PORTAL MIASTA GDAŃSKA

ECS - ponowne otwarcie i niespodzianki od dzisiaj. Zwiedzanie tylko indywidualnie

ECS - ponowne otwarcie i niespodzianki od dzisiaj. Zwiedzanie tylko indywidualnie
Do obejrzenia: wystawa stała i czasowa “Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”, dostępne: sklep muzealny i taras widokowy - tak Europejskie Centrum Solidarności przygotowane jest na ponowne otwarcie 11 lutego 2021 r. - Każdy gość, który nas odwiedzi 11 lutego, może liczyć na niespodzianki - obiecuje Basil Kerski, dyrektor ECS. Instytucja zaprasza od czwartku do niedzieli.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Europejskie Centrum Solidarności otwarte będzie od 11 lutego 2021 cztery dni w tygodniu: od czwartku do niedzieli
Europejskie Centrum Solidarności otwarte będzie od 11 lutego 2021 cztery dni w tygodniu: od czwartku do niedzieli
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

 

Od czwartku, 11 lutego 2021 r., budynek ECS ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie bezpiecznie, ale musimy pamiętać, że obowiązują nas epidemiologiczne obostrzenia: wewnątrz konieczne jest zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu, a przy wejściu do budynku i wewnątrz znajdują się punkty dezynfekcji dłoni.

- Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście, m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd., pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku. Audioprzewodnik po każdym użyciu poddawany jest dezynfekcji - wyjaśnia zasady zwiedzania instytucji Grażyna Pilarczyk z ECS.

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli oglądać bezpłatną wystawę czasową – “Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą” i podziwiać panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie też sklep muzealny, ale kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos. Kiedy skorzystamy z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), po zakupie biletu wstępu, otrzymamy cztery godziny parkowania gratis.

 

Wystawa stała ECS zajmuje dwie kondygnacje i siedem sal na ponad 3 tys. m kw. Jest multimedialna - zgromadzono tu archiwalne przedmioty: dokumenty, rękopisy, zdjęcia, ale też projekcje wideo i interaktywne instalacje
Wystawa stała ECS zajmuje dwie kondygnacje i siedem sal na ponad 3 tys. m kw. Jest multimedialna - zgromadzono tu archiwalne przedmioty: dokumenty, rękopisy, zdjęcia, ale też projekcje wideo i interaktywne instalacje
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pozostałe atrakcje, takie jak Wydział Zabaw, wciąż będą wyłączone z użytkowania. Niedostępne pozostaną również biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna Solidarność Codziennie i restauracja.

- Niezmiernie się cieszymy, że znów możemy zaprosić gości na WYSTAWĘ STAŁĄ ECS. Każdy gość, który nas odwiedzi 11 lutego, może liczyć na niespodzianki – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – O ile ruch turystyczny wciąż jest utrudniony, o tyle szczególne zaproszenie kierujemy do gdańszczanek i gdańszczan, którzy wyposażeni w Kartę Mieszkańca mogą zwiedzić naszą wystawę za darmo. Odwiedzajcie nas, mieszkańcy Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta, bo po tak długim lockdownie dobrze jest doświadczyć nowych wrażeń, poobcować ze sztuką i poszerzyć horyzonty - zachęca dyrektor instytucji. 

WYSTAWA STAŁA ECS zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach budynku. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych. 

To tu zgromadzone są cenne pamiątki:

 • Tablice 21 Postulatów Gdańskich, które w Sierpniu ’80 zawisły przy Bramie nr 2; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; 
 • milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów; 
 • zrekonstruowana Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechana w stanie wojennym gąsienicami czołgów czy 
 • oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki „Frania”.


Polak potrafi - na wystawie stałej warto poszukać egzemplarza oryginalnej opozycyjnej drukarni, którą skonstruowano m.in. z części do pralki „Frania”
Warto poszukać - w zainscenizowanym gabinecie Jacka Kuronia znajduje się powielacz "Zuzia"
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

WYSTAWA STAŁA czynna jest od czwartku do piątku w godz. 10–18; od soboty do niedzieli w godz. 10–20. Podczas zwiedzania, które dostępne jest tylko dla gości indywidualnych, warto skorzystać z - wliczonego w cenę biletu - audioprzewodnika wyposażonego w 10 wersji językowych, ścieżkę rodzinną (w trzech wersjach językowych) i ścieżkę dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku: w polskim języku migowym i audiodeskrypcją dla osób niedowidzących.
 

CENY BILETÓW

 • bilet normalny / 25 zł
 • bilet ulgowy / 20 zł
 • bilet rodzinny | do 5 osób | 70 zł (przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi do 19 roku życia (po okazaniu legitymacji szkolnej); upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osób dorosłych; dla każdego kolejnego dziecka należy kupić bilet grupowy)
 • posiadacz KARTY DUŻEJ RODZINY / 50 zł
 • posiadacz KARTY DO KULTURY, KARTY MIESZKAŃCA GDYNI i KARTY TURYSTY: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 16 z

KASY otwarte są od czwartku do piątku w godz. 10–17, od soboty do niedzieli w godz. 10–19.

 

PRZESTRZENIE OTWARTE 

 • kawiarnia (w trybie na wynos)
 • parking 
 • sklep muzealny 
 • taras widokowy
 • wystawa czasowa
 • wystawa stała

WCIĄŻ ZAMKNIĘTE:

 • biblioteka
 • czytelnia archiwum
 • mediateka
 • przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE
 • restauracja
 • Wydział Zabaw. 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl