PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Hevelianum i III LO zapraszają od poniedziałku do piątku na cykl wykładów "Edukacja przez relacje"

Hevelianum i III LO zapraszają od poniedziałku do piątku na cykl wykładów "Edukacja przez relacje"
"Edukacja przez relacje" to spotkania-wykłady online o nowoczesnej edukacji w dobie pandemii. Podczas czterech dni - od poniedziałku do czwartku (12-15 października) przedstawione zostaną różne punkty widzenia na relacje międzyludzkie, a w piątek (16 października) odbędzie się debata na żywo, w której każdy będzie mógł zadać pytanie. Spotkania o godz. 18.00 dostępne na facebook Hevelianum i III LO w Gdańsku oraz na www.gdansk.pl.
Czy w tych warunkach pandemii znaleźliśmy przestrzeń dla relacji międzyludzkich? To główny temat cyklu wykładów online Edukacja przez relacje  (zdjęcie ilustracyjne)
Czy w warunkach pandemii znaleźliśmy przestrzeń dla relacji międzyludzkich? To główny temat cyklu wykładów online "Edukacja przez relacje" (zdjęcie ilustracyjne)
fot. suessmoments / Pixabay

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy otaczający nas świat bardzo się zmienił - wszystko za sprawą koronawirusa. Nasze domy stały się jednocześnie biurami i szkolnymi klasami. W domach pracujemy i uczą się nasze dzieci. Tak często wygląda rzeczywistość 2020 roku.

Czy w tych warunkach znaleźliśmy przestrzeń dla relacji międzyludzkich?

Tego będzie dotyczyła konferencja Edukacja przez relacje, czyli cykl spotkań-wykładów online w dniach 12-16 października. Podczas pierwszych czterech dni (od poniedziałku do czwartku) przedstawione zostaną różne punkty widzenia na relacje międzyludzkie, ostatniego dnia (piątek) odbędzie się debata na żywo, która będzie miała charakter otwarty: do zabrania głosu i zadawania pytań na czacie zaproszeni są wszyscy uczestnicy. Pytania będzie zadać podczas transmisji prowadzonej na FB Hevelianum. 

Organizatorzy - Hevelianum i III LO w Gdańsku - zapraszają do udziału rodziców, nauczycieli i uczniów.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

12 października | 18:00

Poznajmy się. Pokolenie 14+ | prof. dr hab. Tomasz Szlendak

Jesteśmy zasypywani dziesiątkami tez na temat konstrukcji psycho-społecznej dzisiejszych nastolatków. Większość to tezy publicystyczne – w gruncie rzeczy pochopne wnioski wynikające z pobieżnych, jednostkowych obserwacji. Młodzi są głupi – niczego nie wiedzą, niczego nie pamiętają, na niczym się nie znają. Są uzależnieni od internetu i smartfonów. Kontaktują się między sobą wyłącznie za pomocą interfejsów, co powoduje narastające braki w umiejętnościach społecznych. Są niechętni demokracji i mają skłonności ku autorytaryzmowi. Ile procent prawdy jest w każdym z tych twierdzeń?
Czy rzeczywiście tak trudno porozumieć się nieco starszym pokoleniom z tym obecnie najmłodszym, wchodzącym w życie społeczne? Jakie okoliczności społeczne i kulturowe uczyniły ich takimi, jakimi są w świetle socjologicznych doniesień?

13 października | 18:00

Mózg nastolatka vs. mózg rodzica | dr Wojciech Glac

Dlaczego rodzic i nastoletnie dziecko czasem tak odmiennie postrzegają rzeczywistość i tak odmiennie na nią reagują? I dlaczego tak trudno rodzicowi porozumieć się czasem ze swoim nastoletnim dzieckiem? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w różnicach dotyczących budowy i funkcjonowania mózgu nastolatka i rodzica.

14 października | 18:00

Niech jedyną ambicją rodziców będzie poznanie swojego dziecka | Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska

Świat zmienia się coraz szybciej, wiedza się rozszerza, technologie szybko przemijają. Jedyne, co się nie zmienia, to siła relacji, które łączą ludzi. Jak zachować relacje z naszymi dojrzewającymi nastolatkami? Po co to zrobić? Czy emancypować młodzież? Zapraszam do wysłuchania inspiracji zaczerpniętych od Jaspera Juula, Stephena Coveya i niezwykłej pary psychoterapeutyczno-dyrygenckiej Rosamund i Benjamina Zanderów, zweryfikowanych przez praktykę mojego rodzicielstwa adopcyjnego.

15 października | 18:00

Czym dla pokolenia 14+ jest doświadczenie lockdownu |Agnieszka Jaśkiewicz i Marta Wypych

Porozmawiamy o wpływie lockdownu na uczniów naszej szkoły. Podzielimy się naszą perspektywą, którą uzyskałyśmy w trakcie rozmów z uczniami, ale również odniesiemy się do wyników przygotowanych przez nas ankiet. Zastanowimy się, jakie pojawiły się trudności emocjonalne i społeczne podczas zdalnego nauczania oraz zobaczymy, czy uczniowie widzieli jakieś plusy tej sytuacji.

16 października | 18:00

DEBATA NA ŻYWO: Przestrzeń dla relacji

Moderator: Małgorzata Mroczkowska - dyrektor III LO w Gdańsku, Paweł Golak - dyrektor Hevelianum

Uczestnicy: prof. dr hab. Tomasz Szlendak, Marta Wypych, dr Wojciech Glac, Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska

Podczas debaty będzie można zadawać pytania na FB Hevelianum.

Spotkanie- wykłady oraz debata na żywo będą prezentowane codziennie od 12 do 16 października o godz. 18.00 na Facebook Hevelianum, Facebook III LO w Gdańsku oraz www.gdansk.pl

 

Konferencja Edukacja przez relacje jest wydarzeniem wpisanym w tegoroczne świętowanie 75-lecia III LO w Gdańsku. W ramach działań w roku jubileuszu, w lutym odbył się Koncert Charytatywny „Topogranie” i trwa projekt medialno-muzyczny „75 urodziny Topolówki - ukłon w stronę korzeni szkoły”.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl