• Start
  • Wiadomości
  • Umeblujmy Gdańsk. Los dwóch inwestycji w naszych rękach [GŁOSUJ CODZIENNIE DO 8 MAJA]

Umeblujmy Gdańsk. Los dwóch inwestycji w naszych rękach [GŁOSUJ CODZIENNIE DO 8 MAJA]

Internetowe głosowanie na miejskie projekty w konkursie Lechstarter dobiega końca. Póki co wszystkie gdańskie pomysły mają duże szanse na realizację, ale żeby utrzymać przewagę nad konkurencją trzeba oddawać głosy codziennie, do 8 maja włącznie. Co możemy zyskać? Pieniądze na meble miejskie na Targu Rybnym i ul. Stągiewnej lub Internetowe Centrum Rewitalizacji.
07.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

 

Zagospodarowany skwer na Targu Rybnym może stać się widownią wielu ciekawych wydarzeń

 

Program Lechstarter funduje granty na realizację ciekawych projektów w przestrzeni polskich miast. Wśród 45 wybranych do konkursu projektów trzy wywodzą się z Gdańska: “Przestrzeń przyjazna ludziom - Targ Rybny” - zgłoszony przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, “Umeblujmy ul. Stągiewną” Fundacji Gdańskiej oraz Internetowe Centrum Rewitalizacji Instytutu Metropolitalnego.

Projekty z całej Polski od trzech tygodni rywalizują ze sobą w internetowym głosowaniu, w którym każdy może wziąć udział codziennie pokazując swoje poparcie dla maksymalnie dwóch wybranych przez siebie przedsięwzięć (po jednym z dwóch konkursowych kategorii).

W kategorii “Mikrogranty po 50 tys. zł” do realizacji zakwalifikowana zostanie pierwsza dziesiątka, w kategorii “Granty po 100 tys. zł” - pierwsza piątka.

Późnym wieczorem 4 maja projekt “Umeblujmy ul. Stągiewną” był na drugim miejscu wśród mikrograntów, Internetowe Centrum Rewitalizacji startujące w tej samej kategorii na miejscu piątym.

Również na miejscu piątym plasowała się w tym momencie “Przestrzeń przyjazna ludziom - Targ Rybny” - czyli na ostatniej zwycięskiej pozycji. Kolejny na liście konkurencyjny projekt miał o trzy tysiące głosów mniej.

Wizja Targu Rybnego po przebudowie skweru


- Przez ostatnie cztery dni głosowania wiele się jeszcze może zdarzyć - mówi Karol Spieglanin, prezes FRAG. - Możemy jeszcze prześcignąć projekt przed nami, możemy też wypaść z pierwszej piątki. Dlatego zachęcam wszystkich, a zwłaszcza tych którzy już nas wspierali, żeby poświęcili te kilka dni na codzienne głosowanie i żeby zaangażowali do tego jak najwięcej osób w swoim otoczeniu: rodzinę, znajomych, kolegów z pracy…

Do “systematycznego finiszu” zachęcają także autorzy pozostałych gdańskich projektów, które - chociaż znajdują się pozornie bliżej zwycięstwa, mają znacznie mniejszą przewagę nad konkurentami (między “Stągiewną” a projektem na 10 miejscu różnica głosów wynosi zaledwie 1200!).

 

Wizualizacja całorocznych ławek przy ul. Stągiewnej z projektu zgłoszonego do konkursu Lechstarter

 

 

JAK GŁOSOWAĆ

 

Wystarczy kliknąć “głosuj” pod nazwą projektu:

 

 

podać swój adres e-mail i datę urodzenia (chodzi o weryfikację wieku internauty - głosować mogą tylko dorośli). Na adres e-mail przyjdą dwa linki (dla dwóch oddanych głosów), w które trzeba kliknąć potwierdzając swój udział.

Przypomnijmy pokrótce założenia projektów:

- “Przestrzeń przyjazna  ludziom - Targ Rybny” zakłada przemianę zielonego skweru na Targu Rybnym w przestrzeń wypoczynkową dla mieszkańców i turystów, która służyłaby jednocześnie jako punkt integracji dla tutejszych gdańszczan. Na skwerze zamontowanych zostanie kilkanaście trwałych, drewnianych leżaków na wygodnych podestach, a sam teren zyska dodatkową roślinność. Estetyczna przestrzeń zostanie też zwiększona o ok. 1/3 powierzchni znajdującego się na targu parkingu - powstanie tu tzw. parklet (wytyczony obszar z małą architekturą wypoczynkową).

W założeniu autorów, dzięki takim zmianom przestrzeń targu zacznie pulsować życiem. Od początku wakacji do końca września skwer stanie się sceną dla wydarzeń artystycznych, targów śniadaniowych, spotkań wielbiciel planszówek itp. Nowa aranżacja będzie również doskonałą widownią dla plenerowej sceny Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, a także dla wielbicieli żeglarstwa oglądających paradę Baltic Sail na Motławie. Jeśli projekt otrzyma finansowanie, zostanie zrealizowany jeszcze przed końcem wakacji.

Warto podkreślić, że restauratorzy prowadzący lokale przy Targu Rybnym 6 (pierzeja budynków z numerami od 6A do D naprzeciwko planowanego projektu) w tegorocznym sezonie po raz pierwszy założą swoje ogródki gastronomiczne na powierzchni ponad 300 metrów przylegających bezpośrednio do kamienic. Oznacza to, że parking na Targu ograniczony zostanie do 20 miejsc postojowych.

 

Ekipa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zachęca do głosowania, za ich plecami skwer na Targu Rybnym, który chcą odmienić dzięki swojemu projektowi. Przedstawicieli FRAG i Fundacji Gdańskiej. ul. Targ Rybny i Stągiewna. Nz. (od lewej): Jarosław Paczos, Marta Gibczyńska, Paweł Mrozek, Jakub Opoczyński, Mateusz Hoppe

 

- “Umeblujmy ul. Stągiewną” jak sam tytuł wskazuje zakłada umeblowanie ul. Stągiewnej, która w zeszłym roku zyskała brukowaną nawierzchnię i strefę dla pieszych z charakterystycznym kamiennym stopniem ciągnącym się wzdłuż całego ciągu. I właśnie ten stopień postanowiła wykorzystać Fundacja Gdańska, by zakomponować w nim siedem solidnych, całorocznych ławek. W planach jest także wprowadzenie zieleni w surową przestrzeń Stągiewnej w postaci donic z drzewami.    

- Aż się prosi o zagospodarowanie tego miejsca. Położone jest tuż przy głównych szlakach turystycznych, a jednocześnie trochę na uboczu, z dala od zgiełku Długiego Targu - mówi Paweł Buczyński, dyrektor biura zarządu Fundacji Gdańskiej. - Obie propozycje umeblowania przestrzeni: i Stągiewną, i Targ Rybny zaplanowaliśmy w lokalizacjach, które po oddaniu do użytku kładki na Ołowiankę, znajdą się na nowym szlaku turystycznym Gdańska. Kładka zwraca nas w stronę Motławy i Wyspy Spichrzów. Ona jest wielkim projektem infrastrukturalnym, a nasze - małymi, które doskonale ją uzupełniają.

Projekt “meblowania” Stągiewnej przygotowany został we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, który - jeśli pomysł otrzyma wsparcie - będzie także realizatorem prac. Ławki na Stągiewnej pojawić się mogą już w wakacje.

- Każde wzmocnienie niekomercyjnej przestrzeni publicznej, gdzie można sobie po prostu usiąść i odpocząć, bez konieczności dokonania zakupu w lokalu gastronomicznym jest cenne dla tej części Gdańska - podkreśla Karina Rembiewska, menedżerka Śródmieścia. - Takie przestrzenie, jak proponowane na Targu Rybnym czy na Stągiewnej muszą powinny powstawać, po prostu dla równowagi.

 

Ekipa Fundacji Gdańskiej na ul. Stągiewnej - w miejscu, które może się zmienić na lepsze, jeśli projekt wygra w głosowaniu.  Nz. (od lewej) Paweł Buczyński, Monika Orchowska, (drugi rząd) Mateusz Skrzypiec, Milena Mieczkowska, Elżbieta Woroniecka, Bożena Kosmala

 

- Internetowe Centrum Rewitalizacji ma to być ogólnokrajowy portal internetowy stanowiący źródło wiedzy i doświadczenia o instrumentach i procedurach rewitalizacyjnych, z którego nieodpłatnie mogliby korzystać pracownicy urzędów gminnych, a także organizacje pozarządowe i wszystkie podmioty uczestniczące w rewitalizacji. “Takie narzędzie - powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i nieodpłatne - stanowiłoby ważną pomoc” - zachęcają twórcy pomysłu.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska