PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Już za życia owiany legendą”. Spotkanie z autorkami biografii Jacka Kuronia

“Już za życia owiany legendą”. Spotkanie z autorkami biografii Jacka Kuronia
- Ta książka napisana jest z przyjaźnią, ale bez znieczulenia - ocenia Agnieszka Holland. Spotkanie z dziennikarkami Anną Bikont i Heleną Łuczywo, związanymi z Gazetą Wyborczą od momentu jej powstania, poprowadzi w środę, 5 grudnia 2018 r. w ECS, o godz. 18 - Antoni Pawlak. Wstęp wolny, należy się zarejestrować.
Jacek_800px
"Jacek"
Mat. Wydawnictwo Agora


“Człowiek już za życia owiany legendą” - mówi o nim Adam Michnik. Jacek Kuroń był jednym z tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę. Bezkompromisowość i zaangażowanie okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona i wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalista, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną, co niekoniecznie musi iść w parze.

W książce Anna Bikont i Helena Łuczywo opowiadają o jego życiu z przyjaźnią, ale bez taryfy ulgowej.

- Bardzo bolesna książka - mówi o “Jacku” Agnieszka Holland. - Pisana bez znieczulenia. Jacek rozliczał się już sam ze swymi wyborami, błędami i upadkami, ale zawsze brzmiał w tych rozliczeniach namiętny i wielkoduszny romantyzm – jego wyjątkowy głos. Tutaj patrzymy na życie i los jednego z najważniejszych ludzi polskiej lewicy z dzisiejszego, bezwzględnego dystansu. Autorki, współtowarzyszki wielu jego bitew, kochają Jacka i pragną, by pamięć o nim przetrwała jak najuczciwiej, w całej złożoności.

A Adam Michnik dodaje: - Dowiadujemy się wreszcie, skąd się wziął Jacek Kuroń. Z jakich tradycji rodzinnych czerpał swój system wartości. To opowieść o człowieku wielkiego serca, wielkiej odwagi i szczególnego magnetyzmu. Umiał wyzwalać w ludziach to, co było w nich najlepsze. Fascynująca lektura.


'Jacek' - biografia autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo ukazała się na rynku 31 października 2018 roku
'Jacek' - biografia autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo ukazała się na rynku 31 października 2018 roku
Mat. Wydawnictwo AgoraAnna Bikont, z wykształcenia psycholożka, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jest autorką takich książek jak: „My z Jedwabnego” (2004) i „Sendlerowa. W ukryciu” (2017). W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. Druga z autorek, Helena Łuczywo, to legendarna współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, opozycjonistka, która w 1989 roku zakładała „Gazetę Wyborczą” i pełniła w niej funkcję zastępczyni redaktora naczelnego do roku 2007. Jest laureatką wielu nagród, w tym: Harvard University Nieman Foundation Lyons Award for Conscience and Integrity in Journalism (1989), Knight International Press Fellowship Award (1999).

Rozmowę z autorkami książki „Jacek” poprowadzi w środę, 5 grudnia 2018 r. w ECS o godz. 18 - Antoni Pawlak, poeta i działacz opozycji demokratycznej w PRL. Wstęp jest wolny, należy się jednak zarejestrować na stronie https://bit.ly/2OMhyNF lub telefonicznie pod numerem: 22 555 54 55..  

Gościem specjalnym wieczoru będzie Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP.

„Jacek”, biografia Jacka Kuronia ukazała się 31 października 2018 nakładem Wydawnictw AGORA i Czarne.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl