• Start
  • Wiadomości
  • Gdański szpital czeka na ozdrowieńców. Ich osocze potrzebne do leczenia chorych na koronawirusa

Gdański szpital czeka na ozdrowieńców. Ich osocze potrzebne do leczenia chorych na koronawirusa

Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku zamierza przebadać trzy tysiące ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19. Osocze ozdrowieńców wykorzystywane jest do leczenia pacjentów chorych na koronawirusa, ale aby było skuteczne, powinno mieć odpowiednią ilość przeciwciał. Dlatego, aby ułatwić i przyspieszyć procedury, spółka Copernicus przeprowadza kwalifikacje dawców.
17.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg
Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców covid-19: ich dar pomoże ratować najciężej chorych

 

Od kilku miesięcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o oddawanie osocza, które wykorzystuje się jako jedną z metod leczenia pacjentów chorych na koronawirusa. Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni zgłaszać się do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

 

Kto może być dawcą osocza?

Osocze może oddać każda osoba, która miała COVID-19 i została uznana za ozdrowieńca. Ważne, aby minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). Dawcą może być również człowiek, u którego stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA. Badanie to przeprowadza Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

 

Marszałek Mieczysław Struk oddał osocze - jako pierwszy ozdrowieniec w naszym regionie

 

Osocze łagodzi objawy i zmniejsza śmiertelność pacjentów

Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie osocza po 600 ml.  Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. 

- Kiedyś oddawałem krew, a teraz, jako ozdrowieniec, już kilkukrotnie oddałem osocze do leczenia ciężko chorych - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. -  Jak zapewniają lekarze terapia nim może zmniejszyć nie tylko same objawy, ale też śmiertelność pacjentów. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. To nie zajmuje wiele czasu, a może uratować komuś życie.

Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma neutralizować wirusa i wspierać układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2.Terapia osoczem stosowana była wcześniej m.in. podczas leczenia chorych w na SARS, MERS czy Ebola.



Szpital spółki Copernicus pomoże RCKiK w badaniu osocza

Zanim osocze zostanie podane osobom zakażonym przechodzi szereg testów m.in. określa się grupę krwi, bada na obecność: HBV, HCV, HIV i kiły. Co bardzo ważne, bada się miana przeciwciał anty-SARS-CoV-2, których odpowiednia ilość odpowiada za skuteczność terapii. 

RCKiK apeluje do ozdrowieńców, aby zgłaszało się ich jak najwięcej, bo wtedy zwiększa się szansa na uzyskanie osocza o właściwych parametrach. 

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku: "Czekamy na ozdrowieńców po zakażeniu SARS-CoV-2"

 

- Aby usprawnić proces pobierania osocza spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę - tłumaczy Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie. 

 

Gdzie trzeba się zgłosić

Badania są wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub Urzędu Marszałkowskiego:

  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: mkulpan@copernicus.gda.pl
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: j.dissarz@pomorskie.eu

Po wstępnych badaniach na obecność przeciwciał, pacjent zostanie przekierowany do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie pobierane jest osocze.

Niezbędne informacje dotyczące osocza są zamieszczone na stronie RCKiK.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim