• Start
  • Wiadomości
  • Gala “Supermiasta” Gazety Wyborczej. Gdańsk z nagrodą specjalną “Miasto Niepokorne”

Gala plebiscytu “Supermiasta” Gazety Wyborczej. Gdańsk z nagrodą specjalną “Miasto Niepokorne”

Nagrodę dla Miasta Solidarnego otrzymał Wrocław, nagrodę dla Miasta Przemian - Rzeszów, a nagroda dla Miasta Niepokornego poszła do Gdańska. - Bardzo dziękuję. Nie jesteśmy niepokorni, dlatego że nam się tak podoba - mówiła Dulkiewicz. - Kiedy trzeba, mówimy, że czarne jest czarne, białe jest białe, a tęczowe jest tęczowe. 
16.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Kadr z debaty gali Supemiasta, w której uczestniczyli: prezydent Kielc Bogdan Wenta, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prezydent Biełegostoku Tadeusz Truskolaski
Kadr z debaty gali Supemiasta, w której uczestniczyli: prezydent Kielc Bogdan Wenta, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prezydent Biełegostoku Tadeusz Truskolaski
Gazeta Wyborcza

 

Taki był - we wtorkowy wieczór, 16 czerwca - finał gali plebiscytu “Supermiasta”, zorganizowanego przez “Gazetę Wyborczą” z okazji jubileuszu 30-lecia polskiego samorządu terytorialnego. Czytelnicy i internauci oddali w nim ponad 39 tys. głosów, wskazując największe sukcesy swoich miast od 1990 r. Galę poprowadzili Maciej Stuhr oraz Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu. Oprócz ogłoszenia laureatów nagród dodatkowych i emocjonujących dyskusji w planie wieczoru są też występy muzyczne Wojciecha Mazolewskiego, Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy i Warszawskiego Combo Tanecznego. 

Przeprowadzenie gali było możliwe dzięki łączom internetowym. Głos zabierali nie tylko prezydenci największych polskich miast, ale też tych mniejszych. Także przez internet artyści dawali krótkie występy. 

Wręczenie nagrody Miasto Niepokorne dla Gdańska poprzedziła lapidarna laudacja Romana Imielskiego, zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej: - Gdańsk ma niepokorność w DNA. Stawiało się Krzyżakom. W 1970 roku zostało tragicznie zaznaczone wydarzeniami Grudnia '70. Tu narodził się 10-milionowy ruch "Solidarność". To miasto, które miało wspaniałego prezydenta - za swoją niepokorność zapłacił najwyższą cenę. Teraz ma panią prezydent, która w wywiadzie dla Gazety Wyborczej powiedziała, że nie będzie milczenia. 

I właśnie w odpowiedzi na te słowa Aleksandra Dulkiewicz wyjaśniła, że w Gdańsku brak pokory objawia się tylko w uzasadnionych sytuacjach: - Bardzo dziękuję. Nie jesteśmy niepokorni, dlatego że nam się tak podoba. Kiedy trzeba, mówimy, że czarne jest czarne, białe jest białe, a tęczowe jest tęczowe - stwierdziła prezydent Dulkiewicz.

Wcześniej prezydent Gdańska uczestniczyła w jednej z debat, która dotyczyła funkcjonowania społeczności lokalnych w czasie pandemii koronawirusa.

- Dowiedziałam się o moich kochanych gdańszczanach i gdańszczankach, że potrafią być solidarni - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - W roku 40. rocznicy powstania "Solidarności" pokazali w tym trudnym czasie solidarność międzyludzką, sąsiedzką, codzienną. Nie jestem w stanie zliczyć ich inicjatyw. To jest największa nauka, jaką mogliśmy wynieść z epidemii. Mam nadzieję że zostanie z nami na długo, na dużo dłużej niż koronawirus. 

 

ZOBACZ ZAPIS GALI PLEBISCYTU SUPERMIASTA:

 

Jedno z pytań dotyczyło skutków finansowych pandemii dla miast i oszczędności, jakie się z tym wiążą.

- Jest ciężko. W Gdańsku od początku epidemii nie podświetlamy zabytków. W nocy wyłączamy światło na ulicach. To są widoczne oznaki tego, że oszczędzamy - mówiła prezydent Gdańska. 

W trakcie gali przedstawiono wyniki plebiscytu, w którym czytelnicy Gazety Wyborczej wskazali, które z osiągnięć samorządowych w swoich miastach uważają za najważniejsze. Towarzyszyły temu krótkie filmowe prezentacje. 

  • W Gdańsku wybór padł na Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. “Gdańskie lotnisko to jeden z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Europie. Co roku bije kolejne rekordy liczby obsłużonych pasażerów - obecnie może ich przyjąć do 7 milionów rocznie - i nieprzerwanie inwestuje w rozwój i infrastrukturę. Nic dziwnego, że dla mieszkańców jest symbolem przemian ostatnich 30 lat w Gdańsku”. 
  • W Sopocie mieszkańcy postawili na festiwal “Literacki Sopot” - imprezę, na której pisarze przyjmowani są niczym gwiazdy rocka, a po autograf Olgi Tokarczuk - wówczas jeszcze nie noblistki, ale już laureatki Bookera - ustawiła się kolejka na kilka godzin stania.
  • W Gdyni mieszkańcy postawili na “nasze trajtki”, czyli rozwój i modernizację proekologicznej komunikacji trolejbusowej.

W innej z debat gali “Supermiasta” wystąpił prezydent Sopotu Jacek Karnowski

- Ten rząd jest rządem totalitarnym. Nie lubi nikogo, kto jest niezależny - mówił prezydent Karnowski. - Do zniszczenia zostały jeszcze tylko samorządy i wolne media. Najbardziej doskwiera nam niedofinansowanie oświaty. To powoduje nierówny dostęp do edukacji - dzieciaki z mniejszych miast mają gorszy start, nie mogą liczyć na zajęcia dodatkowe. Edukacja jest systemowo niszczona. TVP szczuje na samorządy. W 30. rocznicę samorządności w Polsce szczególnie bolą słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który mówi swoim wyborcom: ja wam daję dodatkowe pieniądze, a samorządy podwyższają wam opłaty za śmieci. To jest nieuczciwe. Mam nadzieję, że w końcu będziemy mieć w Polsce prezydenta, który wyrósł z samorządu. 

Warto podkreślić, że całe Trójmiasto miało w gali “Supermiasta” silną pozycję, nie tylko za sprawą samorządów. Adam Nowak, lider zespołu “Raz, Dwa, Trzy” - obecnie mieszkaniec Torunia - zapowiedział przeprowadzkę do Trójmiasta i w związku z tym pozdrowił prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu. Natomiast inny z występujących tego wieczora artystów - pochodzący z Gdańska jazzman Wojtek Mazolewski - zagrał utwór gitarowy "Punkt Gdańsk". Dedykował go ludziom, wśród których się wychował.

Jednym z współprowadzących galę był gdański dziennikarz Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej i koordynator plebiscytu "Supermiasta".

Był też inny trójmiejski akcent, czytelny niemal wyłącznie dla miłośników sportu - w debacie z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz uczestniczył m.in. prezydent  Kielc Bogdan Wenta - swego czasu znakomity szczypiornista i trener piłki ręcznej, w latach 1978-1989 związany z GKS Wybrzeże Gdańsk. 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku