• Start
  • Wiadomości
  • Gala konkursu “Aktywni w Mieście 2018”. Rozpoczął się III Gdański Tydzień Wolontariatu

Gala konkursu “Aktywni w Mieście 2018”. Rozpoczął się III Gdański Tydzień Wolontariatu

Galą konkursu “Aktywni w Mieście 2018” i zabawą integracyjną rozpoczął się III Gdański Tydzień Wolontariatu. Którzy wolontariusze i organizacje zasłużyły na szczególne uznanie w 2018 r.?
30.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci w całej krasie i okazałości
Laureaci w całej krasie i okazałości
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W andrzejkowy wieczór (30 listopada br., piątek) w Atom Club na Stadionie Energa Gdańsk spotkało się ponad 300 gdańskich wolontariuszy. Regionalne Centrum Wolontariatu zaprosiło ich na zabawę integracyjną, ale zanim się rozpoczęła - ogłoszono laureatów konkursu “Aktywni w Mieście”. Nagroda przyznawana jest od trzech lat, otrzymują ją osoby i instytucje, które w sposób szczególny wyróżniły się bezinteresowną pracą na rzecz społeczności Gdańska w  mijającym roku.


Oto lista nagrodzonych, wraz z uzasadnieniem wyboru zwycięzców.

Wolontariuszka Roku 2018

Nagroda główna - Beata Ptasińska

Beata to Wolontariuszka której nie można przypisać jednego działania, bo jak to mówią koordynator jest wszędzie. Działa w wolontariacie akcyjnym, w programie wolontariatu ECS, współprowadzi Szkolne Koło Wolontariatu, jest także rezydentką wielu wydarzeń miejskich. Beatę można spotkać na wolontariacie minimum dwa razy w miesiącu, a ostatni rok szkolny w którym przebywała na urlopie zdrowotnym w dużej mierze poświęciła na działania wolontariackie. Beata mówi że „Był to najlepszy czas w jej życiu”

Wyróżnienie - Joanna Nowak

Joanna to Wolontariuszka w Schronisku dla bezdomnych zwierząt „PROMYK”. Działa tam od stycznia 2016 r. W tym czasie pełniła funkcję liderki wolontariatu, a także zasiadała w Radzie Interesariuszy Schroniska. Współprowadzi profil Wolontariuszy Schroniska gdzie redaguje i zamieszcza posty. Jest m.in. autorką większości opisów w galerii prezentowanych do adopcji zwierząt.


Statuetki nagrody `Aktywni w mieście 2018`
Statuetki nagrody `Aktywni w mieście 2018`
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Wolontariusz Roku 2018

Nagroda główna - Leszek Musiał

Leszek działa w wolontariacie od 2013r. Jako oddany wolontariusz Hospicjum Domowego oraz Hospicjum Stacjonarnego zajmuje się czasochłonnym oraz niesamowicie odpowiedzialnym zadaniem „kierowcy”. Po ukończeniu kursu wolontariatu opiekuńczego odpowiedzialny jest za transport pacjentów na leczenie, badania oraz wszędzie tam gdzie zaistnieje potrzeba. Często towarzyszy pacjentom w godzinnych kolejkach do specjalistów. Leszek udziela się również w innych obszarach wolontariatu, gdzie wspiera samotne matki, osierocone dzieci, pomaga w zbiórkach żywności, a nawet udziela się w swoim zakładzie pracy gdzie uczestniczy w wolontariacie pracowniczym.

Wyróżnienie - Mohamed Atoun

Mohamed jest wybitnie aktywnym wolontariuszem i oprócz prowadzenia gabinetu stomatologicznego bierze czynny udział w życiu miasta. Swoim zaangażowaniem przyczynia się do budowania integracji imigrantów w mieście, a jego podstawowym celem jest promowanie zdrowego stylu życia. Mohamed organizuje liczne kampanie społeczne oraz inicjatywy skierowane do społeczności lokalnych. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie działania związane z promowaniem zdrowia i pracą nad modelem integracji imigrantów to jego stała aktywność wolontariacka, którą prowadzi z niebywałą zawziętością.


Wolontariat w biznesie

Nagroda główna - Synopsys Polska

Firma SYNOPSYS od lat angażuje się w liczne projekty społeczne. W swoim rozbudowanym portfolio mają działania na rzecz: Stowarzyszenia Prometeusz, Fundacji Hospicyjnej. Mrowiska oraz Stowarzyszenia “Pomocna Dłoń Wrzeszcza”. W ciągu kilku lat działalności wolontariackiej stworzyli zgrany zespół, który wraz ze wspomagającymi ich rodzinami regularnie odmienia ważne Gdańskie organizacje pozarządowe. Działania firmy SYNOPSYS to tony zakupionych sprzętów elektronicznych, dziesiątki odmalowanych pomieszczeń, a nawet setki metrów odświeżonych ogrodów. To idealny przykład firmy, która systematycznie podchodzi do wolontariatu pracowniczego, wspierając kompleksowo różnorodne podmioty społeczne.

Wyróżnienie - Kompania Piwowarska

Kompania Piwowarska wsparła w ramach wolontariatu pracowniczego Fundację Centrum Praw Kobiet. Początkowo akcję zaplanowano na jeden dzień, gdzie w ciągu kilku godzin grupa 30 wolontariuszy miała odświeżyć kilka pomieszczeń. Jak się okazało, skala prac zmieniała się z godziny na godzinę. Na cały zespół wolontariuszy czekało prawie 500m2 pomieszczeń do remontu. Wolontariusze z Kompani Piwowarskiej oraz inicjator akcji Krzysztof Wilma podeszli do tematu z niewiarygodnym zaangażowaniem. Jeszcze przed startem działań wspólnie podjęli decyzję, że będzie to kompleksowy remont od malowania i położenia podłogi aż do wymiany żarówek i klamek. Kompania pozyskała do współpracy firmę Flugger, która nieodpłatnie przekazała farby i grunty, a także wsparcie techniczne swojego specjalisty. Wolontariat wykonany przez wolontariuszy Kompani Piwowarskiej zakończył się całkowitą metamorfozą siedziby Gdańskiego Centrum Praw Kobiet.


Na Stadionie Energa Gdańsk spotkały się wszystkie pokolenia wolontariuszy
Na Stadionie Energa Gdańsk spotkały się wszystkie pokolenia wolontariuszy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Wolontariat w szkołach

Nagroda główna - Szkolne Koło Wolontariatu/Szkoły Ekonomiczno - Handlowe im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku

W Szkołach Ekonomiczno-Handlowych klub wolontariatu działa od ponad 10 lat. W tym czasie zaskarbił sobie grono sympatyków. Obecnie w strukturach jest 25 stałych członków oraz czwórka nauczycieli. Działania wolontariackie realizowane są systematycznie podczas całego roku szkolnego. Wiele projektów realizują cyklicznie ponieważ na stałe zapisały się w kalendarzu wydarzeń szkolnych. Co roku podejmują nowe wyzwania i aktywnie włączają się do akcji wynikających z aktualnych potrzeb. Chętnie realizują pomysły uczniów wspierając społeczność szkolną, nie zapominają także o zaangażowaniu w instytucjach oraz organizacjach.


Organizacja przyjazna wolontariuszom

Wyróżnienie - Europejskie Centrum Solidarności

Z ECS-em współpracuje ogromna rzesza wolontariuszy. Różnią się wiekiem, zainteresowaniami, umiejętnościami, talentami, dyspozycyjnością, pochodzeniem, ale łączy ich wspólny cel: sprawić by w murach ECS-u wszystkim odwiedzającym było miło, przyjemnie i by wracali tutaj ponownie. Wolontariusze mogą wybierać z szerokiej gamy propozycji kulturalnych, edukacyjnych, muzycznych, imprez dla dzieci i dorosłych, konferencji, spacerów kuratoryjnych, filmowych. Wolontariuszy do ECS-u przyciąga przede wszystkim atmosfera, jaką tworzą pracownicy. Wolontariusze czują się tu jak w domu. Działając mają poczucie, że są częścią niezwykłego teamu, na równi z pracownikami tworząc ECS-ową przestrzeń. Instytucja dba o wolontariuszy na każdym kroku. Zawsze można liczyć na przekąski i napoje, nikt więc nie padnie na posterunku. Nikt tu nie czuje się nie na miejscu, a każdy wie, co i kiedy ma robić.


Gala to dopiero początek Tygodnia Wolontariatu. Zobacz, co jeszcze wydarzy się z tej okazji w Gdańsku



TV

To przedszkole jest wzorem