PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Gdańsk Motocross Show. Wyścigi, pokazy freestyle i koncert hip-hopowy

Gdańsk Motocross Show. Wyścigi, pokazy freestyle i koncert hip-hopowy
W sobotę, 6 lipca, na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Gdańsk Motocross Show - całodzienna impreza o charakterze pikniku rodzinnego. Największe atrakcje to wyścigi motocrossowe (MX), pokazy freestyle (FMX) oraz koncert hip-hopowy, którego gwiazdą będzie znany trójmiejski muzyk - Kizo. Początek o godz. 12.00, bilety od 1 do 15 zł.
Na Placu Zebrań Ludowych odbędą się wyścigi motocrossowe oraz pokazy freestyle
Na Placu Zebrań Ludowych odbędą się wyścigi motocrossowe oraz pokazy freestyle
fot. M. Wierzbicki (Motocross.info.pl), materiały promocyjne

 

Plac Zebrań Ludowych w sobotę, 6 lipca, zamieni się w obiekt motocrossowy. Na specjalnie usypanym 800-metrowym torze odbędzie się w sumie sześć wyścigów w trzech klasach (po dwa w każdej z nich): PitBike Junior, MX Amator i MX Pro.

  •  PitBikeJunior - przeznaczona dla najmłodszych adeptów sportu motocrossowego (10-18 lat) 
  •  Motocross Amator - klasa stworzona z myślą o miłośnikach tego sportu. Do zawodów w tej klasie może zgłosić się każdy, kto ukończył 18 lat i posiada motocykl crossowy oraz wymagany kask i ochraniacze 
  •  Motocross Pro - czyli najwyższy poziom sportowy. Wystartują zawodowcy, którzy regularnie biorą udział w wyścigach motocrossowych rangi Mistrzostw Polski, w tym reprezentanci kraju, startujący także na arenie międzynarodowej

- Gdańsk to miasto sportu i fajnych wydarzeń, które przyjemnie urozmaicają czas mieszkańcom i turystom. Fajnie, że odbędzie się to praktycznie w centrum miasta, serdecznie wszystkich zapraszamy - zachęca Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska do spraw sportu.

- Staramy się promować sporty motorowe. Dotychczas organizowaliśmy zawody żużlowe, teraz przed nami projekt motocrossowy, który chcemy rozwijać także w kolejnych latach. Ten sport ma w naszym regionie bogate tradycje z zawodami rangi mistrzostw świata i Europy włącznie. Chcemy do nich nawiązać i liczymy, że będzie to udana impreza - zaznacza Maciej Polny, prezes firmy KF Sport, właściciela marki Speedwayevents.pl, która wspólnie z Gdańskim Auto Moto Klubem jest organizatorem wydarzenia. 

Kibicom podczas Gdańsk Motocross Show zaprezentuje się w sumie 60 zawodników. Swój start potwierdzili m.in. wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju Łukasz Lonka, medalista mistrzostw Europy w supercrossie Szymon Staszkiewicz, mistrz kraju w klasie 125 MX Cezary Lewko oraz utalentowany 12-letni Piotr Kajrys, który wielokrotnie już stał na podium mistrzostw Polski.

- Sam jestem ciekaw, jakie wyzwania postawi przed nami tor. Zazwyczaj startujemy na dłuższych trasach, to będzie na pewno coś innego. Szykuje się jednak fajne widowisko i kibice powinni być zadowoleni z poziomu emocji - mówi Staszkiewicz, zawodnik Człuchowskiego Auto Moto Klubu Poltarex.

- My, najmłodsi zawodnicy, będziemy startować na Pit Bike’ach. To mniejsze motocykle, na których jeździ się nieco łatwiej niż na klasycznych maszynach motocrossowych. Ale z drugiej strony może być trochę ciężko, bo piaskowy tor stawia wysokie wymagania - dodaje Kajrys z Gdańskiego Auto Moto Klubu, jeden z największych talentów polskiego motocrossu.

 

Piotr Kajrys i Szymon Staszkiewicz podczas konferencji prasowej przed imprezą
Piotr Kajrys i Szymon Staszkiewicz podczas konferencji prasowej przed imprezą
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Wyścigi motocrossowe to tylko część atrakcji, które publiczność podczas Gdańsk Motosross Show będzie mogła zobaczyć i usłyszeć w sobotę, 6 lipca. Na Placu Zebrań Ludowych pokażą się także specjaliści od freestyle motocrossu (FMX). 

- Przywozimy własną rampę, która pozwala na wykonanie atrakcyjnego pokazu. W Gdańsku dawno nie było tego rodzaju emocji, także liczymy na gorące przyjęcie ze strony kibiców i liczny ich udział. My ze swej strony obiecujemy prawdziwe show - zapewnia Artur Puzio, który wraz z zawodnikiem zagranicznym (jego nazwisko jest na razie tajemnicą) zaprezentuje swoje umiejętności i tricki na motocyklach.

W przerwach między wyścigami i pokazami freestyle odbędzie się prezentacja najmłodszych kandydatów na zawodników - dzieci ze szkółek motocrossowych z Gdańska i okolic. Przewidziano także strefę dla dzieci, gdzie nie zabraknie miejsca do zabawy pod okiem wykwalifikowanych animatorów, strefę edukacyjną oraz szeroką ofertę gastronomiczną. 

Podczas zawodów z pewnością nie zabraknie emocji
Podczas zawodów z pewnością nie zabraknie emocji
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Na zakończenie dnia odbędzie się koncert, w którym wystąpią Kizo, Qry i Zetha. Wszyscy to członkowie bardzo znanego hiphopowego zespołu Chillwagon. W sobotę, 6 lipca, na Placu Zebrań Ludowych zagrają jednak solo.


Pomoc dla pana Jana

W trakcie imprezy swoje stanowisko otworzy też Fundacja DKMS, która zajmuje się rejestracją potencjalnych dawców komórek macierzystych. Będzie początek wielkiej akcji rejestracji dla 66-letniego Jana, mieszkańca gdańskiej Żabianki, jak również innych chorych na nowotwory krwi!

Jan od 2014 roku zmaga się z ciężką chorobą - ostrą białaczką szpikową. Dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu i lekarze zdecydowali o konieczności przeszczepienia szpiku kostnego. Poszukiwany jest jego bliźniak genetyczny. Rejestracja w bazie dawców szpiku kostnego zajmuje około 10 minut, jest bezbolesna i bardzo łatwa. To tylko trzy kroki: wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Trzeba też podać swój numer PESEL.


Wciąż trwa sprzedaż biletów online na Gdańsk Motocross Show. Wejściówki kosztują 1 zł (dziecięce  do lat 7), 10 zł (ulgowe dla młodzieży 8-15 lat oraz emerytów i rencistów) i 15 zł (normalne). W dniu imprezy bilety będą dostępne w kasach.

Harmonogram imprezy

  • 12:00-18:00 – strefa dziecięca
  • 12:00-18:00 – strefa edukacyjna
  • 12:30-17:30 – strefa sportowa (MX)
  • 12:55-18:00 – strefa freestyle (FMX)
  • 12:00-22:00 – strefa gastronomiczna
  • 18:30-21:00 – strefa muzyczna (koncert Hip Hop)

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl