PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zaproszenie na Eko Marsz, czyli rodzinne wędrowanie w Dolinie Czystej Wody

Zaproszenie na Eko Marsz, czyli rodzinne wędrowanie w Dolinie Czystej Wody
Uwielbiacie piesze wędrówki z rodziną? Jest okazja i ma być pogoda! W niedzielę, 20 października odbędzie się wyjątkowa marszruta Eko Marsz. To wydarzenie w ramach cyklicznych zajęć „Aktywuj się w Gdańsku” organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu, które przyciągają najwięcej zwolenników. Sprawdź szczegóły i wyrusz po przygodę z rodziną!
Tutejszy teren jest dość mocno pofałdowany, co oznacza, że po wejściu na stumetrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów.
Tutejszy teren jest dość mocno pofałdowany, co oznacza, że po wejściu na stumetrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów.
Gdański Ośrodek Sportu


Miasto Gdańsk wraz z podległymi jednostkami, w tym Gdańskim Ośrodkiem Sportu, bardzo mocno angażuje się w edukację ekologiczną mieszkańców. Dotychczas odbyło się kilkanaście spotkań, a wycieczki, w zależności od pogody i lokalizacji, gromadziły od kilkudziesięciu do 150 osób.

Niedzielna piesza wędrówka zlokalizowana będzie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a tym razem rozpocznie się w Dolinie Czystej Wody i będzie połączona z ekologicznym akcentem, czyli zbieraniem śmieci. W programie przygotowano także wiele innych wydarzeń towarzyszących, propagujących idee ochrony środowiska.

- Uważam, że to znakomity pomysł, z pewnością podczas kolejnych spotkań takich akcentów będzie jeszcze więcej - mówi pomysłodawca i przewodnik podczas dotychczasowych spotkań, Krzysztof Kochanowicz.

Zgłoszenia udziału w Eko Marszu będą przyjmowane online przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.sportgdansk.pl i TUTAJ, a także w dniu wydarzenia w godzinach 9:00-9:45 w biurze Imprezy. Warunkiem udziału w Imprezie jest podpisanie listy obecności na miejscu. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z załącznikiem nr 2 do regulaminu.

Po ukończeniu wycieczki organizatorzy przygotowali dla uczestników upominki, poczęstunek z kuchni polowej, eko-warsztaty oraz wiele innych atrakcji dla dzieci. Sama wędrówka po terenach okalających Dolinę Czystej Wody będzie niezwykle ciekawa, podobnie zresztą jak wszystkie, poprzednie spotkania tego cyklu. Piesza wędrówka poprzez tereny leśne odbędzie się na dystansie około 7 km.

– Wydawałoby się, że nad morzem jest płasko. Nic bardziej mylnego. Choć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają raptem 180 m n.p.m., to w ciągu kilku godzin spokojnie pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór. Tutejszy teren jest dość mocno pofałdowany, co oznacza, że po wejściu na stumetrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów. Tego dnia wdrapiemy się na kilka może nie tysiączników, ale na pewno szczytów, które sięgają ponad 100 m n.p.m. a wśród nich: Wzniesienie Marii, na zboczu którego odnajdziemy jeden z najmniejszych głazów narzutowych zwanych „Kamienną Twarzą”. Po drugiej stronie Doliny Czystej Wody wejdziemy na nowo powstały punkt widokowy zwany „Widokiem Andrzeja”. Rozpościera się z niego piękna panorama na położoną w dole Starą Oliwę i Dolinę Radości – opowiada Krzysztof Kochanowicz.

Piesza wędrówka przez tereny leśne odbędzie się na dystansie około 7 km.
Piesza wędrówka przez tereny leśne odbędzie się na dystansie około 7 km.
Gdański Ośrodek Sportu


Ci, którzy nie brali jeszcze udziału w wędrownych wydarzeniach „Aktywuj się w Gdańsku”  powinni zadbać o kilka rzeczy przed wyprawą. Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, gdyż trasa wiedzie z dala od cywilizacji. Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki warto założyć buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Ubiór powinien być luźny, nie krępujący ruchów, najlepiej na sportowo. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej organizatorzy zalecają wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi. Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny lub kamerę.

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 8 lat, a młodsze szkraby można zabrać wdo nosidełka.

Każdy z uczestników jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem, który znajduje się TUTAJ

Harmonogram Eko Marszu:
9:45 – zbiórka (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
10:00 – przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
13:00 – przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki
13:35 – konkurs wiedzy, poczęstunek, eko-warsztaty, atrakcje dla dzieci
15:00 – zakończenie imprezy

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu, Grupa Rowerowa 3miasto

Zobacz, skąd rusza Eko Marsz

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze