PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejne instytucje kultury się otwierają. Muzeum Morskie, Hevelianum, Kolonia Artystów...

Kolejne instytucje kultury się otwierają. Muzeum Morskie, Hevelianum, Kolonia Artystów...
Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających. Dla pierwszych gości przygotowano niespodzianki. Nz. podświetlone Spichlerze na Ołowiance
Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających. Dla pierwszych gości przygotowano niespodzianki. Nz. podświetlone Spichlerze na Ołowiance
mat. NMM w Gdańsku

 

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających w sobotę, 13 lutego. Udostępniona dla publiczności zostanie siedziba główna muzeum - Spichlerze na Ołowiance, a także Ośrodek Kultury Morskiej na przeciwległym brzegu Motławy (ale sama wystawa interaktywna „Ludzie - Statki - Porty” zostanie otwarta w późniejszym terminie) i oddziały zamiejscowe: Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie oraz Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Jedynie oddziały: Żuraw i statek - muzeum „Sołdek” pozostaną zamknięte, ze względu na prowadzone prace remontowe. Tradycyjnie także „Dar Pomorza” w Gdyni będzie otwarty dopiero po zakończeniu przerwy zimowej.

Małgorzata Bochenek z Narodowego Muzeum Morskiego nie ukrywa, że pandemiczny okres był jednym z najtrudniejszych w historii instytucji. Pracownikom muzealnych placówek doskwierała niemożność udostępniania wystaw zwiedzającym, sytuacji nie ułatwiał też fakt, że kuratorzy - zmuszeni odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość wernisaże i wydarzenia - nie mogli niczego zaplanować. Instytucje testowały co prawda, przenoszenie działalności wystawienniczej czy edukacyjnej - jak w przypadku NMM, do sieci, ale często pozbawione były odpowiedniego zaplecza technicznego czy środków finansowych pozwalających na przygotowanie pełnowartościowych, ciekawych dla odbiorcy materiałów.

Tym większa jest radość muzealników, że wraz z nadejściem lutego doszło do poluzowania ograniczeń. Gdańska instytucja uczci ten długo wyczekiwany powrót niespodzianką dla swoich gości.

- W dniu otwarcia pierwszych dziesięcioro gości, którzy odwiedzą naszą główną wystawę w Spichlerzach na Ołowiance, otrzyma powitalny prezent: ekskluzywnie wydaną publikację „Zaślubiny - i co dalej?”, prezentującą w bogaty, wielowątkowy sposób tło historyczne i różnorodność spojrzeń na powrót Polski nad Bałtyk w lutym 1920 roku - zachęca Małgorzata Bochenek. Jak tłumaczy, dobór prezentu jest nieprzypadkowy: - Książka towarzyszy wystawie czasowej „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”, którą ponownie będzie można zwiedzić w Spichlerzach. Publikacje trafią do rąk naszych gości zapakowane w ekologiczne bawełniane torby z nadrukiem promującym z kolei drugą, najnowszą wystawę czasową NMM: „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. To ekspozycja utrzymana w zaskakującej, opartej na grze ciemności i świateł scenografii, prezentująca niezwykłe obiekty wydobyte z wraków statków spoczywających na dnie Bałtyku.

Wspomnianą najnowszą wystawę, a także pozostałe ekspozycje w innych oddziałach, można będzie oglądać od 13 lutego z zachowaniem środków bezpieczeństwa, wynikających z obostrzeń sanitarnych. Podobnie jak w innych działających za zgodą ministerstwa zdrowia miejscach, zwiedzający są zobowiązani do zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos, a także do dezynfekcji rąk i bezdotykowego pomiaru temperatury przy wejściu. Dodatkowo Ośrodek Kultury Morskiej został wyposażony w system jonizacji, który, oczyszczając powietrze z drobnoustrojów, minimalizuje ryzyko zakażenia.

 

Hevelianum ponownie zaprasza dzieci i dorosłych na wszystkie swoje wystawy i do przestrzeni warsztatowych
Hevelianum ponownie zaprasza dzieci i dorosłych na wszystkie swoje wystawy i do przestrzeni warsztatowych
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Również Hevelianum (ul. Gradowa 6) ponownie otworzyło swoje drzwi dla odwiedzających - od wtorku, 2 lutego, wszystkie wystawy oraz przestrzenie warsztatowe zwiedzimy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Oznacza to, że zostały zmniejszone limity osób jednocześnie przebywających na wystawach i w przestrzeniach warsztatowych, a wejście na wystawy odbywa się o pełnych godzinach. Zwiedzających obowiązuje ponadto zasłanianie nosa i ust, a we wszystkich obiektach zainstalowano podajniki z płynem dezynfekującym. Włączona została też sprzedaż biletów przez internet: bilety.hevelianum.pl.

- O bezpieczeństwo w Hevelianum dba także nanotechnologia. Powierzchnie często dotykane przez gości i obsługę - takie, jak poręcze, klamki, ekrany dotykowe czy interaktywne eksponaty - zostały pokryte powłoką, która usuwa wirusy, bakterie i grzyby - wyjaśnia Katarzyna Mejna z Hevelianum.

Do dyspozycji odwiedzających są wszystkie trwające wystawy Hevelianum: „Dookoła Świata”, „Łamigłówka”, „Z Energią!”, „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk”, „Hevelianum bez Barier” oraz „Zabawy z Historią”. Otwarte są codziennie z wyjątkiem poniedziałków: od wtorku do piątku w godzinach 8:00-16:00, oraz w soboty i niedziele, w godzinach 10:00-18:00.

- Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw dla najmłodszych w soboty i niedziele o godzinie 11:00 i 14:00, oraz zwiedzanie Laboratorium Ruchu z edukatorem w soboty o godzinie 13:00. Szkoły wciąż mogą skorzystać z oferty zajęć online i wyjazdowych - wymienia Katarzyna Mejna.

 

Po długim okresie kulturalnej kwarantanny Galeria Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury ponownie otwiera się dla odwiedzających
Po długim okresie kulturalnej kwarantanny Galeria Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury ponownie otwiera się dla odwiedzających
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Galeria Sztuki „Nowy Warzywniak”, która działa w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), jest już otwarta, jednak nowe wystawy są dopiero w przygotowaniu. Do czwartku, 4 lutego, można jeszcze oglądać prace Agnieszki Pazdykiewicz. Wystawa „Obecność” przekrojowo pokazuje serię czarno-białych fotografii - portrety dziewczynek wykonanych w przestrzeni domowej, studiu fotograficznym oraz w plenerze. Zdjęcia ukazują trudne dziecięce emocje - smutek, żal, przygnębienie - które często są przez dorosłych bagatelizowane i marginalizowane, i podkreślają „obecność” dziecięcych uczuć, do których mały człowiek ma niezbywalne prawo.

Obowiązują środki bezpieczeństwa - zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust, oraz dezynfekcja rąk. Galeria jest otwarta w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny. 

 

Kolonia Artystów popularyzuje i promuje przede wszystkim sztukę niszową, awangardową i niekomercyjną
Kolonia Artystów popularyzuje i promuje przede wszystkim sztukę niszową, awangardową i niekomercyjną
mat. Kolonii Artystów

 

Otwarta jest również wrzeszczańska Kolonia Artystów (aleja Grunwaldzka 51), której działalność koncentruje się wokół sztuki artystów niszowych. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-20:00, oraz w soboty w godzinach 16:00-22:00, w przestrzeniach galerii można oglądać wystawę „Sonic Tree” autorstwa Daniela Maszkiewicza.

Natomiast w ramach projektu „Wieszajmy artystów każdego dnia” zobaczymy tam pracę malarską Daniela Cybulskiego - nagradzanego artysty związanego z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, uczestnika wielu wystaw w kraju i zagranicą (swoje prace wystawiał między innymi w Galerii Arsenał w Poznaniu, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Galerii Elektrownia w Radomiu, HDLU w Zagrzebiu oraz w Pałacu Sztuki we Lwowie). Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kolekcji Fundacji Hestii.

Wstęp wolny, wszystkie działania odbywają w ścisłym reżimie sanitarnym. Część kawiarniana działa jedynie na wynos.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze