• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta - posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki 

#gdanskczyta w piątki dla dorosłych. Posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki 

W ramach czytelni on-line, akcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, aktorzy trójmiejskich teatrów, a czasem również autorzy - czytają na żywo, dwa razy w tygodniu o stałej porze, fragmenty tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Dziś Salcia Hałas przedstawiła fragment swojej najnowszej powieści “Potop”.    
10.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Salcia Hałas czyta własną powieść Potop
Salcia Hałas czyta własną powieść "Potop"
fot. kadr z filmu

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online



Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

- Salcia Hałas wdarła się do pomorskiego, ale i ogólnopolskiego życia literackiego przebojem, jeśli nie szturmem - uśmiecha się przedstawiając autorkę Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. - Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy”, sprzed czterech lat, została wyróżniona jedną z najważniejszych nagród literackich, czyli Nagrodą Literacką Gdynia, zresztą zasłużenie. Teraz otrzymujemy “Potop”. Książkę podobną i niepodobną do debiutu. Podobna jest w tym, że Salcia Hałas ma swój język, swój idiom, barwny, soczysty, oryginalny, niepowtarzalny i niepodrabialny. (...) W “Potopie” mamy katastrofę, koniec świata Pekinu [od red. gdyńskiej dzielnicy], i to nie tylko dlatego, że to jest świat brutalnie kolonizowany przez deweloperów i banki - świat pragmatyczności i normalności, ale też dlatego, że w historii Pekinu powtarza się historia, która swój początek ma właściwie nie wiadomo gdzie, gdzieś może u początków świata (…) Coś jest w tej konstrukcji świata na tyle nieudanego, popsutego, że powstają takie małe apokalipsy. 

 

Posłuchaj, jak brzmi na żywo:

 

ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą


- Książka jest zawsze spotkaniem - przekonywał Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczynając akcję #gdanskczyta i do projektu zaprosił autorów oraz aktorów - Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Na początek lista zawiera dziesięć pozycji - we wtorki posłuchamy literatury dla dzieci, w piątki - dla dorosłych.

Cykl rozpoczęła Wioleta Karpowicz, aktorka Teatr Miniatura prezentując dzieciom książkę pt. „Pazurzak” autorstwa Mazo Margarity i Pardi Charlotte. W piątek, 10 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie z literaturą dla dorosłych.

Nagrania w ramach czytelni on-line publikowane są na profilu biblioteki na Facebooku BibliotekaPublicznaGdansk oraz na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach, dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki o godz. 15. Można ich również słuchać na portalu gdansk.pl.

Ponad 150 tancerzy w klipie “Kwarantaniec”. Dodają otuchy i zapraszają do tańca

 

Program cyklu #gdanskczyta 

Czytania dla dzieci:

14 kwietnia - czyta Małgorzata Brajner

Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.

Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.

21 kwietnia - czyta Mateusz Deskiewicz

Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+

Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!

 

28 kwietnia - czyta Alek Perski

Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.

 

5 maja  - czyta Andrzej Żak

Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.

Czytelnia dla dorosłych, informacje o autorach:

10 kwietnia czyta autorka

Salcia Hałas - urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

 

17 kwietnia, "Last train" – czyta Grzegorz Gzyl

Krzysztof Lipowski (ur. 1961) - jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum”, „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl. W 2019 roku wydana została książka „Last train. Opowiadania i eseje”.

 

24 kwietnia "Droga do nieśmiertelności" – czyta Piotr Witkowski

Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.


1 maja "Gorączka filmowa" – czyta autor Paweł Sitkiewicz

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) - filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.

 

8 maja "Miasta skoszarowane" – czyta Jarosław Tyrański

Jan Daniluk (ur. 1984) - doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. 



TV

To przedszkole jest wzorem