PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Firmy z gdańskiego inkubatora STARTER - wystartowały i lecą dalej

Firmy z gdańskiego inkubatora STARTER - wystartowały i lecą dalej
Po czterech latach działalności Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER postanowił sprawdzić, jak radzą sobie firmy, które pierwsze kroki w świecie biznesu stawiały pod jego opieką.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oficjalnie wystartował w styczniu 2012 r.
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oficjalnie wystartował w styczniu 2012 r.
materiały prasowe GIP STARTER

W ciągu czterech lat funkcjonowania GIP STARTER z inkubacji w jego przestrzeni skorzystało 400 firm, które zakładały tu swoje pierwsze siedziby lub wynajmowały przestrzeń w coworkingu, korzystając jednocześnie z doradztwa mentorów i setek bezpłatnych wydarzeń biznesowych oraz networkingowych rocznie.

- Przez ten czas wychowaliśmy liczne grono przedsiębiorców, które wystartowało z biznesem pod naszym dachem. Zależało nam na tym, aby poznać ich dalszą drogę, dlatego zleciliśmy badanie wśród tych, którzy zakończyli już inkubację - tłumaczy Małgorzata Jasnoch, prezes GIP STARTER.

Czego można się dowiedzieć na podstawie badania przeprowadzonego telefonicznie przez Ośrodek Badań i Analiz Społecznych wśród przedstawicieli wyżej wymienionej grupy?

Ponad 90 proc. firm zaczynających w STARTERZE ma nadal siedzibę w Gdańsku. Ponadto, ponad 40 proc. z nich ma zasięg międzynarodowy. Badanie pokazało także, że STARTER to dobre miejsce do wymiany kontaktów i nawiązywania partnerstwa biznesowego - cztery na dziesięć firm poddanych ankietowaniu podjęło współpracę z innymi podmiotami wywodzącymi się ze STARTERA. Ponadto w trakcie inkubacji w GIP młode przedsiębiorstwa średnio dwukrotnie zwiększyły liczbę swoich pracowników.

- 84 proc. firm biorących udział w badaniu, wciąż funkcjonuje na rynku. W sytuacji, gdy przeciętnie 90 proc. startupów upada, ten wynik niezwykle nas cieszy. Naszym zdaniem tak dobry rezultat jest efektem wielowymiarowego wsparcia, które dajemy firmom - twierdzi Małgorzata Jasnoch. - W STARTERZE skupiamy środowisko biznesowe, inspirujemy, umożliwiamy młodym przedsiębiorcom kontakt z ekspertami czy inwestorami. A także organizujemy wydarzenia i spotkania z inspirującymi i znanymi osobami, które nakierowują ich działania w odpowiednim kierunku. Siłą STARTERA są właśnie ludzie, którzy pod naszym dachem wymieniają się doświadczeniami.

Małgorzata Jasnoch, prezes STARTERA podczas tegorocznej edycji InfoShare
Małgorzata Jasnoch, prezes STARTERA podczas tegorocznej edycji InfoShare
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Warto również wspomnieć, że firmy związane z inkubatorem w ciągu czterech lat zdobyły ponad 30 milionów złotych na rozwój swojej działalności (wygrywając konkursy, pozyskując inwestorów zewnętrznych). Większość firm ze STARTERA działa w szeroko pojętej branży nowych technologii, ale jest tu również miejsce dla projektantów, twórców filmowych czy artystów z biznesowym zacięciem.

Pierwsze kroki w STARTERZE stawiała m.in. firma architektoniczna Rebelconcept znana z projektów gdyńskiego InfoBoxu i gdańskiego koła widokowego SkyWheels, jej architekci są także współautorami zwycięskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Trwającą 2,5 roku inkubację w GIP rozpoczęli w 2011 roku. Firmę współtworzyli architekci Magdalena i Krzysztof Droszcz, na początku zatrudniali tylko asystentkę. Dzisiaj Rebelconcept rozrósł się do pięciu spółek, w których pracuje 40 osób.

- Wchodząc do STARTERA o prowadzeniu firmy wiedziałem niewiele więcej niż mój syn dzisiaj - śmieje się Krzysztof Droszcz. - Bardzo skorzystałem na pomocy merytorycznej dostępnej na miejscu w formie spotkań Creative Morning i prywatnych rozmów z doradcami. Myślę, że to m.in. dzięki temu jestem w stanie zarządzać dziś kilkoma spółkami.

Założyciel Rebelconcept wysoko ocenia możliwość networkingu dla startupowców - wiele nawiązanych przed kilku laty kontaktów owocuje do dziś. STARTER wspomógł też firmę w dość nietypowy sposób - bezpłatnie użyczając przestrzeni na parkingu przed swoją siedzibą, na której Rebelconcept na kilka miesięcy postawił modelowy dom modułowy.

- Rozwijaliśmy wówczas temat budownictwa modułowego, wokół domu pokazowego pomocą pracowników STARTERA zorganizowaliśmy kilka konferencji i eventów, co pozwoliło nam wypromować jeden z kierunków rozwoju działalności - wspomina Krzysztof Droszcz.

Magdalena i Krzysztof Droszcz wystartowali z firmą Rebelconcept w gdańskim inkubatorze
Magdalena i Krzysztof Droszcz wystartowali z firmą Rebelconcept w gdańskim inkubatorze
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Firma architektoniczna Aeon Form, która jako jedyna w Polsce zajmuje się projektowaniem unikalnych nagrobków, trumien i urn także stawiała swoje pierwsze kroki w STARTERZE.

- Dzięki wsparciu gdańskiego inkubatora mogliśmy wziąć udział w dwóch konkursach, w których dobrze nam poszło - mówi Dominik Sędzicki, założyciel Aeon Form. - Przez jakiś czas korzystaliśmy też z opcji wirtualnego biura. Jak najbardziej polecam rozpoczynanie biznesu ze STARTEREM. Ta organizacja w różny sposób pomogła już wielu firmom rozwinąć skrzydła.

Pionierzy branży architektury funeralnej w 2013 roku wygrali konkurs “GoCreative. Biznes na Start” organizowany właśnie przez GIP STARTER. W tym samym roku zwyciężyli także w przygotowywanej przez gdański inkubator polskiej edycji konkursu Creative Business Cup, dzięki czemu mieli szansę zaprezentować swoje projekty podczas światowego finału CBC w Kopenhadze.

Quantum Lab na swojej stronie internetowej pisze “Uczymy komputery jak czują ludzie” i to najprostsza forma opisu profilu ich działalności. W bieżącym roku zdobyli główną nagrodę w konkursie Innovation AD 2016 w kategorii Beststartup (nagrodą był wyjazd na Festiwal Lions Innovation w Cannes). Program Quantum CX stworzony przez programistów Quantum Lab pozwala komputerom rozpoznawać i analizować ludzkie emocje.

- STARTER oferuje konkurencyjną cenowo i dość dobrej jakości przestrzeń biurową, a tego właśnie potrzebowaliśmy na początku działania. Funkcjonowaliśmy tam przez rok - mówi Bartosz Rychlicki, prezes Quantum Lab. - Dobrze jest rozpoczynać działalność w otoczeniu ludzi, którzy robią coś podobnego jak twoja firma, sprawdzić jak się funkcjonuje w takim otoczeniu, ale jeśli ktoś myśli, że na korytarzu spotka wielkiego inwestora to się myli. Można się trochę dokształcić, troszkę zainspirować - na pewno więcej niż wynajmując na biuro mieszkanie.

Szczegółowe informacje o ofercie STARTERA dostępne są na jego stronie internetowej.

GIP STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk.

Czytaj także:

Rakieta przedsiębiorczości. Gdańsk wspiera młody biznes

Pasywne domy modułowe. Z Gdańska do Skandynawii

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze