandrę Dulkiewicz m.in. o jej priorytety w działalności jako prezydenta miasta.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w VI LO. "Miejcie oczy i uszy otwarte, nie dajcie sobie wciskać kitu"

- Bardzo bym chciała, żeby w naszym mieście nikt czuł się pozostawiony samemu sobie i wykluczony. Wiem, że to brzmi bardzo idealistycznie. Ale staram się do tego dążyć, choćby poprzez naszą kampanię Gdańsk Miastem Równości. Ważne jest też, żeby dawać ludziom przysłowiową wędkę, a nie dawać od razu rybę. Moim celem jest budowanie społeczeństwa Gdańska, które jest solidarne, myśli o innych, ale też jest odpowiedzialne gospodarczo i ekonomicznie - odpowiedziała.   

Korzystajcie z praw wyborczych

Aleksandra Dulkiewicz zachęcała też licealistów do postaw obywatelskich.
 
- Jeśli macie już 18 lat, to skorzystajcie z tego uprawnienia podczas jesiennych wyborów do parlamentu. Słyszymy często wokół siebie „nie interesują się polityką, mam to gdzieś”. I tą polityką interesuje się tylko 50 procent społeczeństwa. Ostatnio były wybory w Turcji, gdzie frekwencja wyniosła aż 87 procent. U nas podobna frekwencja była tylko raz w 1919 r. w pierwszych wyborach po zakończeniu zaborów. W historii nowożytnej najwięcej osób poszło zaś na wybory 4 czerwca 1989 r. Wtedy frekwencja wyniosła 62 procent, potem było już tylko gorzej. Ostatnie lata pokazują jednak wyraźnie, że choć “my mamy gdzieś politykę”, to “polityka wcale nie ma nas gdzieś”, bo dotyka na co dzień naszego życia - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.  

Czego nie udało się zrobić na urzędzie prezydenta?

Licealiści byli też ciekawi, jakich spraw nie udało jej się załatwić i rozwiązać na stanowisku prezydenta Gdańska. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w VII LO: “Dobrze, że pytacie o waszą codzienność”

- Nie mam czasu na przeczytanie książek, które rosną w stosie obok mojego łóżka. I strasznie mnie to wkurza. I obiecałam sobie, że w wakacje zaliczę retrospektywę dzieł Krzysztofa Kieślowskiego. Jak byłam w waszym wieku, to byłam wręcz zakochana w jego filmach. Obejrzyjcie sobie np. “Przypadek”, w jego reżyserii. To ze spraw prywatnych A jeśli chodzi o miasto, to irytujące są czynniki zewnętrzne, takie jak np. brak kasy, w tym też pieniędzy z Unii Europejskiej np. na termomodernizację budynków szkół - wyznała prezydent Gdańska.   
 
Mówiąca do mikrofonu kobieta trzymającą książkę, obok na fotelach siedzą dziewczyna i chłopak
Spotkanie z prezydent Gdańska prowadzili przedstawiciele samorządu uczniowskiego w XIV LO - Maja Majewska z III a i Mateusz Wałdoch z III b
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Przyznała, że są też ważne sprawy w mieście, które są blokowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Przykładem niech będzie tu centrum zdrowia psychicznego dla młodzieży, gdzie od 2,5 roku nie jesteśmy w stanie uzgodnić przebudowy obiektu pod tę placówkę - wyjaśniła. 
Wizyta w XIV Liceum Ogólnokształcącym (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 składa się z XIV LO i Szkoły Podstawowej nr 5 - przyp. red.), przy ul. Meissnera 9, miała dla Aleksandry Dulkiewicz także wymiar osobisty. Do I klasy “ogólniaka” na Zaspie uczęszcza bowiem jej córka Zofia.

Jaka jest idea Gdańskich Lekcji Obywatelskich?

To pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.

Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA ALEKSANDRY DULKIEWICZ Z UCZNIAMI XIV LO:

Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1