PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wszyscy w DPS Polanki są zdrowi

Czat z prezydent Dulkiewicz: - Wszyscy w DPS Polanki są zdrowi
W środę, 20 maja, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na swoim profilu FB z mieszkańcami i sympatykami Gdańska. Mówiła m.in. o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem, odpowiadała na pytania dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli, przebudowie ul. Kartuskiej, czy uruchomieniu linii tramwajowej w Alei Pawła Adamowicza.
Prezydent Dulkiewicz podczas czatu odpowiada na pytania mieszkańców Gdańska
Prezydent Dulkiewicz podczas czatu odpowiada na pytania mieszkańców Gdańska
fot. www.gdansk.pl

 

Prezydent rozpoczęła spotkanie od przypomnienia, że koronawirus cięgle jest:

- Coraz więcej ludzi na ulicach, ale to nie oznacza, że wszystko jest już w porządku. Pamiętajcie, proszę, o zasadach bezpieczeństwa: maseczki, zachowanie dystansu, dezynfekowanie dłoni.

Mówiła o wtorkowym spotkaniu w Warszawie na zaproszenie Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

- Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele dwóch organizacji: Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o kilku sprawach. Jeden z tematów to wybory prezydenckie. Jasno padło z ust prezydentów miast, a było nas sześcioro, że wybory muszą być zgodne z prawem, z przepisami konstytucji, czyli równe, bezpośrednie, powszechne, ale także odbywające się w głosowaniu tajnym. Czy tak się stanie?

Prezydent wróciła jeszcze do pandemii koronawirusa i przedstawiła dane statystyczne.

Od początku pandemii w Gdańsku

  • 193 zainfekowane osoby
  • 66 aktualnie chorych, z czego 37 osób przebywa w szpitalach
  • 119 osób wyzdrowiało
  • 8 ofiar śmiertelnych

Podzieliła się też dobrą wiadomością:

- Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego czatu, dzwoniła do mnie pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej Polanki. To takie miejsce, o którym od ponad miesiąca z wielką troską myślimy, gdzie wiele osób, zarówno mieszkańców domu jak i członkowie personelu, zachorowało. Właśnie przed chwilą pani dyrektor dostała wyniki po kolejnych już testach. Wszyscy przebywający dzisiaj w Domu Pomocy Społecznej mieszkańcy i pracownicy są zdrowi. Możemy więc powiedzieć, że nasze bardzo szybkie działanie, trudne decyzje, ale też dzięki współpracy z różnymi służbami, panem wojewodą, panem marszałkiem, udało się tę chorobę, mam nadzieję, pokonać.

 

ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO CZATU

 

 

Od internautów padały pytania dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych.

Prezydent odpowiedziała:

- Od trzech dni (od 18 maja - red.) przedszkola, w których Miasto jest organem prowadzącym, zostały otwarte. Otworzylismy klasy „zero” w szkołach podstawowych. Od czwartku (21 maja - red.) otwieramy żłobki. Od poniedziałku, 25 maja, otwiermy szkoły zgodnie z tym co zadeklarował minister edukacji narodowej dla pełnienia funkcji opiekuńczej dla dzieci w klasach 1-3. Pojawiają się wątpliwości, jak to będzie funkcjonować (…) bo część dzieci będzie w domu.

Odmrażanie gdańskiej oświaty i placówek opiekuńczych. WAŻNE informacje dla rodziców i opiekunów

 

Pytano też o urlop wypoczynkowy nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Prezydent mówiła: 

- Wielokrotnie też rodzice pytają: jak będą wyglądały dyżury przedszkoli w wakacje. Nauczyciele, wychowawcy w przedszkolu są tak samo, jak nauczyciele w szkołach, pracownikami oświaty (…) To jest kwestia właśnie organizacji pracy, ale też opieki nad dziećmi. Szukamy dobrych rozwiązań, do tej pory najczęściej dyżury przedszkoli były dwu, trzytygodniowe. Staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie, żeby zarówno ci, którzy muszę odpocząć, odpoczęli, ale także rodzice, którzy w wakacje nie mogą wziąć wolnego, by mieli gdzie swoje dzieci zostawić pod opieką.

Co z powrotami dzieci do szkół podstawowych w klasach 4-8:

- Zgodnie z tym co słyszeliśmy wczoraj, to tak naprawdę nie ma informacji o pełnym powrocie do szkół dzieci klas 4-8. Egzaminy różne będą odbywały się od 8 czerwca, matury od połowy czerwca. Od 1 czerwca szkoły do mogą udzielać konsultacji, tak to określił pan minister Piontkowski, konsultacji dla uczniów z różnych przedmiotów. Jak to zorganizować? Jak to ma wyglądać? Szukamy rozwiązania, zadajemy pytania do ministerstwa edukacji.

O funkcjonowaniu samorządu w Polsce

- To nie jest tak, że wójt, burmistrz i prezydent miasta odpowiadają za wszystko. W Polsce jest podział władzy i odpowiedzialności. Oczywiście chcę i staram się zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie wszystkim mieszkańcom Gdańska, ale troska o zdrowie i bezpieczeństwo jest zadaniem rządu polskiego. Tam gdzie samorząd wyręcza rząd polski w jakichś działaniach, to mówiąc krótko nie wystarczy nam pieniędzy na inne rzeczy. Więc zobaczymy jak będzie.

 

Gdańskie Centrum Kontaktu

 

O otwarciu przyszkolnych obiektów sportowych

- Od jutra (czwartku, 21 maja - red.) otwieramy tak zwane boiska typu Orlik. Będą otwarte dla grup zorganizowanych, bo ktoś musi wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo tych grup i bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. Od 1 czerwca będziemy starali się sukcesywnie otwierać boiska przyszkolne i inne obiekty. Nie do końca jasne są jednak wytyczne dotyczące dezynfekcji tych miejsc. (…) Jedno wiemy na pewno: jeszcze trochę musimy poczekać z otwieraniem zamkniętych obiektów sportowych, hal, sal gimnastycznych. W tej kwestii nie ma jeszcze wydanych rekomendacji sanepidu i ministerstwa edukacji.

O przebudowę ul. Kartuskiej

- Jeśli chodzi o odcinek do ulicy Budowlanych, to po pierwsze analizujemy oferty, które wpłynęły w przetargu a po drugie otrzymaliśmy dobrą informację, że z subwencji rządowej, i będę to wszędzie bardzo głośno mówić, droga ta została wsparta kwotą 13 i pół miliona złotych. Kolejne odcinki są w projektowaniu. Plany jest taki, by do końca 2021 roku odcinek do ulicy Budowlanych był gotowy. Z kolejnymi będziemy ruszać w następnych latach.

 

Gdańsk uzyskał 13,5 mln zł na rozbudowę trasy W-Z. Będą dwie jezdnie do Kokoszek

 

O czynsz za lokal miejski:

- Wszystkie kwestie rozwiązywane są indywidualnie i na wniosek. Jeżeli jest to lokal miejski dzierżawiony od Gdańskich Nieruchomości, to proszę o kontakt. Podatek także na wniosek jest odraczany.

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz, pożyczki, ochrona dla bezrobotnych i wiele innych

 

O linię tramwajową w al. Pawła Adamowicza

- Tramwaj w alei Pawła Adamowicza połączy Piecki-Migowo z Jasieniem z osiedlem Lawendowe Wzgórze i ul. Jabłoniową. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że 25 maja odbędzie się pierwszy przejazd testowy. (…) Bardzo bysmy chcieli jak najszybciej uruchomić tramwaj w alei naszego prezydenta Pawła Adamowicz.

 

Poruszanych tematów było więcej.

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała, że kolejny czat odbędzie się we wtorek, 26 maja. Jednym z tematów będą samorządy i ich 30-lecie.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl