PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dla kogo Nagrody Teatralne za rok 2020? Trwa zgłaszanie kandydatur

Dla kogo Nagrody Teatralne za rok 2020? Trwa zgłaszanie kandydatur
Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zostaną przyznane Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za 2020 rok. Zgłoszenia najlepszych aktorów i twórców teatralnych oraz spektakli minionego roku można przesyłać do 26 lutego 2021. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca.
 Karmaniola - wybuchowy spektakl (operetka Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa w Teatrze Wybrzeże) i wyjątkowa rola Agaty Bykowskiej, która za rolę Maryni otrzymała rok temu Nagrodę Teatralną Marszałka
"Karmaniola" - wybuchowy spektakl (operetka Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" w Teatrze Wybrzeże) i wyjątkowa rola Agaty Bykowskiej, która za rolę Maryni otrzymała rok temu Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl 

 

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego od 1999 roku honoruje osiągnięcia w dziedzinie teatru, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji jest województwo pomorskie. Przyznawana jest m.in. najwybitniejszym reżyserom, najlepszej roli męskiej i żeńskiej, za scenografię, muzykę, scenariusz czy debiut roku. Nagroda Teatralna wyróżnia również najciekawsze wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne minionego roku w dziedzinie teatru.

Ponadto od 2018 roku przyznawana jest również Nagroda Teatralna im. prof. Jana Ciechowicza dla młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość artysty (niekoniecznie debiutanta). Kapituła Nagrody wskazać może również najlepszy spektakl, którego premiera odbyła się w całym 2020 roku.

 

Kto może zgłaszać kandydatów?

Na zgłoszenia kapituła czeka do 26 lutego 2021 r. Kandydatów zgłaszać mogą:

 • stowarzyszenia i związki twórcze,
 • instytucje kultury,
 • organy administracji publicznej,
 • szkoły wyższe i szkoły artystyczne,
 • media,
 • organizacje pozarządowe,
 • podmioty gospodarcze działające w sferze kultury.

 

Każdy z podmiotów zgłosić może aż trzy kandydatury do Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego oraz jedną propozycję do Nagrody Teatralnej im. Prof. Jana Ciechowicza. Ponadto można przysyłać propozycję spektaklu, który powinien zostać wyróżniony w kategorii przedstawienie roku. Propozycje należy przesyłać na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Departament Kultury

 1. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

 

lub w formie elektronicznej na adres: m.dabrowski@pomorskie.eu.

 

W ubiegłym roku nagrody Teatralne za 2019 roku otrzymali:

 • Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże,
 • Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola czyli od Sasa do Lasa” w Teatrze Wybrzeże,
 • Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra” Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Natomiast do grona laureatów Nagrody Teatralnej im. prof. Jana Ciechowicza dołączyła Monika Janik – młoda artystka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Ponadto laur za najlepszy spektakl 2019 roku zdobył Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku za inscenizację „Kupca weneckiego” Williama Shakespeare`a w reżyserii Szymona Kaczmarka.

 

Nagrody przyznawane są co roku 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest na całym świecie. Święto ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. W ubiegłym roku z powodu pandemii obchody Międzynarodowego Dnia Teatru i gala wręczenia nagród za 2019, z powodu pandemii zostały przełożone na 27 lipca.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl