PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk pomaga. Grudzień zaowocował kolejnymi inicjatywami na rzecz potrzebujących gdańszczan

Gdańsk pomaga. Grudzień zaowocował kolejnymi inicjatywami na rzecz potrzebujących gdańszczan
Grudzień dla wolontariuszy akcji Gdańsk Pomaga był intensywny i bardzo owocny. 2400 obiadów, 2500 “dobrych paczek”czy pomoc wolontaryjna udzielona blisko trzem tysiącom osób - to tylko część dobra, które popłynęło od ludzi do ludzi w minionym miesiącu.
Świąteczne paczki dla dzieci, pakunki z żywnością i środkami czystości - to część grudniowego wsparcia, które w ramach akcji Gdańsk Pomaga trafiło do mieszkańców i mieszkanek naszego miasta
Świąteczne paczki dla dzieci, pakunki z żywnością i środkami czystości - to część grudniowego wsparcia, które w ramach akcji Gdańsk Pomaga trafiło do mieszkańców i mieszkanek naszego miasta
FB/Fundacja Gdańska

Gdańsk Pomaga to inicjatywa, która narodziła się w marcu 2020 roku. Od tego czasu wspiera i łączy ludzi w czasie epidemii. Choć weszliśmy już w nowy rok, koniec poprzedniego był bardzo intensywny dla osób, które zaangażowały się w niesienie pomocy gdańszczanom i gdańszczankom. Mowa tu o kilkuset wolontariuszach, dziesiątkach organizacji i firm oraz wielu godzinach wolnego czasu, które człowiek podarował drugiemu człowiekowi. 

Pomoc dla blisko 3 tys. potrzebujących

Dzięki akcji Gdańsk Pomaga w minionym miesiącu wsparcie trafiło do 2854 osób. Wolontariusze zrealizowali dla nich blisko 10 tys. form pomocy. To m.in. zrobienie i dostarczenie zakupów, spacery z psami, realizacja recept, zapewnienie środków ochrony osobistej, a także wsparcie prawne czy psychologiczne.

- W tej grupie mieszczą się przede wszystkim seniorzy - wyjaśnia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. - Strona Gdańsk Pomaga prowadzona jest przez organizacje, które zarządzają lokalnymi punktami w mieście, jest ich 35. Prowadzimy też bazę osób, którym udało się pomóc i wracamy do nich z kontaktem. Jeśli robione były zakupy, dzwonimy ponownie i pytamy, czy jest potrzeba, by takie zakupy zrobić kolejny raz. Czasem wystarczyła miła rozmowa telefoniczna czy życzenia świąteczne, które były w danym momencie po prostu bardzo potrzebne. 

Warto przypomnieć, że punkty wsparcia działają we wszystkich 35 dzielnicach Gdańska i tworzone są wspólnie z osiemnastoma gdańskimi organizacjami. 

Lokalne punkty tworzą:

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Stowarzyszenie Morena, GAK Scena Muzyczna, GAK Projektornia, Dom Sąsiedzki "Zakopianka", Gdańsk - Siedlce Fundacja Obudź Nadzieję, GAK Gama, Wolontariatgdansk, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, Wspólnota Gdańska, ISE Dolne Miasto - Inkubator Sąsiedzkiej Energii, Gdański Archipelag Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek Migowa w Gdańsku Dom Sąsiedzki, cieKAWA kawiarnia, Fundacja Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych Forum, GAK Winda, Fundacja RC, GAK Wyspa Skarbów.

2,5 tys. "dobrych paczek"

Dobra paczka to grudniowa akcja, której celem było wsparcie seniorek i seniorów. W tytułowych paczkach znalazła się żywność i środki czystości. Podarunki te trafiły do osób w wieku 70+, którzy nie korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale ich sytuacja materialna czy zdrowotna, nie jest dobra. W tę inicjatywę zaangażowało się 700 wolontariuszy, którzy dostarczyli dobre paczki do 2,5 tys. srebrnych gdańszczan i gdańszczanek. Fundacja Gdańska przekazała na ten cel 125 tys. zł. 

 
Ciepły posiłek dla potrzebujących gdańszczan i gdańszczanek to inicjatywa niezwykle potrzebna i ceniona przez tych, do których trafiają obiady. Tylko w grudniu rozdano ich 2400
Ciepły posiłek dla potrzebujących gdańszczan i gdańszczanek to inicjatywa niezwykle potrzebna i ceniona przez tych, do których trafiają obiady. Tylko w grudniu rozdano ich 2400
FB/Fundacja Gdańska

Posiłek dla seniora

W grudniu 2400 ciepłych obiadów trafiło do najbardziej potrzebujących. Było to możliwe dzięki wsparciu Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego, Arena Operator i ich partnerów. 

Paczki dla najmłodszych gdańszczan

Wolontariusze w grudniu zamienili się także w pomocników Świętego Mikołaja. W ramach akcji Gdańsk Pomaga dostarczyli oni 120 świątecznych paczek do potrzebujących dzieci i młodzieży. 

- Cieszymy się, że zamykając ten miesiąc i rok, udało się zrealizować tyle fajnych, potrzebnych inicjatyw dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska - mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. - Sami byśmy tego nie zrobili, działaliśmy z wieloma wolontariuszami, ze wspaniałymi organizacjami, które w grudniu zmobilizowały wszystkie swoje moce, nadprzyrodzone uważam, żeby stworzyć tyle dobra i przekazać je innym. Logistycznie wszystko było bardzo sprawnie zorganizowane. Widzimy fantastyczny efekt, który udało się osiągnąć. 

Tablety i laptopy

Kolejną inicjatywą, która mogła zostać zrealizowana, było podarowanie 72 sztuk sprzętu komputerowego (tablety i laptopy) dla gdańskich uczennic i uczniów. 

- Do programu w którym przyznaliśmy tablety i laptopy dla gdańskich uczennic i uczniów, przy udziale opiekunów prawnych, zgłosiło się około 180 dzieci - wyjaśnia Milena Mieczkowska. - Żeby znaleźć się w programie, musieli przedstawić opinię wychowawcy, potwierdzającą realną potrzebę. Dzięki wsparciu naszych partnerów udało się zakupić 72 sztuki sprzętu komputerowego i przekazać najbardziej potrzebującym. Cały czas zbieramy taki sprzęt i przekazujemy go dalej do osób, które zadeklarowały taką potrzebę. Wiedzieliśmy, że uczniowie potrzebują tego sprzętu do nauki, ale chcieliśmy też, żeby rozwijali swoje pasje, bo internet daje teraz duże możliwości. 

 

CZYTAJ:

Masz ukończone 16 lat i lubisz pomagać? Zostań wolontariuszem akcji Gdańsk Pomaga

“Kocham zwierzęta i ludzi, dobro do mnie wraca”. Historie seniorów, którym “Gdańsk Pomaga”

„Psijaciele pomagają”. Nie możesz wyjść z psem w czasie pandemii? Skorzystaj z pomocy

HelpEat - bezpłatna aplikacja dla restauratorów i klientów, by wesprzeć branżę gastronomiczną

Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw

Dobronosze. Ludzie dobrej woli powracają w nowej odsłonie, by pomagać potrzebującym w zakupach

Defibrylator do karetki pilnie potrzebny. Ratownicy - wolontariusze proszą o wsparcie

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze