• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk kupuje osiem samochodów elektrycznych. To wymóg ustawy - wszystko o przetargu

Miasto Gdańsk kupuje osiem nowych samochodów elektrycznych. To wymóg ustawy - wszystko o przetargu

Rozstrzygnięto przetarg na dostarczenie samochodów elektrycznych dla Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich. Na zakup ośmiu nowych aut elektrycznych przeznaczono kwotę około 1 mln 262 tys. złotych. Poprzedzające przetarg rozeznanie rynku wskazało, że jest kilka marek samochodów spełniających jego specyfikację.
20.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia tzw. stację ładowania - jest to metalowy słupek, z którego wychodzi przewód zasilający akumulator samochodu elektrycznego. Podłączony samochód stoi za słupkiem
Samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji i koniecznością, ze względu na ochronę środowiska. Polska ma pod tym względem zaległości w stosunku do krajów zachodnioeuropejskich, ale je nadrabia. W Gdańsku w 64 lokalizacjach powstało 138 punktów ładowania średniej mocy, czyli 22 kW, które zostaną udostępnione użytkownikom przez firmę Energa Obrót
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Obowiązująca od 2018 roku Ustawa o Elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na jednostkach samorządu terytorialnego zapewnienie co najmniej 30% pojazdów we flocie do roku 2025. Przy czym zgodnie z art. 68 i 86 tej ustawy od stycznia 2022 roku udział ten musi wynosić co najmniej 10%.

Obecnie w zasobach miejskich znajduje się jedynie dziewięć aut elektrycznych, co stanowi 5,59%. Mając na uwadze obowiązujące przepisy, Urząd Miejski musi pozyskać kolejne samochody elektryczne. Dlatego rozpisany został przetarg na dostarczenie takich samochodów na potrzeby urzędu i jednostek miejskich.

 

Jakie były warunki przetargu?

W przetargu głównym parametrem była pojemność baterii określona na zasięg 340 km. Co warto wiedzieć oznacza to, że w warunkach zimowych samochód może przejechać około 240 km. Parametr ten jest ważny, gdyż użytkowanie samochodu w urzędzie wymaga gwarancji mobilności bez przerw przez 8 godzin dziennie. Również samochody, które trafią do wybranych jednostek, powinny móc jeździć 12 h, a nawet 24 h na dobę, ze względu na specyfikę prac przy których będą używane.

Co ważne, wybrane samochody mają podstawowe wersje wyposażenia.

 

Dlaczego w drugim przetargu tylko Kia? 

Na rozstrzygnięty właśnie przetarg wpłynęły 4 oferty. Przy czym jest to drugi przetarg na samochody. W poprzednim wpłynęło 5 ofert, na trzy różne marki samochodów. 

Nowy przetarg miał takie same parametry jak przetarg poprzedni, który musiał zostać unieważniony. Pokazuje to, że na rynku jest kilka marek samochodów spełniających kryteria. Parametry wskazane w przetargu spełniają, poza Kią e-Niro również np. Volkswageny ID 3, ID 4, Hyundai IONIQ 5. Natomiast przystąpienie do przetargu to decyzja poszczególnych firm, które decydują się na udział w postępowaniu.

W drugim przetargu wpłynęły 4 oferty, wszystkie na jedną markę samochodu - Kia. Dlaczego tylko te? Według ustaleń Urzędu Miejskiego w Gdańsku, wynika to z braku samochodów na rynku i zgłaszanych przez dealerów problemów z produkcją aut.

 

Do kogo trafią samochody elektryczne?

Przetarg ogłoszono na dostarczenie 8 samochodów, które będą używane w Urzędzie Miejskim (2 sztuki), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (1 sztuka), Gdańskich Nieruchomościach (1 sztuka), Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni (1 sztuka),  Zarządzie Transportu Miejskiego (3 sztuki, w tym jeden wyposażony w sygnalizatory świetlne i dźwiękowe).

Samochód, który trafi do GZDiZ, będzie kontrolował strefy płatnego parkowania i będzie jeździł bez przerwy 12 godzin. Nieprzerwaną pracę powinien móc realizować w każdych warunkach, także zimowych. Samochód ZTM pełnić będzie dyżur 24 godziny na dobę. Ten samochód posiadać będzie również specjalne wyposażenie.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku