PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Defibrylatory w autobusach i tramwajach. Docelowo będą we wszystkich pojazdach komunikacji

Defibrylatory w autobusach i tramwajach. Docelowo będą we wszystkich pojazdach komunikacji
Dziewięć tramwajów i 46 autobusów wyposażonych jest w proste w obsłudze defibrylatory. Wkrótce pojawią się we wszystkich nowych i we wszystkich modernizowanych pojazdach GAiT, docelowo będą zamontowane we wszystkich pojazdach gdańskiej spółki komunikacyjnej.
Defibrylatory wkrótce pojawią się we wszystkich nowych i we wszystkich modernizowanych pojazdach GAiT
Defibrylatory wkrótce pojawią się we wszystkich nowych i we wszystkich modernizowanych pojazdach GAiT
Piotr Połoczański / GAiT


Cztery urządzenia znajdują się w tramwajach NGd99, jedno w tramwaju 114Na oraz cztery w N8C, a 46 urządzeń jeździ na pokładzie nowych Mercedesów Citaro. Na początek projekt zakłada montaż defibrylatorów we wszystkich nowych oraz modernizowanych tramwajach i autobusach GAiT.

 

- Dwa lata temu zakończyliśmy modernizację pięciu tramwajów niskopodłogowych, dlatego uznaliśmy, że jest to dobry moment, żeby takie urządzenia zainstalować w tych pojazdach. Liczymy, że będzie to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Obecnie modernizujemy tramwaje N8C i w nich także są sukcesywnie montowane defibrylatory. 30 kolejnych będzie w nowych Pesach Jazz Duo, a 46 jeździ już w nowych Citaro. Planujemy, że takie urządzenia pojawią się docelowo we wszystkich pojazdach – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to niewielkie urządzenie. Korzystanie z niego jest bezpieczne i dla ratownika, i dla poszkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat „rekomenduje” wstrząs terapeutyczny i „prowadzi” akcję ratowniczą. Jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego, ale podpowie dalsze działania. Dane statystyczne pokazują, że szansa na uratowanie życia człowieka, gdy podejmie się akcję ratunkową z użyciem AED, wynosi 70%.

- Naszym priorytetem było to, aby defibrylatory były jak najbardziej skuteczne i intuicyjne w obsłudze. Bardzo istotnym i pomocnym elementem dla nas, była możliwość zdalnego monitorowania i kontroli wszystkich defibrylatorów przez system, który nadzoruje wyznaczony pracownik. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesny model defibrylatora LIFEPAK CR2 i dzięki temu cały czas mamy informację o tym co dzieje się z naszymi defibrylatorami – dodaje Maciej Lisicki.

Ważnym elementem projektu jest także przeszkolenie pracowników GAiT z udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego modelu defibrylatora.

- Fajnie było obserwować początkową niepewność, a czasem nawet strach niektórych przed użyciem defibrylatora AED z rosnącą w czasie szkoleń aprobatą i przeświadczeniem o sensie prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej z użyciem AED - mówi Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, która nadzoruje realizację.

Do tej pory przeszkolono już kilkuset pracowników GAiT.

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze