PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Cztery dni deptaka na Wajdeloty, a teraz 555 ankiet wśród okolicznych mieszkańców

Cztery dni deptaka na Wajdeloty, a teraz 555 ankiet wśród okolicznych mieszkańców
W czerwcowy długi weekend fragment ul. Wajdeloty w Dolnym Wrzeszczu funkcjonował jako deptak, wzbudzając duże zainteresowanie wśród mieszkańców Gdańska. Czy równie pozytywnie zmianę organizacji ruchu ocenią mieszkańcy? Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ankietuje miejscową społeczność.
Deptak przy ul. Wajdeloty 11 czerwca 2020 r.
Deptak przy ul. Wajdeloty 11 czerwca 2020 r.
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wyłączenie z ruchu samochodowego fragmentu ul. Wajdeloty od ronda Guenthera Grassa do skrzyżowania z ul. Grażyny nastąpiło na prośbę właścicieli miejscowych lokali gastronomicznych.

 

Deptak na Wajdeloty. Udany pierwszy dzień - tłumy gości

 

Władze miasta zgadzając się na tymczasowe zamknięcie fragmentu ulicy, uznały że o zastosowaniu tego rozwiązania na dłużej zadecydować powinni mieszkańcy.

Dlatego do drzwi 555 mieszkań i lokali użytkowych, których wprowadzenie ograniczenia w ruchu kołowym dotyczyłoby bezpośrednio, pukają teraz ankieterzy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, stawiając następujące pytania:

 

  • Czy chciał(a)by Pan(i), żeby zmiana organizacji ruchu została utrzymana w dłuższym terminie?
  1.       Tak
  2.       Nie
  • Jeśli TAK, to:
  1.       Na stałe
  2.       Tylko w okresie wakacyjnym
  3.       Tylko w weekendy w okresie wakacyjnym
  4.       Tylko w sezonie ogródków gastronomicznych (od kwietnia do października)
  5.       Trudno powiedzieć

 

Ankieterzy odwiedzają lokale: na ul. Wajdeloty pomiędzy ul. Aldony a ul. Grażyny, przy ul. Aldony od ul. Wajdeloty do Lelewela, przy ul. Wallenroda od ul. Wajdeloty do Lelewela oraz przy ul. Grażyny.

W przypadku, gdy ankieter nie zastał nikogo w lokalu, zostawiał ankietę w skrzynce (zostały zabezpieczone przed kopiowaniem hologramem GZDiZ).

Wyniki ankiet poznamy we wtorek, 30 czerwca.

 

Od chodnika przy ul. Podmłyńskiej do Skweru Ruchu Młodej Polski - rozmowa o nowej inwestycji w śródmieściu

 

Tymczasem Tomasz Janiszewski, radny dzielnicy Wrzeszcz Dolny, uważa, że deptak nie jest rozwiązaniem niezbędnym do pogodzenia interesów mieszkańców i restauratorów. 

- Wystarczyłoby zamknąć przepustowość ul. Wajdeloty na wysokości Kuźniczek i dopuścić na niej ruch samochodowy mieszkańców, tak jak to funkcjonuje na fragmencie ul. Piwnej - mówi Janiszewski. - Na Wajdeloty nie ma dużego ruchu, poza godzinami 14.30  -16, kiedy to staje się alternatywnym skrótem dla kierowców jadących w kierunku Jaśkowej Doliny przez ul. Dmowskiego.

- Niestety, to nie jest takie proste, ulica Piwna rządzi się swoimi prawami, tam funkcjonuje specjalna strefa wjazdu tylko dla mieszkańców z uwagi na ochronę zabytków - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, p.o. z-cy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. Zarządzania. - Generalnie na drogach publicznych nie mamy prawa wprowadzać ograniczeń ruchu kołowego tylko dla mieszkańców. 

Posługując się przykładem ulic Piwnej i Pańskiej oraz innych ulic w Śródmieściu, Tomasz Wawrzonek proponuje inną alternatywę dla ul. Wajdeloty - utworzenie ogródków na miejscach parkingowych. Na wymienionych ulicach samochody po prostu meandrują pomiędzy wygrodzonymi ogródkami gastronomicznymi.

- Takie rozwiązanie nie wymagałoby zmian w organizacji ruchu - zaznacza.    Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze