PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Dwa w jednym. Nowa propozycja dla pasażerów w Trójmieście i metropolii
Dwa w jednym. Nowa propozycja dla pasażerów w Trójmieście i metropolii
Od poniedziałku, 1 lutego 2016 r., będzie można kupić bilety łączone na poruszanie się komunikacją miejską w Gdańsku i Sopocie lub w Gdyni i Sopocie oraz na obszarze objętym przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Niby jeden bilet, ale tak naprawdę będą dwa: papierowy i na karcie elektronicznej.

Z biletem łączonym będzie można poruszać się po wybranym obszarze dowolnym środkiem komunikacji.
Z biletem łączonym będzie można poruszać się po wybranym obszarze dowolnym środkiem komunikacji.
Jerzy Pinkas

 

Nowa oferta pozwala na poruszanie się po wybranym obszarze wszystkimi środkami komunikacji: autobusami, tramwajami, trolejbusami, SKM-ką oraz pociągami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W przypadku całego obszaru MZKZG - także pociągami Przewozów Regionalnych. 
 

Na dwa miasta

Bilet łączony będzie mógł być wykorzystany w dwóch wariantach: na terenie Gdańska i Sopotu bądź na terenie Gdyni i Sopotu, we wszystkich środkach komunikacji w tych miastach. Jego koszt to 140 zł miesięcznie - po połowie część komunalna i kolejowa.

- Jest to kolejny krok przybliżający nas do integracji taryfowo-biletowej  - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, już w połowie listopada 2015 roku, gdy zapadły decyzje o wprowadzeniu nowych biletów. - Pomorska Kolej Metropolitalna została uwzględniona w bilecie metropolitalnym, co oznacza ogromne ułatwienie dla pasażerów. Na bilecie łączonym za 140 zł miesięcznie będzie można podróżować po Gdańsku zarówno tramwajem i autobusem, jak i pociągiem PKM lub SKM na trasie Gdańsk - Sopot; a w wersji gdyńskiej - trolejbusem, PKM i SKM na trasie Gdynia - Sopot. Wierzymy, że zachęci to mieszkańców Trójmiasta do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.
 

Na cały obszar

W ofercie jest także bilet obejmujący cały obszar Metropolitalnego Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej, do którego należą: przewoźnicy komunalni ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo, cała sieć SKM wraz z PKM oraz Przewozy Regionalne na trasie od Luzina po Pruszcz Gdański.

Jego cena to 210 zł. Składa się z dwóch biletów: kolejowego za 116 zł i komunalnego za 94 zł. 

 

Na wszystkie wymienione bilety przysługują zniżki. Szczegóły na stronach internetowych przewoźników.

Bilet łączony jest biletem miesięcznym lub ważnym od danego dnia, co w praktyce oznacza, że można go kupić na dany miesiąc, np. na luty, lub wybrać datę rozpoczęcia jego obowiązywania, np. od 10 lutego do 9 marca.

 

UWAGA!

 

Bilet łączony tak naprawdę składa się z dwóch biletów:

  • komunalnego, zapisanego na elektronicznej karcie miejskiej
  • kolejowego papierowego

W Gdańsku bilety łączone kupować można w kasach na stacjach: Gdańsk Główny (przejście podziemne dla pieszych od strony ul. Podwale Grodzkie) oraz Gdańsk-Wrzeszcz (w budynku dworca).

Oba bilety trzeba okazywać w razie kontroli.

Docelowo bilety łączone w całości mają występować w postaci elektronicznej.


ZAKRES WAŻNOŚCI BILETÓW
 

GDAŃSK - SOPOT

MZKZG

Bilet Gdańsk - Sopot uprawnia do przejazdów pociągami SKM (w tym na linii PKM) na odcinkach, których krańce wyznaczają w Gdańsku stacje Gdańsk-Lipce i Gdańsk-Osowa, a w Sopocie stacja Sopot-Kamienny Potok, oraz wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni w granicach administracyjnych Gdańska i Sopotu.

 

GDYNIA - SOPOT

MZKZG

Bilet Gdynia - Sopot uprawnia do przejazdów SKM-ką (w tym na linii PKM) na odcinkach, których krańce wyznaczają w Gdyni stacje Gdynia-Cisowa i Gdynia-Wielki Kack, a w Sopocie stacja Sopot-Wyścigi, oraz wszystkimi autobusami i trolejbusami ZKM w Gdyni i ZTM w Gdańsku w granicach administracyjnych Gdyni i Sopotu. 

 

CAŁY OBSZAR MZKZG

MZKZG

Bilet na cały obszar MZKZG uprawnia do przejazdów pociągami SKM (w tym na linii PKM) i Przewozów Regionalnych na odcinkach, których krańce wyznaczają stacje: Luzino, Cieplewo, Reda, Rekowo, Borkowo i Babi Dół (kierunek z/do Kościerzyny), oraz wszystkimi autobusami, trolejbusami i tramwajami komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo.

 

Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze