PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański Fundusz Senioralny - zobacz, z jakich projektów mogą skorzystać mieszkańcy w wieku 60+

Gdański Fundusz Senioralny - zobacz, z jakich projektów mogą skorzystać mieszkańcy w wieku 60+
Tajniki Instagrama, grupa taneczna, nawiązywanie więzi z sąsiadami seniorami, podtrzymywanie etosu Armii Krajowej - wszystkie te hasła opisujące ciekawe inicjatywy łączy jedno - Gdański Fundusz Senioralny.
Ubiegłoroczna, pierwsza Parada Seniorów w Gdańsku
Ubiegłoroczna, pierwsza Parada Seniorów w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Gdańscy seniorzy, seniorskie kluby i organizacje, a także inne organizacje działające na rzecz wsparcia tej grupy wiekowej mieszkańców od sześciu lat sięgać mogą po granty z miejskiego Funduszu Senioralnego.

W najnowszym, wiosennym konkursie grantowym przyznano finansowanie dla dziesięciu takich projektów, które będą realizowane w tym roku. Prezentujemy cztery losowo wybrane i bardzo zróżnicowane.

Informacje o pozostałych można uzyskać w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, który jest koordynatorem Funduszu Senioralnego.

Fundusz Senioralny to jeden z trzech Gdańskich Funduszy, oprócz nich funkcjonuje także Fundusz Młodzieżowy i Sąsiedzki. Powstały, by wspierać inicjatywy aktywnych mieszkańców i organizacji pozarządowych w Gdańsku.

Szczegółowo o wszystkich trzech pisaliśmy tutaj.Insta-senior

Magdalena Jabłońska, założycielka Fundacji Nielada Historia, chce zachęcić seniorów do korzystania z Instagrama (projekt nosi tytuł “Instagram 60+”). 

- Chcę zachęcić seniorów do zakładania kont na Instagramie, który jest przyjaźniejszym medium niż Facebook i doskonale nadaje się do dokumentowania pasji, czy podróży  - opowiada Magdalen Jabłońska. - Jedyny warunek to posiadanie smartfona, by z niego korzystać nie trzeba być wytrawnym fotografem. W gdańskich klubach seniora wiele się dzieje, ale nikt nie wie, jak świetnie seniorzy tańczą, jakie robią robótki, jakie mają pasje. Po prostu - jeśli nie ma nas w sieci - nie istniejemy. 

Nauka Instagrama odbywać się będzie w lipcu i w sierpniu, w ramach dwóch warsztatów.

Przykład instagramowego zdjęcia z profilu holenderskiej seniorki Beaty:

 

 

Na pierwszym potencjalni “Insta- seniorzy” poznają tajniki działania tego medium, otrzymają pomoc w zakładaniu konta, omówią pomysły na swoje profile (za insprację mogą posłużyć ciekawe instagramowe profile ich rówieśników z zagranicy). Pierwsze próby stawiania postów podejmą razem z prowadzącą warsztaty. Później otrzymają zadanie samodzielnego animowania profilu przez dwa tygodnie.

Po tym czasie odbędzie się drugi warsztat, poświęcony omawianiu postępów, rozwianiu wątpliwości i rozwiązywaniu ewentualnych problemów. 

- Mam nadzieję, że profile, które powstaną w ten sposób, będą dalej żyć. Pierwsze polubienia zdjęć przez kogoś nieznajomego przynoszą dużą satysfakcję, rośnie apetyt na więcej - mówi Magdalena Jabłońska. - Kto wie, może obudzą się przy tym uśpione, PR-owe talenty? 

Warsztaty zaplanowano w Klubie Seniora Motława i z grupą seniorską działającą przy Fundacji Świat Wrażliwy. W każdym z nich udział weźmie 10 - 15 osób, ale może ich być więcej. Rekrutacja jest otwarta. Organizatorka przyjmuje zgłoszenia mailowe pod adresem hello@nieladafundacja.org.

Terminy warsztatów

  • Klub Seniorów Motława - czwartek 18 lipca godz. 11-14 oraz 1 sierpnia godz. 11-13
 
  • Fundacja Świat Wrażliwy - wtorek 20 sierpnia godz. 11-14 oraz 3 września godz. 11-13

 

- Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Jeśli będzie duże, będzie to dla mnie argument do starania się o grant z Funduszu Senioralnego w kolejnej edycji - dodaje Magdalena Jabłońska. - Jeśli posiadanie smartfona może okazać się barierą, seniorzy sami mogą wnioskować o podobny grant na sfinansowanie aparatu, dzięki któremu będą mogli prowadzić w sieci marketing swojej grupy i nawiązywać nowe kontakty. 

 

Ta grupa tancerzy seniorów działa od 2014 r., w ubiegłym roku powstała kolejna - można do niej dołączyć
Ta grupa tancerzy seniorów działa od 2014 r., w ubiegłym roku powstała kolejna - można do niej dołączyć
Róża Skroban ArtPozytywni

 

Dla tanecznych seniorów

Kolejny grant przeznaczony jest na działalność grupy tanecznej przy Fundacji Świat Wrażliwy. Od 2014 r. działa tu już zaawansowana grupa tancerzy seniorów, w której latino, tango, swing, czy poloneza tańczy dziesięcioro gdańszczan (siedem pań, trzech panów). Ich występy oglądać można podczas różnych miejskich wydarzeń - ostatnio tańczyli podczas Parkowiska w Hevelianum, wcześniej m.in. na Pikniku Seniora, na imprezie Instytutu Pamięci Narodowej, w Europejskim Centrum Solidarności (w ramach projektu “Zrozumieć Sierpień”), podczas różnych dzielnicowych wydarzeń.

ZOBACZ występ seniorskiej grupy tanecznej:

 

 

- To bardzo zgrana grupa, mają niesamowitego powera, chcą być profesjonalni i starannie przygotowują się do każdego występu - mówi Jolanta Rychnik z Fundacji Świat Wrażliwy. - Mamy też drugą grupę taneczną, początkującą, która powstała w ubiegłym roku. Na razie są w niej cztery panie. Dochodzą wciąż nowe osoby i rekrutacja jest cały czas otwarta, serdecznie zapraszamy, niekoniecznie tylko osoby 60 plus, jeśli ktoś ma 58, czy 57 lat, także może dołączyć. 

Zajęcia prowadzi dwójka profesjonalnych instruktorów tańca. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w siedzibie Fundacji przy ul. Kartuskiej 108/112. Chętni proszeni są o kontakt z instruktorką Jolantą Pietrzelą - tel. 600 949 864. 

 

Pobudka na Zaspie

“Sąsiedzka pobudka” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywny Senior z Zaspy Młyńca.

- Przy tworzeniu projektu przyświecała nam idea, by pobudzić Zaspę do działania, zwłaszcza tę 60 plus - mówi Małgorzata Czupryńska z zarządu Stowarzyszenia Aktywny Senior. - W strukturze mieszkańców Młyńca jest już 50 proc. ludzi powyżej 65 roku życia i w ogóle ich nie widać na zewnątrz. Chcemy ich rozruszać, pokazać, że starość możemy spędzać razem, ciekawej, niż tylko opiekując się wnukami.

Projekt realizowany jest poprzez trzy zadania/spotkania. Pierwsze już się odbyło. 30 czerwca Stowarzyszenie zaprosiło mieszkanki osiedla na spotkanie pod hasłem “Matka Sąsiadka”, by w sąsiedzkim gronie porozmawiać o roli matki w wychowywaniu młodego pokolenia.

 

Zaspa Młyniec
Zaspa Młyniec
Maciej Kosycarz/KFP

 

- Poza dwudziestoma paniami z naszego stowarzyszenia przyszło ponad 40 osób, zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - relacjonuje Małgorzata Czupryńska. 

Teraz szykowany jest piknik z sąsiadami na pożegnanie lata, przy współpracy z Domem Kultury Młyniec, który zapewni m.in. sprzęt do grillowania. Będzie też muzyka i konkursy.

- Nasze osiedle jest przyjazne do życia, jest dużo miejsc rekreacji, ale brakuje przestrzeni przeznaczonej na grillowanie z sąsiadami i rozmowy. W tym roku chcemy zainicjować taką tradycję - dodaje członkini Stowarzyszenia Aktywny Senior. - Zwróciliśmy się do spółdzielni o wyznaczenie takiej stałej, odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni. Póki co, zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko sąsiadów seniorów, na skwerek za “Merkusem”.

Informacje na temat terminu wydarzenia z pewnością pojawią się w Domu Kultury Młyniec, który użycza Stowarzyszeniu przestrzeni do cotygodniowych spotkań (czwartki, godz. 12-14). Obecnie trwa przerwa wakacyjna, ale od września będą reaktywowane. Do utworzonej w zeszłym roku seniorskiej organizacji należy obecnie ponad 30 osób, nie tylko z Młyńca i pobliskich Rozstajów.   

- Z wiekiem spędzamy coraz więcej czasu w miejscu zamieszkania, człowiek nie jest już taki mobilny, ale wokół jest tylu sąsiadów, z którymi można ciekawie spędzać starość. Warto tworzyć tę lokalną więź - zachęca sąsiadów Małgorzata Czupryńska. 

Trzecie zaplanowane w ramach grantu zadanie to spotkanie opłatkowe dla tych  mieszkańców Młyńca, którzy nie mają się z kim podzielić opłatkiem - inicjatorzy nie chcą, by sąsiedzi byli sami na święta. 

 

 

Rocznica utworzenia Państwa Podziemnego - jedno z cyklicznych spotkań przy Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim
Rocznica utworzenia Państwa Podziemnego - jedno z cyklicznych spotkań przy Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Pamiętajmy o AK

Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim otrzymała grant na realizację projektu “Podtrzymanie Etosu Armii Krajowej”. Organizacja ta zajmuje się kultywowaniem pamięci o żołnierzach AK, patronuje Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim, organizuje spotkania z członkami Pomorskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i upamiętnia tych, którzy odeszli.

- Światowy Związek Żołnierzy AK to organizacja ogólnokrajowa, na początku lat dziewięćdziesiątych powstał jej okręg pomorski. Związek w Gdańsku działał prężnie, skupiał liczne grono dawnych AKowców. Dziś to środowisko odchodzące, wszyscy dawni żołnierze mają obecnie ponad 90 lat - mówi gdańskich historyk Janusz Marszalec, prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska. - Potrzebują wsparcia, także w sprawach organizacyjnych, bo chcą się wciąż spotykać między sobą i z innymi ludźmi. Przez lata to oni sprawowali opiekę nad kwaterą, teraz my pokolenie 30,40,50.latków ją przejęliśmy. Staramy ich wspomagać i zachować odchodzącą z nimi tradycję. 

Młodsze pokolenie opiekunów utrzymuje porządek na kwaterze, systematycznie funduje tablice z nazwiskami osób związanych z AK na ścianie pamięci, która jest elementem kwatery, oprócz nagrobków pochowanych tutaj związanych z Gdańskiem AKowców. Na tablicy najczęściej widnieją nazwiska tych, którzy tu spoczywają, choć nie tylko.

- Budujemy różne aktywności wokół łostowickiej kwatery. To może zabrzmieć dziwnie, że na cmentarzu można prowadzić działalność edukacyjną, ale tak jest - podkreśla Janusz Marszalec. - Spotkania z udziałem członków Związku i osób związanych z naszym Stowarzyszeniem organizujemy właśnie tutaj oraz w Muzeum Gdańska. 

Marszalec podkreśla, że Stowarzyszenie stara się o środki na działalność z różnych źródeł. Grant z Funduszu Senioralnego posłuży na specjalistyczną renowację sztandaru Światowego Związku, a także na upamiętnienie na ścianie pamięci Ryszarda Kozakowskiego, który należał zarówno do Światowego Związku Żołnierzy AK, jak i do Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze