PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dworzec Główny. Postępy w remoncie i car-sharing elektrycznych aut od PKP

Dworzec Główny. Postępy w remoncie i car-sharing elektrycznych aut od PKP
PKP S.A. uruchomiła pilotażową usługę car-sharingu “PKP Mobility” przy dworcach Gdańsk Główny oraz Oliwa. Spółka informuje także o postępach prac przy trwającym blisko rok remoncie w Gdańsku Głównym - odnowiono m.in. elewację wieży zegarowej, a we wnętrzu dworcowego holu zakończono prace rozbiórkowe.
Samochody elektryczne PKP Mobility  przed dworcem Gdańsk Główny
Samochody elektryczne "PKP Mobility" przed dworcem Gdańsk Główny
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

“Car-sharing PKP Mobility” od 17 sierpnia funkcjonuje pilotażowo przy dworcu Gdynia Główna, teraz także w Gdańsku Głównym i w Oliwie uruchomiono usługę wypożyczenia elektrycznego samochodu.

Aby zarezerwować auto i odebrać je przed dworcem (w Gdańsku Głównym jest to możliwe na placu między dworcem a hotelem Central), należy zakupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM i potwierdzić chęć wypożyczenia pojazdu z minimum dwugodzinnym wyprzedzeniem. Po sfinalizowaniu transakcji, pasażer otrzymuje link do aplikacji Easyshare, gdzie, po rejestracji, może zarezerwować auto w interesującym go wariancie. Czas przejazdu pociągu jest monitorowany w systemie, dzięki czemu pasażer zyskuje gwarancję odbioru pojazdu po przyjeździe na miejsce, także w przypadku ewentualnych opóźnień.

 

Kładka na Wyspę Spichrzów - oficjalne otwarcie i podsumowanie I etapu inwestycji na Wyspie

 

Usługa nie jest dedykowana wyłącznie pasażerom kolei - z myślą o mieszkańcach Trójmiasta uruchomiono możliwość rezerwacji samochodów bezpośrednio przez aplikację Easyshare, przy czym wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać tylko na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcach objętych pilotażem.

Koszt wynajmu za każdą z pierwszych czterech godzin wynosi 20 zł, za każdą kolejną godzinę - 6 zł. Flota składa się z samochodów elektrycznych Nissan Leaf.

 

Rewitalizacja gdańskiej Lastadii - Budową Roku w prestiżowym ogólnopolskim konkursie

 

Pojazdy wypożycza się i oddaje na wyznaczonych miejscach parkingowych przy Central Hotelu
Pojazdy wypożycza się i oddaje na wyznaczonych miejscach parkingowych przy Central Hotelu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Tworząc system car-sharingu, PKP wykorzystały własne kompetencje i zasoby, łącząc je z doświadczeniem partnera zewnętrznego, spółki Easyshare, która jest właścicielem floty pojazdów, systemu rezerwacji i aplikacji Easyshare - tłumaczy Michał Stilger rzecznik prasowy PKP S.A. - Car-sharing to nowość na polskiej kolei, dlatego niezwykle ważne będą opinie użytkowników systemu, którzy po skorzystaniu z usługi będą chcieli podzielić się swoimi wrażeniami, biorąc udział w badaniu satysfakcji prowadzonym poprzez aplikację mobilną. 

Michał Stilger przypomina, że kierowcy aut elektrycznych mają możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach, korzystania z buspasów, a sama podróż (z uwagi na napęd elektryczny), jest przyjazna środowisku.

Szczegółowe informacje dotyczące usługi car-sharingu PKP Mobility dostępne są na stronie internetowej systemu.

 

Stocznia Cesarska. Zakończono renowację zabytkowego budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej

 

Renowacja elewacji dworcowej wieży, mimo widocznych rusztowań, jest już prawie gotowa
Renowacja elewacji dworcowej wieży, mimo widocznych rusztowań, jest już prawie gotowa
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Rok prac na dworcu Gdańsk Główny

Mija rok od rozpoczęcia remontu dworca Gdańsk Główny, PKP raportuje o postępach na wielkim placu budowy - jak zapewnia Michał Stilger, przebudowa obiektu idzie pełną parą ponieważ przy inwestycji pracuje dziennie blisko 100 budowlańców.

Remont Dworca Głównego w Gdańsku. Palowanie pod nowy tunel zakończone, wkrótce rozbiórka głównego dachu

 

  • Kończą się prace renowacyjne przy elewacji prawie 50-metrowej wieży dworca.
  • Wewnątrz budynku wykonawca zakończył prawie wszystkie prace rozbiórkowe. W holu hali głównej zdemontowano posadzkę i niehistoryczne witryny kas biletowych. Obecnie w hali wykonywane są fundamenty pod przyszłe schody ruchome i windę.
  • Nad częścią pomieszczeń zlokalizowanych poza halą główną wykonano nowe żelbetowe stropy.
  • Roboty są prowadzone również w części budynku zlokalizowanej na południe od wspomnianej hali. Trwają tam prace związane z częściową wymianą oraz renowacją więźby dachowej, a także położeniem nowego poszycia dachu.

 

Detale elewacji dworca Gdańsk Główny
Detale elewacji wieży dworca Gdańsk Główny
fot. Fb PKP S.A.

 

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całej Polsce zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw blisko 200 dworców kolejowych. Przebudowa Gdańska Głównego to nie tylko inwestycja najdroższa (jej koszt szacuje się na około 100 mln zł brutto), ale także jedna z bardziej wymagających ponieważ jej celem jest modernizacja neorenesansowego budynku z przełomu XIX i XX wieku, połączona z pełnym przystosowaniem obiektu do obsługi osób o ograniczonej mobilności.

 

Wnętrze hali głównej - rozbiórki sięgnęły poziomu -1
Wnętrze hali głównej - rozbiórki sięgnęły poziomu -1
fot. Fb PKP S.A.

 

W ramach przebudowy modernizację przechodzi gmach główny dworca oraz jego najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego. Całkowicie wymienione zostaną pokrycia na istniejących dachach, wraz z odtworzeniem geometrycznych wzorów z kolorowych dachówek i rzeźbiarskich detali dekarskich.

Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym w hali dworca, z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.

Powstanie także m.in. nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych. 

 

 

 

Przebudowa dworca Gdańsk Główny jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl