Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dwa z trzech gdańskich projektów z grantami Lechstarter - które zostaną zrealizowane?

Fundacja Gdańska umebluje ul. Stągiewną, a Instytut Metropolitalny utworzy Internetowe Centrum Rewitalizacji. 8 maja zakończyło się internetowe głosowanie w konkursie grantowym Lechstarter. Nie udało się wprowadzić do grona laureatów projektu zmian w przestrzeni Targu Rybnego autorstwa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Dwa z trzech gdańskich projektów z grantami Lechstarter - które zostaną zrealizowane?
A
A
data publikacji: 08 maja 2017 r.

Wizualizacja całorocznych ławek przy ul. Stągiewnej
Wizualizacja całorocznych ławek przy ul. Stągiewnej
Fundacja Gdańska

Wartości na liczniku głosów oddawanych przez internautów w konkursie Lechstarter zmieniały się intensywnie do ostatniej minuty. O godz. 14, w poniedziałek 8 maja, zakończyła się trwająca ponad miesiąc walka o zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie dla miejskich projektów Lechstarter. Żeby zdobyć finansowanie, ich pomysłodawcy zabiegać musieli o internetowe poparcie swoich idei wśród lokalnej społeczności. Głosować można było codziennie, popierając dwa projekty: po jednym z dwóch kategorii finansowych rywalizacji.

Gdańszczanie wykazali się wystarczającą systematycznością w codziennych głosowaniach, by doprowadzić do zwycięstwa dwóch projektów dotyczących Gdańska!

- O Internetowym Centrum Rewitalizacji Instytutu Metropolitalnego (grant 50 tys. zł, kategoria Innowacje dla miasta i ludzi, 19 351 głosów) opowiada dr Jakub H. Szlachetko przewodniczący rady Instytutu, koordynator projektu: - Półtora roku temu weszła w życie ustawa o rewitalizacji. Jest ona trudna: kadra administracji samorządowej nie zawsze ma świadomość tego, jakie wymogi ustawodawca stawia wobec gmin. Dlatego pomyśleliśmy, że warto byłoby w zespole interdyscyplinarnym, złożonym z prawników administracjonalistów, architektów, urbanistów i socjologów, przygotować portal Internetowe Centrum Rewitalizacyjne dedykowany przede wszystkim gminom, na którym będziemy zrozumiałym językiem wyjaśniać poszczególne przepisy ustawy. Wskażemy m.in w jaki sposób gminy powinny przygotowywać akty rewitalizacyjne, uchwały, zarządzenia i inne dokumenty związane z tematem. Obok komentarza do ustawy, umieścimy także wzory dokumentów do wykorzystania przez pracowników administracji samorządowej, żeby mogli inspirować się materiałem przygotowanym przez fachowców.

Dr Jakub H. Szlachetko: pojęcie rewitalizacji jest wciąż banalizowane, z pomocą naszego portalu chcemy edukować, inspirować, wyjaśniać zagadnienia z nią związane
Dr Jakub H. Szlachetko: pojęcie rewitalizacji jest wciąż banalizowane, z pomocą naszego portalu chcemy edukować, inspirować, wyjaśniać zagadnienia z nią związane
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ponadto chcielibyśmy pokazać kilkanaście dobrych polskich praktyk rewitalizacyjnych, żeby uświadomić naszym odbiorcom, na czym polega polityka rewitalizacyjna, bo wciąż jest często utożsamiana z remontem czy przebudową drogi, przez co też banalizowana. Esencją rewitalizacji jest wyciągnięcie człowieka z wykluczenia, wyciągnięcie zdegradowanego obszaru. Chcemy więc za pomocą portalu popularyzować, edukować, wyjaśniać to, co jest trudne. Myślimy, że nasz powszechnie dostępny i nieodpłatny portal może uzupełnić tę “rewitalizacyjną niszę”.

Terminy są krótkie, ale startując w konkursie mieliśmy tę świadomość (organizator konkursu daje czas na realizację projektów do końca września b.r). Nie mamy jeszcze oficjalnych informacji od organizatora konkursu. Kiedy będziemy znać szczegóły, ruszymy z realizacją portalu.

- “Umeblujmy ul. Stągiewną” Fundacji Gdańskiej (grant w wysokości 50 tys. zł w kat. Nowa przestrzeń miejska, 19 004 głosy). Dzięki realizacji tego pomysłu w przestrzeni wyremontowanej w 2016 r. ul. Stągiewnej pojawi się siedem całorocznych ławek wkomponowanych w charakterystyczny kamienny stopień ułożony na przestrzeni całego ciągu pieszego. W planach jest także wprowadzenie zieleni w przestrzeń ulicy, w postaci donic z drzewami.

Ekipa Fundacji Gdańskiej na ul. Stągiewnej - siedzą w miejscu, w którym powstaną zaproponowane przez nich ławki
Ekipa Fundacji Gdańskiej na ul. Stągiewnej - siedzą w miejscu, w którym powstaną zaproponowane przez nich ławki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Projekt “meblowania” Stągiewnej przygotowany został we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, który będzie także realizatorem prac. Ławki na Stągiewnej pojawią się jeszcze w wakacje.

- Oczywiście bardzo się cieszymy, że udało nam się wygrać, ale szkoda nam bardzo, że nie będzie realizacji leżaków na Targu Rybnym - komentuje Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

- No właśnie: do ostatniej chwili wydawało się, że również “Przestrzeń przyjazna ludziom - Targ Rybny” Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (grant 100 tys. zł w kategorii Nowa przestrzeń miejska) załapie się do grona laureatów. Jeszcze do godz. 14 był na miejscu trzecim, po weryfikacji głosów, którą organizator konkursu przeprowadzał przez kilka godzin po zamknięciu głosowania, okazało się, że projektu adaptacji zielonego skweru na Targu Rybnym nie ma w pierwszej piątce, a w kategorii dużych grantów na finansowanie liczyć mogło właśnie tyle projektów.

- Ten projekt byłby miłym bonusem dla mieszkańców, ale kluczem do trwałej poprawy przestrzeni są rozwiązania systemowe, dlatego będziemy się przymierzać do projektów rewitalizacyjnych. Spróbujemy również namówić miasto do przeprowadzenia audytu przestrzeni pieszych w kluczowych punktach Gdańska - komentuje Paweł Mrozek, wiceprezes FRAG.

Umeblujmy Gdańsk!

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora