PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rusza projekt MOPR "Gdańsk z rodziną". To przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Rusza projekt MOPR "Gdańsk z rodziną". To przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Ochrona dzieci przed przemocą seksualną, bezpieczeństwo młodzieży w sieci, budowanie prawidłowych relacji w grupie rówieśniczej i w rodzinie - to tematy wykładów na które Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zaprasza rodziców, opiekunów dzieci i młodzież. Wykłady w ramach projektu Gdańs z rodziną  poprowadzą specjaliści problematyki rodzinnej. 
Fotolia_przemoc_fot_Jonathan_Stutz_799x533
Na cykl sześciu wykładów w ramach projektu "Gańsk z rodziną" MOPR zaprasza rodziców, opiekunów, osoby starsze, młodzież
Fotolia

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczął realizację projektu pt. „Gdańsk z rodziną”, profilaktycznego, edukacyjnego, przeciwdziałającego przemocy w rodzinie. 

- Jego cel to m.in. podniesienie świadomości rodziców, dzieci i młodzieży oraz osób starszych na temat agresji i jej przejawów w codziennym życiu - tłumaczy Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPR. - Także na temat form pomocy i środków zaradczych. W ramach projektu zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców, w szczególności rodziców i osoby starsze, opiekujące się wnukami, do udziału w cyklu sześciu tematycznych wykładów. 

Pierwsze otwarte spotkanie odbyło się w sobotę 14 września w „Sztuce Wyboru” przy ul. Słowackiego 19 w Gdańsku. Jak skutecznie chronić dzieci w sieci oraz m.in. w jaki sposób budować prawidłowe relacje w grupie rówieśniczej opowie uczestnikom dr Maciej Dębski, socjolog i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. 

Kolejne wykłady prowadzone przez specjalistów problematyki rodzinnej, poświęcone będą m.in. ochronie dzieci przed przemocą seksualną czy tematyce wsparcia dla młodych rodziców.

W ramach projektu MOPR odbędzie się również cykl warsztatów w gdańskich szkołach podstawowych i liceach. Młodzież spotka się m.in. z prawnikami, by dowiedzieć się o formach i konsekwencjach stosowania przemocy w rodzinie. Prowadzący warsztaty powiedzą również, gdzie otrzymać kompleksowe wsparcie w kryzysie np. prawne, psychologiczne, terapeutyczne czy poradnicze. Zajęciowy cykl zakończy „symulacja rozprawy sądowej”, spotkanie w którym w rolach głównych wystąpią uczniowie.

- Bardzo nam zależy, by wiedza dotycząca rozpoznawania przemocy, jej społecznej szkodliwości i metod przeciwdziałania problemowi społecznemu była powszechna - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Edukować trzeba już dzieci, by miały świadomość, czym są zachowania agresywne, jak je rozpoznać, w jaki sposób im przeciwdziałać i gdzie znaleźć pomoc w sytuacjach kryzysowych. Problem dotyczy osób w każdym wieku. Stąd tak szerokie spektrum projektów realizowanych w mieście i adresowanych do różnych odbiorców, na przykład do rodziców czy seniorów.  

Projekt „Gdańsk z rodziną” będzie realizowany do końca 2019 roku. Na przeprowadzenie działań MOPR pozyskał ponad 76 tys. zł dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wkład własny Ośrodka w projekt to 22 tys. zł. 

 

Gdańsk z rodziną - harmonogram spotkań (43.51 KB)

 

 

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl