PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańska Noc Sylwestrowa. Vox zaśpiewa największe przeboje w Parku Oruńskim

Gdańska Noc Sylwestrowa. Vox zaśpiewa największe przeboje w Parku Oruńskim
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia 2019/2020 jak co roku powitamy w Gdańsku podczas koncertów z udziałem muzycznych gwiazd, organizowanych przez Miasto Gdańsk. W tym roku Gdańska Noc Sylwestrowa odbędzie się w aż sześciu lokalizacjach. W Parku Oruńskim wystąpi zespół Vox - mający na koncie 40 lat wspaniałej kariery.
Grupa Vox zabierze nas do świata wspomnień podczas sylwestra w Parku Oruńskim. Nz. występ zespołu na Polsat Super Hit Festiwal w Operze Leśnej
Grupa Vox zabierze nas do świata wspomnień podczas sylwestra w Parku Oruńskim. Nz. występ zespołu na Polsat Super Hit Festiwal w Operze Leśnej
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

W Amfiteatrze w przepięknym, zabytkowym Parku Oruńskim stary rok pożegnamy sentymentalnie. Podczas koncertu w ramach Gdańskiej Nocy Sylwestrowej wystąpi zespół Vox.

Historia grupy, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy na estradzie, sięga 1978 roku, kiedy to Witold Paszt - frontman zespołu Vox - założył męski kwartet wokalny o tej nazwie. W jego skład weszli Paszt i jego kuzyn Jerzy Słota, Andrzej Kozioł i Ryszard Rynkowski.

Po raz pierwszy zespół wystąpił przed publicznością rok później, w kwietniu, na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Ich muzyka się spodobała - rozpoczęły się więc koncerty na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Muzyczną wizytówką kwartetu stał się słynny do dziś „Bananowy song”, za którą Vox otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 roku.

W ciągu pierwszych lat kariery odnieśli zawrotny sukces. Trzeci album „Monte Carlo Is Great” sprzedał się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. Zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira i główną nagrodę w Rostocku, wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

W 1987 roku z zespołu odszedł Ryszard Rynkowski - jego miejsce zajął Dariusz Tokarzewski. Kilka lat później z grupą pożegnał się Andrzej Kozioł, i tak Vox z kwartetu stał się tercetem. Tworzą go: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski i Jerzy Słota.

Repertuar zespołu tworzą ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk. 25 września 2019 roku odbyła się premiera singla „Porwij mnie”, który zapowiada nowe wydawnictwo zespołu.

 

Koncert Vox odbędzie się we wtorek, 31 grudnia, 2019 r., o godz. 22:30. Zakończenie imprezy przewidziane jest na godz. 00:15. Wstęp wolny.

 

 

Pozostałe koncerty w ramach Gdańskiej Nocy Sylwestrowej odbędą się w Jarze Wilanowskim, na molo w Brzeźnie, na Targu Węglowym, na Długich Ogrodach oraz przy Hali Olivia. Wystąpią: Happysad, Nocny Kochanek, Zakopower oraz Kalwi & Remi. Po raz pierwszy odbędzie się też specjalny sylwester dedykowany młodzieży, podczas którego wystąpi gwiazda młodego pokolenia - Roksana Węgiel.

 

Gdańska Noc Sylwestrowa. Zakopower wystąpi na Długich Ogrodach

 

Gdańska Noc Sylwestrowa. Roksana Węgiel zaśpiewa na Targu Węglowym

 

Gdańska Noc Sylwestrowa. Happysad zagra w Jarze Wilanowskim

 

Gdańska Noc Sylwestrowa. Nocny Kochanek na parkingu przed Halą Olivia

 

Gdańska Noc Sylwestrowa. Kalwi & Remi roztańczą molo w Brzeźnie

 

Organizator: Miasto Gdańsk 
Partner Główny: Saur Neptun Gdańsk 
Partnerzy: Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna, Fundacja Gdańska, Amber Expo 
 

Zobacz też: Sylwestrowy Konkurs Rady Miasta Gdańska. Przewodnicząca Rady zaprasza do udziału REGULAMIN

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl