• Start
  • Wiadomości
  • #czekamy. Artystycznymi impresjami aktorzy Miniatury świętują Dzień Teatru Publicznego

#czekamy. Artystycznymi impresjami aktorzy Teatru Miniatura świętują Dzień Teatru Publicznego

- Jesteśmy i czekamy - zapewnia Agnieszka Kochanowska, rzecznik prasowy Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku komentując akcję, bo chociaż do teatru “chodzimy” wciąż on line, aktorzy przygotowali dla nas niespodzianki - filmowe i fotograficzne impresje, w których przypominają się widzom. Możemy je oglądać na FB instytucji opatrzone hasztagiem #czekamy.
26.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Edyta Janusz Ehrlich jako Czarownica Zachodu z “Czarnoksiężnika Z Krainy Oz” czeka na widzów na patio (obok Pracowni Plastycznej) 
Edyta Janusz Ehrlich jako Czarownica Zachodu z “Czarnoksiężnika Z Krainy Oz” czeka na widzów na patio (obok Pracowni Plastycznej) 
fot. mat. MTM

 

Tydzień Teatru Publicznego w Teatrze Szekspirowskim. Zobacz spektakl „Romeo i Julia”

 

To jedyne kolejki, na które patrzyliśmy z uśmiechem przez ostatnie cztery sezony, gdy na początku maja formowały się pod kasami teatrów. Ich powodem były kolejne edycje akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego przez Instytut Teatralny. Zdobyć bilet za 3,5 złotego na wymarzony spektakl? Bezcenne!

W tym roku nie ma widzów ani kolejek, bo nie ma też przedstawień, na które aktorskie trupy mogłyby nas zaprosić. Kolejne etapy odmrażania gospodarki ujęły fryzjerów, boiska sportowe i restauracje, ale teatrów - wciąż nie.  

 

Dlatego fundusze pozyskane z Instytutu Teatralnego na poczet akcji (zamienione na interwencyjne wsparcie instytucji), dyrektor Miniatury Michał Derlatka postanowił przekazać aktorom, a oni rewanżują się nam facebookową akcją. 

W żartobliwych 10-sekundowych filmikach oraz na fotograficznych portretach wcielają się w postaci ze spektakli i... puszczają do nas oko zapewniając: “czekamy”.

Piotr Kłudka w kostiumie Willema Ruijbroecka z “Fahrenheita”. Czy z dachu teatru wypatrzy kres epidemii?
Piotr Kłudka w kostiumie Willema Ruijbroecka z “Fahrenheita”. Czy z dachu teatru wypatrzy koniec epidemii?
fot. mat. MTM

 

- Teatr zamknięty, pozostaje nam tylko czekać - mówią aktorzy.

Krystian Wieczyński w charakteryzacji Strachliwego Lwa z “Czarnoksiężnika z Krainy Oz” poleruje pazury w dżungli na swoim balkonie. Jacek Gierczak jako Wiesiek z “Siedmiu Krasnoludków” irytuje się na ochronne rękawiczki, a przecież ma kolosalne doświadczenie z kostiumami, zaś Wojciech Stachura w kostiumie Sata-Okha z “Tramwajów” popłakuje: - Nie mam siły tańczyć. Chcę zaśpiewać “Odchłań”, a odchłań już przyszła. 


 

 

Za to Andrzej Żak czeka w swojej garderobie. Przygotowany do roli Fahrenheita zrywa się z fotela, by grać. Magdalena Żulińska ostrzega jednak, że ma mały problem z kostiumami. Ten problem jest nam wszystkim chyba dobrze znany.

Piotr Kłudka jako Willem Ruijbroeck z “Fahrenheita” pozuje na dachu teatru wypatrując kresu epidemii z wysokości. Jest tu i Zofia Bartoś w kostiumie ze spektaklu “Kosmici”, i Joanna Tomasik-Gierczak przypomina postać ze spektaklu “Nie wierzę w śmierć” oraz Edyta Janusz Ehrlich, która w intrygującym kostiumie Czarownicy Zachodu z “Czarnoksiężnika Z Krainy Oz” wystawia twarz do słońca siedząc na patio teatru, obok Pracowni Plastycznej. 

Wszystkie impresje można obejrzeć na FB Miejskiego Teatru Miniatura

 

“Bilet za grosze poproszę” - szturm na kasy teatralne w Dzień Teatru Publicznego

 

Pomysł ustanowienia Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr w Polsce świętował 250-lecie istnienia. W akcję zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, a na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów. Tak było również rok temu. W maju 2020 roku obchodzimy to święto tylko symbolicznie.

Akcja “Bilet za grosze” dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

   

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”