PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

10. Gdańsk Biega w sobotę. Zapisz się i weź udział w rywalizacji

10. Gdańsk Biega w sobotę. Zapisz się i weź udział w rywalizacji
W sobotę, 20 października, w samo południe po raz dziesiąty na brzeźnieńskiej plaży wystartuje Gdańsk Biega. Uczestnikami są gdańszczanie w każdym wieku - nie liczy się wynik, nie ma klasyfikacji końcowej. Liczy się udział i dobra zabawa.
Przed rokiem na uczestników czekały czerwone koszulki, w tym - białe
Przed rokiem na uczestników czekały czerwone koszulki, w tym roku - białe
fot. GOS

Gdańsk Biega przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu wytrenowania. Udział biorą przedszkolaki, uczniowie, dorośli, seniorzy, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i sportowcy. W tym roku - w sobotę, 20 października - impreza odbędzie się już po raz dziesiąty. Tradycyjnie start i meta na plaży w Brzeźnie. 

Trasa biegu prowadzi najpierw plażą, a następnie alejkami Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana. Do wyboru dwa dystanse: 3,3 lub 6 km.

MAPA BIEGU

mapa biegu 1

Aby wziąć udział w Gdańsk Biega należy wypełnić formularz na www.gdansk.pl/gdanskbiega. Rejestracja jest bezpłatna. 

Rejestracja kończy się w środę, 17 października, przed północą. Nie oznacza to jednak końca zapisów do biegu.

- Można przyjść i dołączyć do nas nawet tuż przed samym startem - wyjaśnia Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, współorganizatora imprezy. - Rejestracja internetowa jest głównie dla tych, którzy chcą otrzymać koszulkę. 

GDZIE ZNAJDZIE SIĘ MIASTECZKO IMPREZY

miasteczko biegowe 1

- W Gdańsk Biega zwycięzcą jest każdy, kto pomimo jesiennej aury zmobilizuje się do wyjścia z domu i zdecyduje się na bieg indywidualny lub w zorganizowanej grupie - mówi Hanna Wyszyńska z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta. 

Bieg rozpocznie się o godz. 12:00. Kwadrans wcześniej - o 11:45 - przed sceną na plaży odbędzie się rozgrzewka w rytmach Zumby. 

Po ukończonym biegu każdy uczestnik będzie mógł zjeść gorącą grochówkę lub wegetariański barszcz ukraiński z tradycyjnej kuchni polowej. Nie zabraknie też rozgrzewającej herbaty oraz kawy. Dla tych, którzy będą mieli ochotę na wspólną fotografię organizatorzy przygotowali dwie fotobudki. 

PORADNIK BIEGACZA

PRZED BIEGIEM

  • Pamiętaj o stroju - Gdańsk Biega odbywa się jesienią. Pogoda o tej porze roku bywa niepewna, więc lepiej przygotować się do niższej temperatury. Podstawową zasadą przy bieganiu w chłodniejsze dni jest stosowanie warstw odzieży, przy czym najlepiej, aby warstwa bazowa nie była bawełniana, a z materiałów termoaktywnych. Zewnętrzna warstwa powinna chronić przed deszczem i wiatrem, a wewnętrzna grzać. W chłodne dni niezastąpione są rękawiczki, czapka lub opaska i chusteczki higieniczne. Pamiętaj, że w miarę biegania będzie Ci coraz cieplej, więc ubieraj się tak, jakby na dworze była wyższa temperatura.
  • Przygotuj się - dystans Gdańsk Biega nie stanowi problemu dla osób, które regularnie biegają, ale jeśli dopiero zaczynasz lepiej jest trochę potrenować. Wiele planów treningowych można znaleźć na profesjonalnych witrynach internetowych poświęconych bieganiu.
  • Rozgrzej się - w chłodniejsze dni łatwiej o kontuzje, dlatego rozgrzej się i nie forsuj nadmiernie. Spokojna rozgrzewka odpowiednio rozgrzeje twoje mięśnie, tak by osiągnąć maksymalną wydajność. Dzięki rozgrzewce stopniowo wzrasta tętno, więc twoje serce będzie lepiej pracować, gdy zaczniesz biec.
  • Pamiętaj o odpoczynku - pamiętaj, aby w trakcie przygotowań do biegu przeznaczyć co najmniej 2 dni na odpoczynek. Inaczej nie zobaczysz postępów i nie dasz swoim mięśniom czasu na regenerację.
  • Znajdź towarzystwo - samotne bieganie ma swoje zalety – możesz pogrążyć się w myślach i odciąć od codziennych spraw. Z drugiej strony, bieganie w towarzystwie jest dużo bardziej motywujące. Biegając w dwie lub więcej osób możecie się wzajemnie mobilizować i wyciągnąć z domu, nawet gdy normalnie nie chciałoby się z niego wyjść.

W DNIU BIEGU

  • Nie ścigaj się - wiele osób obawia się startu w biegu, bojąc się, że dobiegną jako ostatni. Tymczasem przy Gdańsk Biega nie ma to znaczenia. W tym biegu nie ma pomiaru czasu, numerów startowych, nie zamieszczamy listy wyników. Możesz więc przejść trasę pieszo, truchtać lub przebiec cały dystans 6 kilometrów, wykorzystując maksimum swoich możliwości –wybór trasy i tempa należy tylko do Ciebie. Nawet jeśli w ogóle nie biegasz, z pewnością poradzisz sobie z krótszym dystansem – 3 kilometrami. Najlepiej pierwszy kilometr przebiec spokojnie i stopniowo zwiększać tempo. Gdańsk Biega to zabawa w luźnej atmosferze dla osób w każdym wieku, bez względu na umiejętności. Ale co ważniejsze: nie przejmuj się wynikiem, nie porównuj się z innymi. Bez względu na to, czy zajmiesz pierwsze, czy ostatnie miejsce - dokonałeś czegoś ważnego.
  • Potrzebne rzeczy - lepiej wziąć ze sobą dodatkowy strój na zmianę do depozytu i przebrać się w suche rzeczy po skończonym biegu. Nie musisz martwić się o wodę – dostaniesz ją na mecie.
  • Przyjdź wcześniej - przyjdź na miejsce biegu wcześniej, aby zdążyć się rozgrzać. Dzięki temu masz też szansę odebrać koszulkę we właściwym rozmiarze, oddać rzeczy do depozytu, skorzystać z toalety.
  • Rozejrzyj się! - Gdańsk Biega odbywa się w jednym z najpiękniejszych miejsc miasta. Biegniemy po plaży i przez Nadmorski Park im. Prezydenta Reagana. Nie przegap tego. Bieg w terenie to zmiana scenerii, miękkie podłoże i urokliwe otoczenie, które inspiruje do pokonania większej odległości. Dodatkowo, bieganie po trudnym podłożu, piachu i lesie rozwija koordynację i wytrzymałość. Początek trasy jest najtrudniejszy – przed Tobą wymagający odcinek po plaży. Za to potem docenisz twarde podłoże parkowych ścieżek gdańskiego Parku Reagana.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl