• Start
  • Wiadomości
  • FETA 2019. Cztery dni festiwalowych atrakcji - od czwartku do niedzieli

FETA 2019. Cztery dni festiwalowych atrakcji - od czwartku do niedzieli

Rozstrzygnięciem konkursu Foto FETA i występem gwiazdy polskiego teatru pantomimy Teatru AKT rozpocznie się w czwartek, 11 lipca - 23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2019 w Gdańsku. Potrwa do niedzieli, 14 lipca.
11.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatr Akt - Sen kustosza  to widowisko plenerowe i artystyczny performance. Artyści wyczarują i ożywią malarskie dzieła. Obrazy będą przemieniać się na naszych oczach, a tajemniczy kustosz zapraszać nas do wspólnej zabawy
Teatr Akt - "Sen kustosza" to widowisko plenerowe i artystyczny performance. Artyści wyczarują i ożywią malarskie dzieła. Obrazy będą przemieniać się na naszych oczach, a tajemniczy kustosz zapraszać nas do wspólnej zabawy
Mat. GAK

 

Pierwszy dzień festiwalu to tradycyjnie wernisaż wystawy Foto FETA - przejrzenie nadesłanych zdjęć i ogłoszenie zwycięzców oraz spektakl na otwarcie. Wygląda na to, że pogoda będzie dla widzów i aktorów łaskawsza niż rok temu, kiedy to oglądaliśmy piękny wizualnie i mądry włoski spektakl „Cafe Eurøpa” teatru Ondadurto tonąc w strugach deszczu. 

W czwartek, 11 lipca 2019 r. inauguracja rozpocznie się na boisku przy ul. Jałmużnicznej o godz. 21.30, gdzie po obejrzeniu zdjęć z ubiegłorocznego festiwalu, które na konkurs przysyłają zarówno profesjonaliści i amatorzy, a na pewno fascynaci tego wydarzenia, obejrzymy (o godz. 22) przedstawienie Teatru Akt z Warszawy.

Teatr Akt to trupa aktorska, która rozpoczęła działalność na początku lat 90. ubiegłego wieku. Założyli go absolwenci Szkoły Pantomimy przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W tej grupie znaleźli się m.in. artyści - Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz, którzy tworzą zespół do dzisiaj. 

Aktorzy Aktu od początku wzbogacali technikę pantomimy o doświadczenia współczesnego teatru poszukującego. W tej stylistyce powstały już ich pierwsze trzy przedstawienia dla dorosłych, jak “Zmarli nie opowiadają bajek”, “Z ciemności wołałem” i “Orestes”, a potem - od razu zauważane i nagradzane - spektakle dla dzieci. 

Po tych doświadczeniach artyści zainteresowali się teatrem ulicznym i do końca lat 90. stworzyli cztery duże widowiska plenerowe: “Perpuna”, “Lewiatan”, “Dzielny ołowiany żołnierz” i “Feniks”. Wówczas do zespołu dołączyli Marta Suzin, Tomasz Dusiewicz, Janusz Porębski i Krzysztof Skarżyński grający w Akcie do dziś. 

W kolejnych latach teatr podejmował współpracę z wieloma inspirującymi artystami tworząc spektakle zaskakujące formą i treścią: od poważnych po żartobliwe, pełne absurdalnego poczucia humoru. Wśród gości pojawili się: tancerka butoh Sylwia Hahn, Grupa Falco - paralotniarze i baloniarze z Torunia, nauczyciel pantomimy Jerzy Winnicki. Artyści z Aktu dbali też zawsze o warstwę muzyczną swoich przedstawień, którą tworzyli już wraz beat-boxerami z Lublina – zespołem Al Fatnujah, perkusyjną grupą Progresive, DJ-em Hiro Szymą, jazzmanami - m.in. Jackiem Kochanem czy Dominikiem Strycharskim.   

Trudno dziś jednoznaczne zakwalifikować Teatr Akt do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje dla nich sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca, a absurdalny humor jest ich znakiem rozpoznawczym. Wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe, stały się nieodłączną częścią ich występów i spektakli.

 

Teatr Akt - spektakl Poza Czasem  opowiada o wędrówce poza czasem, która pozwala spełnić nam marzenia, stać się na chwilę kimś innym. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w stylistyce steampunk, łączący styl retro z fantastyką naukową
Teatr Akt - spektakl "Poza Czasem" opowiada o wędrówce poza czasem, która pozwala spełnić nam marzenia, stać się na chwilę kimś innym. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w stylistyce steampunk, łączący styl retro z fantastyką naukową
Mat. GAK

 

Do Gdańska Teatr Akt przywiózł “Sen kustosza”, który powstał w roku 2008 na zamówienie Biura Promocji Miasta Warszawy. Widowisko łączące teatr z performancem otwierało wówczas Noc Muzeów. W przedstawieniu widzowie, zaproszeni przez Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni, stają się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Artyści z Teatru AKT wyczarowują i ożywiają dzieła wielkich malarzy, takich jak Gustav Klimt, Joan Miro, Marc Chagall, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso czy Rene Magritte. Obrazy te opowiedzą nam swoje historie. Będziemy przenosić się w czasie, trafimy do rajskiego ogrodu, paryskich kafejek, na pole bitwy i arenę cyrkową, a obrazy mieszać się i przenikać, aż utworzą nowe, nieco absurdalne, ale wyjątkowe dzieło.

Aktorów Teatru Akt zobaczmy na Fecie jeszcze raz, w spektaklu „Poza czasem”, który zagrają w piątek, 12 lipca o godz. 22.15, również na boisku przy Jałmużnicznej. Trwający godzinę „Poza czasem” to z kolei metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. 

Zobacz program festiwalu FETA 2019 i mapy  - TUTAJ

 

WIĘCEJ:

XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA już od czwartku SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

FETA 2018 pod nowym kierownictwem: znamy datę, miejsce, pierwszych artystów... i przyszłość Plamy

FETA 2018. “Cafe Eurøpa” i kolorowy, choć deszczowy początek festiwalu

FETA 2017 zakończona. Co zapamiętamy z tegorocznej edycji?

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu