• Start
  • Wiadomości
  • Dom Kultury wraca do Nowego Portu. „Kultura powinna wychodzić do mieszkańców”

Dom Kultury wraca do Nowego Portu. „Kultura powinna wychodzić do mieszkańców”

Dom Kultury wraca do Nowego Portu - nowy, kulturalny projekt dla mieszkańców rozpoczyna tej jesieni Gdański Archipelag Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki. Działalność Domu Kultury zainicjował spektakl „Calineczka” Teatru Barnaby. W programie na kolejne tygodnie warsztaty, spektakle dla najmłodszych, koncerty i wiele innych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
24.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mobilny Dom Kultury w Nowym Porcie przy placu Gustkowicza cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców. Dlatego pomysłodawcy projektu postanowili pójść o krok dalej - Dom Kultury zawita do dzielnicy na kilka najbliższych miesięcy
Mobilny Dom Kultury w Nowym Porcie przy placu Gustkowicza cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców. Dlatego pomysłodawcy projektu postanowili pójść o krok dalej - Dom Kultury zawita do dzielnicy na kilka najbliższych miesięcy
Fot .Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dom Kultury wraca do Nowego Portu - nowy, kulturalny projekt dla mieszkańców rozpoczyna tej jesieni Gdański Archipelag Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki. Działalność Domu Kultury zainicjuje spektakl „Calineczka” Teatru Barnaby, w środę, 26 września. W programie na kolejne tygodnie liczne warsztaty, spektakle dla najmłodszych, koncerty i wiele innych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

- Wyzwaniem XXI wieku jest mobilność w każdej dziedzinie. Również kultura powinna wychodzić do mieszkańców, zachęcając ich do włączenia się w szersze działania - mówi Teresa Kuśmierska, dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Dwa lata temu GAK zainicjował działania Mobilnego Domu Kultury, między innymi w Nowym Porcie. To był duży sukces nie tylko merytoryczny, ale też frekwencyjny. Dużo przy tej okazji rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat potrzeby reaktywacji domu kultury w dzielnicy - tłumaczy.

Z rozmów z mieszkańcami zrodził się pomysł kontynuacji idei kulturalnej, która początkowo miała być tylko wakacyjną atrakcją. Inicjatorem rozwinięcia projektu w Nowym Porcie było Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. Jego działacze podkreślali, że warto na stałe wprowadzić w dzielnicy wydarzenia, takie jak te organizowane latem w ramach Mobilnego Domu Kultury.

- GAK „wchodzi” do dzielnicy z nową ofertą edukacji kulturalnej. Od września do grudnia 2018, w Domu Sąsiedzkim na ul. Wyzwolenia 49, będziemy organizować bezpłatne warsztaty, koncerty, spektakle - potwierdza koordynatorka projektu, Katarzyna Andrulonis z „Domu Sztuki” GAK.

Organizatorzy podkreślają, że to pilotażowe działanie, którym GAK, z jednej strony „przetestuje” zapotrzebowanie na ofertę kulturalną w dzielnicy, z drugiej - wypracuje model mobilnych działań, który będzie można „duplikować” w dzielnicach, w których nie działają domy kultury, a są domy sąsiedzkie, szkoły czy inne miejsca, w których można prowadzić projekty całoroczne. Dzisiaj taką „białą plamą” na mapie są na przykład górne tarasy Gdańska.

- Projekt „Dom Kultury wraca do Nowego Portu” jest naszym pomysłem na edukację kulturalną w Nowym Porcie - tłumaczy Andrulonis. - Podczas naszej drugiej już, plenerowej, letniej wizyty w tej dzielnicy zauważyliśmy, że społeczność Nowego Portu - szczególnie dzieciaki - żywo reagują na warsztaty artystyczne i wszystkie atrakcje jakie one ze sobą niosą. W programie umieściliśmy zatem szereg warsztatów dobrze sprawdzających się w Domu Sztuki GAK oraz innych placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Teatr Barnaby był już gościem Festiwalu FETA
Teatr Barnaby był już gościem Festiwalu FETA
zdj. Karol Stanczak


Nowy Port odwiedzą też artyści dobrze znani publiczności placówek GAKu, i przez nią lubiani, jak Teatr Barnaby, Teatr Qufer czy Katarzyna Jackowska-Enemuo.

- Mamy nadzieję w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców dzielnicy, w której na co dzień nie pracujemy, a z którą czujemy się już związani - dodaje koordynatorka.

Osoby odpowiedzialne za projekt przyznają, że mają nadzieję, że nie będzie to tylko czasowe uzupełnienie oferty kulturalnej w Nowym Porcie, ale też stanie się impulsem do powołania stałej placówki. Do tego potrzeba jednak wspólnych działań.

- Wspólnie możemy więcej. Od 10 lat prowadzimy w Domu Sąsiedzkim warsztaty artystyczne, wydarzenia kulturalne i wiemy, że mieszkańcy Nowego Portu je kochają . Mamy już stała grupę odbiorców, ale wiem, że oferta GAK może podnieść dużą grupę młodych ludzi sprzed komputerów i pokazać im alternatywę. W projekcie jest też spora darmowych zajęć dla seniorów, zwłaszcza koncerty, które Panie i Panowie 60+ uwielbiają – mówi Marcin Bildziuk z Domu Sąsiedzkiego, szef Stowarzyszenia NPS.

Projekt „Dom Kultury wraca do Nowego Portu” jest kolejną, po Mobilnym Domu Kultury, inicjatywą z cyklu GAK, rozszerzającą ofertę mobilnych działań kulturalnych. W przyszłym roku podobna idea ma być realizowana w nowych dzielnicach Gdańska.


PROGRAM

Wrzesień

Środa, 26 września, godz. 11:00 - Teatr Barnaby „Calineczka” - spektakl dla dzieci. Wstęp wolny.

Czwartek, 27 września, godz. 16:30 - warsztaty perkusyjne dla starszych dzieci i młodzieży - gra na bębnach djembe i nie tylko. Prowadzenie: Jarek Marciszewski. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Październik

Wtorek, 2 października, godz. 17:00 - filcowanie - warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: instruktorzy z Domu Sztuki GAK. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Czwartek, 4 października, godz. 16:30 - „Miniaturowe Ogródki w Słoiku” - warsztaty rodzinne (bez ograniczeń wiekowych). Prowadzenie: Gosia Zamorska. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Wtorek, 9 października, godz. 18:00 - koncert: Justyna Borkowska (wokal) i Tadeusz Szymański (saksofon). Wstęp wolny.

Sobota, 13 października, godz. 12:00 - Bajka w samo południe - czytanie bajek dla dzieci. Wstęp wolny.

Wtorek, 16 października, godz. 12:30 - Teatr Qfer „Baśnie 1001 nocy” - spektakl dla dzieci. Wstęp wolny.

Czwartek, 18 października, godz. 18:00 - wieczór opowieści z „Paraprapuszą”, czyli Katarzyną Jackowską-Enemuo. Program dla dorosłych. Wstęp wolny.

Czwartek, 25 października, godz. 17:00 - kreatywne pisanie - warsztaty dla młodzieży. Prowadzenie: Marcin Makowski. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Listopad

Czwartek, 8 listopada, godz. 18:00 - „Wieczór polskich opowieści” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - wystąpią Łowcy Słów oraz goście. Wstęp wolny.

Wtorek, 13 listopada, godz. 18:00 - koncert Adriana i Ariela Suchowieckich (gitara i instrumenty klawiszowe). Wstęp wolny.

Czwartek, 15 listopada, godz. 17:00 - warsztat ceramiczny - warsztaty rodzinne (bez ograniczeń wiekowych). Prowadzenie: Grażyna Ossowska. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Czwartek, 22 listopada, godz. 17:00 - filcowanie na sucho - warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: instruktorzy z Domu Sztuki GAK. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Wtorek, 27 listopada, godz. 17:00 - „Zaczarowany film” - warsztaty animacji poklatkowej dla starszych dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Justyna Aksinowicz. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Czwartek, 29 listopada - świąteczne ozdoby - warsztaty decoupage dla młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.

Grudzień

Sobota, 8 grudnia, godz. 17:00 - Zabawa Choinkowa. Wstęp wolny.

Wtorek, 11 grudnia - koncert: Agata Dukalska (wokal), Jerzy Dukalski (saksofon) oraz Marek Walasek (gitara klasyczna). Wstęp wolny.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku